Panorāma

Meklēs naudu grants ceļiem

Panorāma

VID atklāj vairāk nekā pustonnu smagu narkotiku kravu

Daudzi pulciņi bērniem – nelicencēti

Daudzi pulciņi bērniem – nelicencēti; vecāki nevar atgūt pārmaksāto nodokli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Sniedzot deklarācijas Valsts ieņēmumu dienestam, daudzi vecāki ir atskārtuši, ka viņu bērni iet pulciņos, kuriem nemaz nav attiecīgas atļaujas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) sācis pārbaudi par divu nelicencētu interešu izglītības pulciņu darbību un nav izslēgts, ka tādas būs vēl.

Jau ilgāku laiku šādu pārbaužu nebija bijis, taču nu dienests saņemot arvien vairāk jautājumu un arī sūdzību. Dienestā atzīst, ka pēdējā laikā tālrunis ir karsts, jo vecāki zvana un interesējas par licencēm interešu izglītības pulciņiem.

Pārmaksāto nodokli, kas par iepriekšējo gadu samaksāts, norēķinoties par bērnu dejošanas, dziedāšanas, zīmēšanas un visiem citiem interešu izglītības pulciņiem, šogad iespējams atgūt pirmo reizi.

Tomēr izrādījies, ka ne visi cerēto naudu var tiešām saņemt, jo to atmaksā tikai par licencētajiem pulciņiem, bet daudzi tādi nav.

Izglītības kvalitātes valsts dienestā turklāt atzīst – licencēts vai nelicencēts pulciņš nav tikai nodokļu pārmaksas atgūšanas jautājums. Vecāki nevar būt droši, ka nelicencētā pulciņa īstenotā programma ir pārbaudīta un atbilstoša, un šādi pulciņi pēc būtības darbojas nelikumīgi.

“Es noteikti gribētu aicināt vecākus, pirms viņi iesaista savus bērnus kādā pulciņā, pārliecināties, vai šī programma ir licencēta pašvaldībā vai arī ir reģistrēta kā izglītības iestāde mūsu iestāžu reģistrā,” saka dienesta vadītāja Inita Juhņēviča.

Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz par nelicencētu darbību naudas sodu 50 līdz 400 eiro apmērā, un šis sods var draudēt arī divās jau uzsāktajās pārbaudēs.

Labā ziņa gan esot, ka ieviestās izmaiņas nodokļu atgūšanā daudzus interešu izglītības sniedzējus mudinājušas nokārtot prasības, un pērnā gada laikā oficiāli reģistrēto interešu izglītības sniedzēju skaits dubultojies, un tas liecinot par vēlmi legalizēties, jo ne jau faktiskais skaits tā pieaudzis.

Izglītības kvalitātes valsts dienestā atzīst, ka licencēties nav sarežģīti, un to apliecina arī vokālajā studijā “Nots”, kas licenci nokārtojusi 2015. gadā nogalē.

“Licenci mēs bijām nolēmuši tāpat nokārtot, licence kā tāda jau liecina par mūsu spējām darboties atbilstoši noteikumiem un atbilstoši kvalitātei. Protams, šī iespēja vecākiem atmaksāt naudu tikai paātrināja visas šīs formalitātes nokārtot – tas bija viens no faktoriem,” atzīst studijas “Nots” vadītājs Raimonds Bičus.

Licences izsniedz vai nu pašvaldība vai Izglītības kvalitātes valsts dienests, un vokālās studija vadītājs atzīst – process nav sarežģīts. Bijis vajadzīgs iesniegums Rīgas domei un mācību programmas apraksts. Un mēneša laikā licence gatava.

Studijas vadītājs stāsta, ka praktiski visi vecāki iespēju atgūt nodokļa pārmaksu izmantojuši. Uzzināt, vai pulciņš ir licencēts var, jautājot tā vadībai, kā arī interesējoties pie licences devēja -  attiecīgajā pašvaldībā vai arī Izglītības kvalitātes valsts dienestā.

Skaidroties par šo tematu  nākas arī Valsts ieņēmumu dienestam (VID), jo tas vien, ka maksājumi tiek iekasēti oficiāli, vēl nenozīmē, ka ir licence. Tādēļ arī VID izveidojis savu apkopoto sarakstu.

“Uz šo brīdi mēs no lielas daļas pašvaldību šo informāciju esam saņēmuši, un mūsu mājaslapā tieši pie ienākumu deklarācijas sadaļas esam ievietojuši tabulu, kurā ir visa informācija - kura pašvaldība, kam, kādu licenci ir izsniegusi. Un, izmantojot iespēju, gribētu aicināt tās pašvaldības, kuras esam uzrunājuši, bet kuras nav šo informāciju sniegušas, sarosīties un tomēr to izdarīt,” saka VID Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste Evita Teice- Mamaja.

Valsts ieņēmumu dienestā atzīst - ja vecāki tomēr nebūs paši informāciju pārbaudījuši un būs deklarācijai pievienojuši maksājumu apliecinājumus par nelicencētiem pulciņiem, dienests tāpat pirms lēmuma par atmaksājamo summu šos datus pārbaudīs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti