«Aizliegtais paņēmiens»: Cik oficiāli pelna sanitāri, medmāsas un ārsti?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kā viens no galvenajiem argumentiem, kas izskan, kāpēc cilvēki aizvien izvēlas dot naudu konvertos medicīnas personālam, esot viņu pieticīgās algas, par kurām it kā neesot nekāda azarta strādāt, un esot muļķīgi cerēt uz pienācīgu attieksmi pret pacientu.

Bet cik tad īsti pelna sanitāri, medmāsas, ārsti, un cik daudz strādā? Raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” atspoguļotie dati, balstoties uz Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “re:baltica” iegūtās informācijas, liecina, ka medpersonāla algas atbilst iegūtajai izglītībai un ir samērojamas ar citās profesijās strādājošo algām valstī.   

Datos, kas izriet no Valsts ieņēmuma dienesta apkopotās informācijas, apkopoti medicīniskā personāla ieņēmumu rādītāju 13 dažādās Latvijas slimnīcās, 2013.gada trijos mēnešos.  

Sanitāri    

Lai strādātu par sanitāru, īpašu izglītību nevajag. Galvenie pienākumi ir sakopt palātu, piegādāt ēdienu, arī aprūpēt pacientu, pārbīdīt gultas.    

Vidējā sanitāra alga mēnesī: 430 eiro. Tas ir pirms nodokļu nomaksas.

Caurmērā par šo algu viņš mēnesī strādā 184 stundas, kas nozīmē – vienu diennakti dežūra, divas – var atpūsties. Dati gan liecina, ka ir sanitāri, kas saņem 800 un pat 1000 eiro mēnesī, kas atkarīgs no slodzes un slimnīcas.   

Kopumā var teikt, ka sanitāru alga atbilst vidējai vienkāršu darba darītāju algai valstī.

Medmāsa    

Nepieciešama 1.līmeņa profesionālās augstākā izglītība. Jāmācās – trīs gadi. Galvenie pienākumi – uzraudzīt pacienta veselības stāvokli, mērīt temperatūru, sarūpēt zāles, pārsiet pacientus.   

Vidējā medmāsas alga: 770 eiro/mēnesī, arī pirms nodokļu nomaksas

Vidējā slodze: 220 stundas mēnesī, kas nozīmē – mēnesī apmēram deviņas diennakts dežūras

Operācijas māsas saņem mazliet vairāk: apmēram 840 eiro mēnesī, bet ātrās palīdzības māsas – ap 860 eiro. Ir gan medmāsas, kas saņem arī 1300 eiro mēnesī.  

Kopumā var teikt, ka medmāsu algas atbilst vidējai algai valstī, kāda, tā arī ir piemēram, daudziem pedagogiem, ierēdņiem un vidēja ranga speciālistiem privātfirmās.  

Ārsti

Nepieciešama augstākā izglītība. Sākumā mācības sešu gadu garumā, pēc tam praktizēšanās, iemaņu iegūšana rezidentūrā, kas dažās ārsta specialitātēs ilgst pat otrus sešus gadus, tātad kopā 12.        

Vidējās algas, piemēram:

Gastroenterologiem: 1750 eiro/mēnesī 

Anestiziologiem: 2100 eiro/mēnesī

Asinsvadu ķirurgiem: 2500 eiro/mēnesī

Kardiologiem: 2600 eiro/mēnesī   

Gandrīz katrā specialitātē ir gan arī tādi ārsti, kas pelna arī četrus, piecus un pat sešus un septiņus tūkstošus mēnesī. Ārstu darba grafiks nav viendabīgs, turklāt ienākumus veido dažādas piemaksas, - par pacientu vizītēm, par operācijām, par atsevišķām medicīniskām manipulācijās, par darbu ar medicīnas iekārtām.  

Kopumā ārstu algas būtiski pārsniedz darba algu vidējos rādītājus valstīt, daudziem tās ir līdzīgas kā augstākajām valsts amatpersonām, bet daļai kardiologu tās ir pat lielākas nekā lielu uzņēmumu vadītājiem. Lielākā - 14 000 eiro/mēnesī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti