Atgriezties vidē pirms simts gadiem var Slutišķos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šāda iespēja ir Latgalē, kur ceļ godā vecticībnieku prasmes un amatus, - šobrīd jaunā veidolā atdzimusi unikālā Slutišķu vecticībnieku sādža Daugavpils novada Naujenes pagastā. Viena no senajām ēkām, kur izvietojies vecticībnieku muzejs, ir pilnībā restaurēta.

Restaurācija veikta, saglabājot senās būvniecības tradīcijas un auru, kas valdījusi šajā ciemā, šonedēļ parakstot restaurācijas darbu pieņemšanas aktu, atzinuši Daugavpils novada domes darbinieki un muzeju speciālisti. Bet būvniekiem un arhitektiem tas bijis sava veida izaicinājums - piemēram, materiālus restaurācijai iegādāties nevis celtniecības veikalos, bet tos meklējot dabā, un visā pielietojot tikai roku darbu.

Pat atslēgas, ar ko atvērt jaunos koka vārtus ar jumtiņiem, kā tas pienākas senajās vecticībnieku lauku sētās, ir piemērotas senajam stilam, slēdzot vaļā vārtus, rāda Daugavpils novada Naujenes muzeja vadītāja Evita Kusiņa-Koļesņikova.

Slutišķu sādža kā vieta, kur vēl joprojām ir saglabājusies vecticībnieku aura un dzīvesveids, ir unikāla, bet restaurācija vismaz vienai no mājām, kas guvusi muzeja statusu, tai tikai devusi iespēju saglabāties pēc iespējas ilgāk.

''Izveidota sēta ar žogu, ar saimniecības ēkām, kuru agrāk nebija. Mājas plānojums saglabāts – ieejot tajā, uzreiz nokļūstam priekšnamā jeb sincēs, vienā pusē dzīvojamā istaba, otrā – divas istabas, viena izmantota kā maltuve, otra pieliekamais jeb aukstā istaba. Protams, jebkuras vecticībnieku mājas centrā ir krievu krāsns. Ekspozīcijā apskatāmi vecticībniekiem raksturīgie sadzīves priekšmeti – rukomojņiks (roku mazgājamais trauks), iekārtots sarkanais stūris ar ikonu, lūgšanu grāmatu, ļestavka jeb vecticībnieku lūgšanu krelles. Iekārtots melnais jeb sievu kakts, ko mūsdienās saprotam ar virtuvi. Viss plānojums šeit saglabāts tā, kā tas bijis pirms 100 gadiem,'' stāsta Evita Kusiņa-Koļesņikova.

Ne tikai pati lauku sētas apbūve guvusi jaunu veidolu - ar aku, vārtiem, logu slēģiem vai restaurētajām durvīm. Svarīgākais bija saglabāt šajā mājā vecticībnieku dzīvesveida izpausmes, to tradīcijas un amatu prasmes, stāsta šīs sētas atjaunotnes projekta vadītāja, Daugavpils novada kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne;

''Tuvākā apkārtnē tā ir vienīgā lauku apbūve, kur pēc nozīmīgas vēsturiskās izpētes izveidots šis lauku sētas apjoms, plānojums, kāds tas varējis būt kopš 19.gs. beigām – 20.gs. sākuma.”

Lai ilgtermiņā saglabātu vēsturiskās liecības par vecticībnieku dzīvesveidu un tradīcijām, arī pašiem būvniekiem un restaurācijas darbu veicējiem nācies ne mazumu papūlēties, atzīst SIA „Arhitekta L.Šmita darbnīca” vadītājs arhitekts Laimonis Šmits, uzsverot uzticēto godu un prieku piedalīties nozīmīga kultūrvēsturiska objekta atjaunošanā. Tās, viņaprāt, ir rūpes par savu valsti ilgtermiņā. Viņš centies izprast to laiku cilvēku dzīvesveidu un spēju veidot mājokli no tā, ko varēja dabā iegūt. Arhitekts Šmits priecājas arī par meistariem, kas izturas ar cieņu pret senču tradīcijām un apguvuši metodes, lai darbs veiktos labi.

Arī būvnieki, kā stāsta uzņēmuma „Vanpro” vadītājs Andrejs Sergejevs, restaurācijā ielikuši senās būvniecības sajūtas, par ko liecina kaut vai dabas materiāli, ko veikalā nopirkt nevar, bet kas jāgūst dabā un pašu rokām:

''Nācās strādāt pēc senajām tehnoloģijām, kad veikalos neko nevarēja iegādāties. Nekādi ekskavatori vai roboti mums nelīdzēja. Visu nācās darīt ar rokām, meklēt materiālus dabā. Redziet, mājas pamati mums atjaunoti ar bērzu tāsīm. Tas nebija vienkārši izpētīt, kā to darīja sendienās, kādā laikā tas bija jādara. Tas pats ar žogu, kurš apvīts klūgām tieši tā, kā to darīja sendienās. Šis darbs mums izrādījās kā sava veida izaicinājums.''

Slutišķu vecticībnieku lauku sēta apmeklētājus sāks pieņemt ar 16. septembri, tad paredzēta oficiāla sētas atklāšana. Bet restaurācija ar to Slutišķos nebeigsies - drīzumā te tapšot arī vecticībnieku lūgšanu nams kā vieta, kas svarīga ciemam un vecticībnieku tradīcijām.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti