Panorāma

"airBaltic" atsāk lidojumus ar "Bombardier" lidmašīnām

Panorāma

Desmit gadu pēc globālās finanšu krīzes

Kritizē A.Ašeradena atkāpšanos

Ašeradena atkāpšanos no ministra amata gan kritizē, gan atbalsta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ekonomikas ministra Arvila Ašeradena lēmums pamest valdību, lai uzņemtos “Vienotības” Saeimas frakcijas vadību, partiju nevis saliedējis, bet vēl vairāk sašķēlis. Par lēmumu pamest “Vienotības” rindas ceturtdien, 11.oktobrī, paziņojis bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss.

Arī premjerministrs Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība) Ašeradena lēmumu vērtē negatīvi, norādot – atbildība par valsti būtu stādāma augstāk par partijas glābšanu.  

Politologs Filips Rajevskis norādīja – “Vienotības” vadītājs Arvils Ašeradens līdzšinējā amatā kā ekonomikas ministrs partijas popularitātei varētu sniegt krietni lielāku pienesumu, nekā Saeimā, vadot “Vienotības” frakciju.

Lai arī septembrī “Vienotības” reitings nedaudz audzis, partijas popularitāte jau gandrīz gadu svārstās ap 4%.

“Pie zemiem reitingiem noņemt savu līderi no viena no redzamākajiem izpildvaras posteņiem…  Viņš ir diezgan redzams medijos, ka viņš darbojas, ka viņš funkcionē tā, lai palielinātu partijas redzamību un parādītu, ka partija ir rīcībspējīga, lēmumus spēj pieņemt un darīt to darbu, ko ir solījuši. Un šādu politiķi ielikt par Saeimas frakcijas vadītāju parāda, ka viņiem ir problēmas ar Saeimas frakcijas vadības kandidātu,” sprieda Rajevskis.

Kritizējot Ašeradena lēmumu, par izstāšanos no “Vienotības” paziņojis  bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss, kurš norāda – Ašeradenam ministrijā palicis daudz iesāktu darbu. Bet izskanējusi arī versija, ka Matīss pats vēlējies vadīt partijas Saeimas frakciju.

Tagad no 22 tās deputātiem partijas “Vienotība” biedri ir vairs tikai puse. Tiesa, partijā palikušie pozitīvi vērtē “Vienotības” līdera ienākšana Saeimā.

“Vienotības” Saeimas deputāts Hosams Abu Meri norādīja, ka  Ašeradena lēmums ir  valstsvīra lēmums.

“Cilvēki saprot, ka politikā ir ne tikai valdība; un otra lielākā frakcija Saeimā ir “Vienotība”, un viņam kā partijas priekšsēdētājam vajag vairāk laika ne tikai valdībā, bet arī partijā, lai attīstītu,” sacīja Abu Meri.

Ašeradena lēmumu atbalsta arī  “Vienotības” deputāte, ekspremjere Laimdota Straujuma, viņasprāt, tas “būs jauns pienesums frakcijai”.

Straujuma uzskata, ka partijas popularitātes ziņā Ašeradens Saeimā varēs pienest vairāk, nekā būdams ministrs, “jo  ministrs ir valdības komandas loceklis, partijas viedokli ir sarežģīti paust, ja ir valdības viedoklis un no otras puses - partijas viedoklis, tā ka Ašeradena kungs varēs brīvāk paust partijas viedokli, un svarīga ir arī saliedēšana”.

Oficiāli Ašeradena aizvietotāju ekonomikas ministra amatā “Vienotība” vēl nav nosaukusi, bet neoficiāli minēta Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāre Karina Ploka, agrāk – Korna, kā arī Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Kā ticamākais kandidāts tiek minēts “Vienotības” līderis Rīgā pašvaldību vēlēšanās Vilnis Ķirsis, kurš pagaidām pats vēl nekomentē, vai gatavojas nomainīt opozīcijas deputāta krēslu Rīgas domē pret ekonomikas ministra vietu.

“Vakardien partijas valdē tika apspriesti vairāki jautājumi, bet mēs koleģiāli vienojāmies, ka viss, kas vakardien tika runāts un lemts, to komentē tikai partijas vadītājs, līdz ar to es diemžēl nevaru komentēt. [..] Es nedz apstiprinu, nedz noliedzu,” sacīja Ķirsis.

Politologs Filips Rajevskis Ķirsi uzskata par piemērotu kandidātu.

“Tur atkal loģika zināma ir – Vilnis Ķirsis ir bijis parlamentārais sekretārs ilgu laiku Ekonomikas ministrijā, līdz ar to kompetence viņam ir. Taču atkal – viņa kandidatūra ir jāsaskaņo ar premjeru, un otrs – līdz vēlēšanām vēl jātiek, tas ir gads, un ekonomikas ministram uz galda ir daudz smagu lēmumu,” atzina Rajevskis.

Uz to norāda arī premjers Māris Kučinskis, kurš par Ašeradena lēmumu pamest valdību nav priecīgs un centies viņu no šī soļa atrunāt.

“Šobrīd dienaskārtībā ir budžets, un šeit vairs nav runa tikai par “Vienotību”, kurai - es saprotu -, ka tas ir svarīgi un viņa atbildība par savu partiju ir liela, bet šobrīd mums jārunā par atbildību par savu valsti un to, lai tiktu pieņemts budžets,” norādīja premjers.

Kučinskis arī uzsvēris, ka nepieņems Ašeradena atlūgumu, pirms “Vienotība” nebūs oficiāli nosaukusi jaunu ekonomikas ministra kandidātu, kurš apņemtos pildīt valdības plānā rakstīto.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti