Stāsti

Tagad labdarības projektos "SMS Credit" aicina iesaistīties arī brīvprātīgos

Stāsti

Velosipēdu zādzību skaits samazinās; visbiežāk tie nokļūst lombardos

AKKA/LAA atgādina skolām, ka arī skolēnu darbiem ir autortiesības

Autortiesību aizstāvji: Skolām jāprasa vecāku atļauja par audzēkņu darbu izmantošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Skolām vajadzīga rakstiska vecāku piekrišana, ja mācību iestāde vēlas paturēt bērnu zīmējumus vai tos izvietot izstādēs ārpus skolas telpām. Šādu paziņojumu šonedēļ izplatījusi Latvijas autoru biedrība “Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība” (AKKA/LAA). Skolas līdz šim vecāku atļauju lūgušas vien gadījumos, kad internetā publisko fotogrāfijas, kurās redzami skolēni.

Sociālajā tīklā ''Twitter'' AKKA/LAA šonedēļ izplatījusi paziņojumu, ka par skolēnu darbu izmantošanu skolām jāprasa atļauja vecākiem:

Autoru darbiem neesot vecuma cenza, un tas nozīmē, ka autoratlīdzības tiesības ir arī bērniem. Biedrība pēdējā laikā saņēmusi vairākus zvanus no vecākiem, kas par skolas rīcību sūdzējušies, tāpēc tapis ieraksts sociālajā tīklā, atklāj AKKA/LAA pārstāve Ieva Kolmane.

''Iemesls ir tāds, ka bieži vien zvana cilvēki, meklē konsultāciju. Šis arī bija tāds gadījums. Gadījums ir tāds, ka ir skola un ir radušās nesaprašanās vadībai ar vecākiem. Skola grib paturēt sev audzēkņu radītos darbus. To, protams, var darīt, bet tad ir jābūt abām pusēm skaidrībai, jo autoram nav nekāda vecuma cenza.''

Lai nebūtu vairākkārt jāprasa rakstveida apliecinājumi, Kolmane iesaka vispārizglītojošām skolām, līdzīgi kā augstskolās, slēgt ar bērnu vecākiem līgumu.

''Skolā, piemēram, arī var slēgt šādus līgumus ar audzēkņu vecākiem. Kā to dara, tas ir skolas iekšējais lēmums. Var katru gadu tādus slēgt. Var slēgt, piemēram, iestājoties - uz visu mācību periodu,'' spriež Kolmane.

Mācību iestādes regulāri rīko izstādes vietējos kultūras namos, domes ēkās un citur. Atsevišķas skolas drukā kalendārus un atklātnītes ar bērnu zīmējumiem. Pēdējos gados arvien vairāk radošo darbu publisko arī internetā. Vēl nedēļu Rīgā apskatāmi Aglonas novada skolu audzēkņu zīmējumi, kuros bērni attēlojuši savu izglītības iestādi. Aglonas vidusskolas direktore Lidija Šatilova stāsta, ka ar vecākiem reizi gadā vienojas par skolas reklamēšanu:

''Pašā sākumā mēs runājam par to, ka skolas avīzē liekam, viss mums tas ir parakstīts, un pēc tam mēs vairāk neko neprasām. Gada sākumā mēs prasām vecākiem, vai viņi ir ar mieru, ka viņu bērna vārds, uzvārds, bildes parādīsies sociālajos tīklos un ka mēs reklamējam skolu.''

Skaidrojot galvaspilsētas skolu praksi šajā jautājumā, iezīmējas, ka arī Rīgas skolas līdz šim vecākiem nav lūgušas ne rakstisku, ne mutisku atļauju bērnu darbu izmantošanai un saglabāšanai. Par dalību izstādē vai konkursā ierasti lemj vizuālās mākslas skolotājs.

''Lai būtu atsevišķi vecāku atļauja, tās jau ir bērnu aktivitātes. Nezinu, manuprāt, pēc likuma arī nav, ka obligāti ar vecākiem jāsaskaņo. Mēs jau nevirzām kuru katru darbu tālāk. Bērns piedalās, viņš labprātīgi izvēlas piedalīties konkursā,'' stāsta Rīgas Avotu pamatskolas direktore Irēna Krūma.

''Nekad neesam prasījuši [atļauju]. Piedalījušies esam iepriekš šur tur, vizuālās mākslas izstādēs, bet [vecākiem] prasīts nav,'' atzīst Rīgas Ezerkrastu pamatskolas direktore Menāde Māra Jansone.

Tam, ka par darbu izmantošanu būtu jāvienojas, piekrīt bērnu vecāki. Līdz šim Vecāku forumā neesot saņēmuši šādus aicinājumus no skolu vadības, atklāj foruma biedrs Jānis Ezers:

''Tiešām, arī vispārējās izglītības iestādēs [neviens] nav prasījis atļauju. Ir prasīts par bērna fotografēšanu un izvietošanu. Šādas atļaujas jau tiek skolas pirmajā vai otrajā dienā, vai vecāku sapulcēs aprunātas un panāktas vai arī nepanāktas, kā ar kuru vecāku. Droši vien, ka šādā reizē varētu [runāt] arī par mākslas darbu izstādīšanu.''

Ezers uzskata, ka skolām šāds pienākums nesagādātu liekas grūtības. Vecāki par bērnu panākumiem priecājoties, taču jāievēro arī tas, ka kāds no talantīgajiem skolēniem nākotnē varētu būt atpazīstams mākslinieks.

''Pirmkārt, vecāki noteikti ir priecīgi, ka bērnu darbi tiktu izstādīti izstādēs, bet to, ka vajadzētu šo izstādīšanu saskaņot ar vecākiem, tā gan, man liekas, būtu tāda normāla, eiropeiska prakse. Iespējams, top darbi, par kuriem jau tālākā nākotnē būtu ļoti, ļoti liela interese gan kolekcionāriem, gan vienkārši mākslas interesentiem,'' pieļauj Ezers.

Latvijas autoru biedrība šādos gadījumos aicina diskutēt ar skolu par abām pusēm apmierinošu vienošanos, pretējā gadījumā vērsties tiesā vai policijā.

Jāpiebilst, ka autortiesības attiecas ne vien uz vizuālajiem, bet arī uz rakstu darbiem, tostarp esejām, zinātniski pētnieciskajiem un citiem darbiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti