Vējonis kritizē cīņu ar ēnu ekonomiku un mudina veidot taisnīgu nodokļu politiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis mudina valdību izstrādāt nodokļu politiku, kas mazinās iedzīvotāju sociālo nevienlīdzību un veicinās sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei. Viņš arī kritizēja līdzšinējo valdības darbu “ēnu ekonomikas” mazināšanā, informēja prezidenta preses dienests.

 “Jāizveido nodokļu politika, kas mazinās iedzīvotāju sociālo nevienlīdzību, stimulēs uzņēmējdarbības veidošanu un veicinās sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei”, uzsvēra Vējonis, piektdien tiekoties ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu (Zaļo un Zemnieku savienība).

“Mērķis ir panākt, lai mūsu iedzīvotāji kļūtu turīgāki. Kopīgiem spēkiem jāpalīdz izaugt vidusšķirai, jo tā ir stabilas un demokrātiskas valsts pamats,” pauda Vējonis.

Valsts prezidents sarunā ar finanšu ministri norādīja, ka nodokļu politikas pamatnostādņu izstrādāšana ir valdības prioritārs uzdevums, kas jāpaveic līdz šā gada aprīlim, informēja prezidenta preses dienests.

Izstrādes procesā ir svarīgi uzklausīt Latvijas uzņēmēju un ekspertu viedokļus, kā arī izvērtēt starptautisko institūciju sniegtās rekomendācijas, norādīja Vējonis.

Viņš aicināja finanšu ministri, veidojot nodokļu politiku, apsvērt enerģijas nodokļu izmantošanu, kas būtu iespēja samazināt darbaspēka nodokļus, nostiprinot Latviju kā energoefektīvu, videi un klimatam draudzīgu ekonomiku.

Valsts prezidenta izveidotā Enerģētikas drošības komisija secinājusi, ka pasaulē strauji attīstītās mazāk energointensīvas ekonomikas. Turpinoties urbanizācijai, kas rada priekšnosacījumus efektīvākai ekonomiskās dzīves organizēšanai un energoefektivitātes uzlabošanai, klimata mērķu sasniegšanā arvien vairāk pasaulē tiek izmantoti vides nodokļi.

Prezidenta kritiku izpelnījās līdzšinējais darbs “ēnu ekonomikas” mazināšanā. Vējonis mudināja ministri stingrāk pievērsties “aplokšņu algu”, neuzrādīto ienākumu un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanas shēmu apkarošanai.

Saskaņā ar ekspertu novērtējumu “ēnu ekonomika” 2016. gadā valstī veidoja 21,3% no iekšzemes kopprodukta. Tas ir vairāk nekā kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā.

Pārrunājot 2017. gada valsts budžeta izstrādi un pieņemšanu, Valsts prezidents rosināja ministri aktīvāk piedāvāt risinājumus, kā Saeimas deputātiem dot iespēju daudz agrāk iesaistīties budžeta sagatavošanas darbā. Tas padarītu budžeta veidošanas procesu caurskatāmāku, ļautu savlaicīgi izvērtēt un apspriest valsts finanšu līdzekļu izlietojuma idejas un ierosinājumus, kā arī uzlabotu budžeta likumprojektu kvalitāti.

Tikšanās noslēgumā Raimonds Vējonis uzsvēra, ka, sekojot viņa ieteikumiem, darbā pie 2018. gada valsts budžeta jāturpina budžeta izdevumu pārskatīšana, meklējot iespējas atbrīvoties no neefektīviem un nevajadzīgiem izdevumiem.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrija plāno sagatavot jaunu nodokļu politikas piedāvājumu. Pirms tam  Pasaules Banka par 300 000 eiro  veica pētījumu par Latvijas nodokļu sistēmu. Pasaules Bankas secinājumus valdība plāno izmantot gan vidējā termiņa nodokļu politikas pamatnostādņu izveidei, gan arī 2017.gada valsts budžeta izstrādē.

Pasaules Bankas eksperti secinājuši, ka Latvijā ir augsta nevienlīdzība pēc nodokļu nomaksas.   Tāpēc viņi iesaka Latvijai ieviest darbaspēka nodokļu progresivitāti 19% zemajām, bet 29% lielajām algām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti