Astoņiem VDK zinātniskās izpētes komisijas speciālistiem piešķir pielaidi valsts noslēpumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas speciālisti atbilst likuma prasībām, lai saņemtu speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam, secinājis Satversmes aizsardzības birojs (SAB).

Tas nozīmē, ka speciālisti beidzot varēs sākt SAB telpās esošo VDK materiālu izpēti.

SAB preses pārstāve Iveta Maura aģentūrai LETA pastāstīja, ka SAB ir pabeidzis astoņu komisijas deleģēto personu pārbaudi par atbilstību likuma "Par valsts noslēpumu" prasībām.

Pārbaudes gaitā negatīva rakstura informācija nav iegūta un personas atbilst likuma prasībām, lai saņemtu speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam.

SAB gan lūdzis komisijas vadību precizēt un racionāli izvērtēt, vai speciālās atļaujas ir nepieciešams izsniegt visām astoņām personām, ņemot vērā, ka darbu SAB telpās ir iespējams nodrošināt vienlaikus tikai divām personām.

Maura arī informēja, ka 18.janvārī SAB ir nodevis Latvijas Nacionālajam arhīvam pastāvīgā valsts glabāšanā daļēji anonimizētu elektroniskās datu bāzes "Delta-Latvija" restaurēto versiju.

SAB uzteic Latvijas Nacionālo arhīvu par atsaucību, izpratni un veiksmīgu sadarbību. Pētniekiem informācija no datu bāzes "Delta-Latvija" būs pieejama Latvijas Nacionālā arhīva noteiktajā kārtībā.

"Šobrīd fiziski atļaujas vēl nav izsniegtas. To SAB darīs pēc tam, kad komisija informēs, kuri būs tie zinātnieki, kas nāks strādāt uz biroja telpām,"

norādīja Maura.

SAB pārstāve arī pastāstīja, ka ar zinātniekiem birojs pārrunās darba organizatoriskos jautājumus un iepazīstinās viņus ar drošības instruktāžu.

Atbilstoši drošības kārtībai zinātniekiem, piemēram, būs aizliegts SAB telpās ienest jebkādas elektroniskās ierīces, piemēram, mobilos telefonus, datorus, fotoaparātus. Šīs ierīces būs jānodod SAB apsardzei, kas tās novietos speciāli paredzētā vietā. Atnākušos speciālistus SAB gan sola nodrošināt ar datoriem.

SAB un VDK darba pētniecības komisijai jau ilgstoši bija konflikts par pielaidi arhīva dokumentiem. Lai tiem piekļūtu, ir nepieciešama pielaide valsts noslēpumam, norādīja SAB. Taču pētnieki norādīja, ka līdz ar pielaides iegūšanu viņiem nebūtu tiesību izpaust iegūto informāciju. Līdz ar to zustu jēga komisijas darbam.Tiesa, decembra vidū pētnieki aizpildīja anketu pielaides iegūšanai valsts noslēpumam.

Tomēr vēl nesen komisijas vadītājs Kārlis Kangeris pauda, ka komisija noteikti sagatavos gala ziņojumu līdz maija beigām un ieteiks VDK kartotēku publicēt bez komentāriem. Jau iepriekš vēstulē izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim ("Vienotība") SAB vadītājs Jānis Maizītis paudis, ka no VDK zinātniskās izpētes komisijas puses piedzīvota tikai destruktīva sarakste. Biroja vadītājs Jānis Maizītis vēl nesen norādīja, ka pētnieku uzdevums ir ieteikt valdībai, ko darīt ar dokumentiem, nevis nākt klajā ar saviem uzskatiem.

VDK materiālu izpētes speciālā valdības izveidotā starpnozaru komisija tapusi pēc Saeimas lēmuma, ka pirms VDK dokumentu publiskošanas vēl jāveic šo materiālu zinātniskā izpēte. Bijušās Valsts drošības komitejas dokumenti publiski būs pieejami pēc 2018.gada maija beigām, bet jau tagad ir skaidrs, ka kartotēka nav pilnīga un informatoru kartītes nevar kalpot par pierādījumu sadarbības faktam ar padomju laika represīvo iestādi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti