Panorāma

Saeimas deputāti uzklausa kandidātus darbam NEPLP

Panorāma

Politiķu žestu valoda

Meklē veidus sociālās drošības tīkla uzlabošanai

Bērnu tiesību sargs un pašvaldības meklē veidus sociālās drošības tīkla uzlabošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pēc nelaimes Rēzeknē, kur ugunsgrēkā dzīvību zaudēja 12 gadu veca meitene, kura mājās bija palikusi viena, secinājumi ir ļoti līdzīgi tiem, kādi bija pēc traģēdijas Dobelē. Sociālās drošības tīkls nedarbojas, un tā vājais punkts ir gan cilvēka faktors, gan trūkumi institūciju sadarbībā, atzīst Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) vadītāja Ilona Kronberga.

Šos jautājumus Kronberga trešdien, 11.janvārī, pārrunāja ar Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) pārstāvjiem, meklējot  iespējamos risinājumus.

Tieši pašvaldību institūcijas ir tās, kam būtu jābūt vistuvāk cilvēkiem, nodrošinot  palīdzību, redzot problēmsituācijas un īstenojot sociālo darbu. Tomēr prakse liecina, ka ne vienmēr tā ir, un gadījumi Dobelē un Rēzeknē ir traģiskākie šo nepilnību apliecinājumi – to atzīst gan LPS, gan VBTAI.

"Šis kļūdas maskā dzīvības! Un es tiešām vēlreiz gribu pateikt, ka es nevēlos vairs dzirdēt, ka mums valstī bērniem ir par daudz tiesību, kamēr mēs nevaram nodrošināt bērna tiesības uz dzīvību un veselību," teica Kronberga.

Sarunā ar LPS pārstāvjiem trešdien panākta vienošanās kopīgi strādāt, lai risinātu problēmas un mudinātu to darīt attiecīgās ministrijas. Viena no vajadzībām būtu, piemēram, kopīga informācijas sistēma dažādām  iestādēm. Tādu, pēc Kronbergas teiktā, nevajadzētu būvēt no jauna, bet gan varētu paplašināt, piemēram, Iekšlietu ministrijas pārziņā esošo.

Tas izslēgtu gadījumus, kad, piemēram, Dobelē sociālajā dienestā vai bērnudārzā uzskata, ka ģimene ir priekšzīmīga, kamēr policija zina par vardarbību un narkotiku problēmām.

"Ja mums ir, piemēram, tiesas nolēmums par pagaidu aizsardzību no vardarbības, kā tas bija šajā gadījumā, šādam nolēmumam ir jābūt kaut vai ieķeksētam, noteiktām institūcijām pieejamam," sacīja Kronberga.

LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis atzīst, ka ļoti liela loma ir cilvēciskajam faktoram, un tādēļ arī šobrīd situācijā pašvaldībās atšķiras.

"Mēs varam uzrakstīt jebkādus noteikumus, jebkādus likums. Aiz katras no šīm likstām stāv konkrēts cilvēks. Tāpēc ir jautājums, vai ir izglītība, pieredze, kā rīkoties. Pirms mēs prasām no kāda atbildību, mums ir jāpaskatās, vai mēs esam investējuši šajos cilvēkos pietiekoši daudz. Tas pats atalgojuma līmenis atstāj iespaidu," sacīja Jaunsleinis.

Tāpēc īpaša uzmanība šajā gadā tikšot pievērsta arī darbinieku, tostarp izglītības iestāžu pedagogu, izglītošanai par krīzes situācijām, un, kā uzsvēra Kronberga, nevis lekcijās, bet praktiskā darbā.

Jau ziņots, ka kādā dzīvoklī Dobelē pēc vecāku nāves, iespējams, narkotikas pārdozēšanas dēļ četri mazi bērni nedēļu pavadīja aizslēgtā dzīvoklī pie atvērta loga. Lai gan ģimene dzīvojusi pilsētā daudzdzīvokļu mājā, neviens no kaimiņiem policijā nevērsās. Jaunākais bērns – deviņus mēnešus veca meitenīte – no bada un atūdeņošanās mira.

Savukārt šonedēļ ugunsgrēkā kādā koka dzīvojamā mājā Rēzeknē gāja bojā 12 gadus vecs bērns. Bojāgājusī meitene mājās bija viena pati, jo tēvs jau vairākas dienas atrodies slimnīcā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti