Piecu gadu laikā dubultojies niecīgo pensiju saņēmēju skaits – skaitļi un fakti

Kopš 2001.gada vidus, kad Latvijā sāka darboties trīs līmeņu pensiju sistēma, runāt par būtisku senioru dzīves līmeņa uzlabošanos ir pāragri – vidējā pensija pērnā gada decembrī bija tikai 301,34 eiro mēnesī, un tā krietni atpaliek no valstī noteiktās minimālās algas apmēra (pērn minimālā alga bija 370 eiro mēnesī).

Kopumā vecuma pensijas Latvijā saņem 460,7 tūkstoši seniori. Kā liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA)  apkopotie dati, pēdējo piecu gadu laikā dubultojies to veco ļaužu skaits, kuriem vecuma pensija ar visām piemaksām nepārsniedz pat 100 eiro mēnesī. Tādu cilvēku pērn bija jau 21,3 tūkstotis jeb ap 4,6% no visiem vecajiem ļaudīm.

Jāpiebilst, ka visvairāk senioru jeb nedaudz vairāk nekā puse saņem pensiju no 200,01 eiro līdz 300 eiro mēnesī un tā arī nebūt nav uzskatāma par lielu summu. Lai arī Latvijā kopš 2014.gada vairs neaprēķina iztikas minimumu, šis vecuma pensiju apmērs ir tuvu tam (2013.gada nogalē tas bija 252,19 eiro mēnesī). 

Tiesa, jāpiebilst, ka piecu gadu laikā par 58% audzis arī to senioru skaits, kuru pensija mēnesī pārsniedz 500 eiro un tādu cilvēku ir teju 31 tūkstotis jeb tuvu 7% no kopējā vecuma pensiju saņēmēju skaita. No tiem vairāk nekā tūkstoti eiro lielu pensiju saņem vien vairs nedaudz virs piectūkstoš senioru.

Diemžēl optimistiski cerēt, ka turpmākajos gados situācija kardināli mainīsies, nevar. Kā šī gada sākumā norādīja labklājības ministrs Jānis Reirs, apmēram 300 tūkstoši no patlaban strādājošajiem ir sociāli neaizsargāti un pagaidām nav risinājuma, kā ar šo problēmu tikt galā.

Jāatgādina, ka politiķi vēl pērnā gada nogalē atteicās no obligāto minimālo sociālo maksājumu noteikšanas. Turklāt jaunajā nodokļu reformu piedāvājumā arī šāda piedāvājuma nav. Vēl vairāk – ir iecere 1% no sociālajiem maksājumiem novirzīt veselības aprūpei. Tas diemžēl nākotnē arī samazina pensiju uzkrājumu apmēru.

15 komentāri
Ilgvars Kļava
Šeit kārtējais Latvijas paraugs, kā iespējami mazohistiski pasniegt informāciju. Pēdējo 5 gadu laikā par 10,8 tūkstošiem palielinājies mazo pensiju saņēmēju skaits – t.i. no 10,5 tūkstoši uz 21,3 tūkstošiem. Tas, protams, ir slikti, bet proporcionāli visa tā grupa ir 4,6% no kopējā pensionāru daudzuma – tātad procentuāli mazākā grupa. Tajā pat laikā, pēdējos piecos gados par 47,2 tūkstošiem ir palielinājies veco ļaužu skaits, kuri saņem pensijas no 300 līdz 500 Eur. Un papildus tam pēdējo piecu gadu laikā par 11,4 tūkstošiem ir pieaudzis to pensionāru skaits, kas saņem pensiju, kas lielāka par 500 Eur mēnesī. Kopsavilkums: to cilvēku skaits, kuri saņem maz, ir pieaudzis par 10,5 tūkstošiem un viņu kopējais īpatsvars procentos ir mazs; savukārt to pensionāru skaits, kuri saņem 3x vai 5x vai 6x vairāk, ir pieaudzis par 58,6 tūkstošiem. Atkarīgs no žurnālistu godaprāta, uz ko liek galveno uzsvaru rakstot virsrakstu ziņai.
Dadzis
Kādēļ nekur netiek pieminēti pensionāri, kuri aizgāja pensijā krizes laikos ar k0eficentu 0,7????Ierēdņi sev algas pacēla pieminot koeficientus,bet pensionārus turpina apzagt.Satversmes skaidri un gaiši rakstīts ka koeficients nevar būt zemāks par 1. JA IERĒDŅI PACEĻ SEV ALGAS ,TAD PENSIONĀRIEM JĀPRASA KOMPENSĀCIJA PAR NESAMAKSĀTO PENSIJU.Bet 4 maija valstelē likumu nav.
Aivars
Kauns lsm.lv taisīt skaļu virsrakstu, ka viss atkal ir slikti. Ja paskatamies datus tad redzams ka izteiktāk ir ka palielinās pensijas apmēri un aizvien vairāk cilvēki saņem lielākas pensijas un mazo pensiju saņēmēju skaits samazinās!! Kāpēc virsrakstā jāizceļ maz nozīmīga tendence??!!
Skumji
Visu mūžu strādā un pensija zema. No otras puses tā ir laba mācība jaunajai paaudzei, ka paļauties uz valsts garantijām nevar. Pašiem jāveido uzkrājumi, jāiegulda sevī, t.sk. veselībā un bērnos. Ģimenei jārūpējas vienam par otru, jo valsts vienā brīdī saka vienu, tad mainās režīmi vai politiskā nostāja, iespējas un visi solījumi vējā. Ja tagad paskatās, cik maksā minikredīti http://onecredit.lv atliek cerēt, ka nevienam pensionāram neienāks prātā tos izmantot, jo pensija ir tik liela, cik ir..
Asja
Ja pensija ir ļoti maza - šim pensionāram var palīdzēt. Viņa pensiju vajag aplikt ar paaugstinātu nodokli, lai viņš justos valstij vajadzīgs.
Juris
Pensijas jau nav ministru un deputātu algas ,kuras būtu jāceļ!!!!!!!!!!Gan jau tauta piecietīs.Neesam jau Grieķi kas uzreiz protestē,ja tev sit pa galvu!!!!!!!!!!!!!!!!
jautājums
...dubultojies to veco ļaužu skaits, kuriem vecuma pensija...nepārsniedz pat 100 eiro mēnesī... Kāds tam iemesls? Kā un no kā iztiek šie cilvēki? Kāds tiem darba un VSAOI stāžs? Laucinieki, pilsētnieki, daudzbērnu māmiņas laukos? Vajadzēja mēģināt atbildēt uz šiem jautājumiem! Vai tie ir cilvēki, kas a) nav strādājuši oficiāli, bet dzīvo labi, b) nav paši maksājuši VSAOI, bijuši pašnodarbinātie, arī dzīvo labi, c) nav strādājuši, nav maksājuši nodokļus, ilgstoši bezdarbnieki, invalīdi, bezpajumtnieki? Kas īsti ir mazās pensijas iemesli?
Juris
Latvijā ir jāievieš valsts garantētais beznosacījuma ienākums vismaz 400EUR mēnesī personai. Mums ir jāspēj dzīvot Eiropas cilvēka cienīgu dzīvi. Nost ar lieko lielo birokrātiju, bariem, kas mūs kontrolē, ierobežo un nezin ko nemitīgi aprēkina un nosaka......
Jurim
1. par šādiem "valsts garantētajiem, visiem" var runāt tikai tur, kur visi maksā nodokļus un masveidā neizzog valsti, kur lielie zagļi tiek izķerti kā traki suņi, nevis apjūsmoti un tolerēti. 2. pieeja pati par sevi ir kaitīga postpadomju cilvim, kas nav izgājis attīstības posmu "KATRS PATS ar savu izglītību, darbu un nodokļiem NODROŠINA SEV cienīgas vecumdienas". Kamēr korekti nestrādās 1., 2. un 3. pens līmeņi visiem, kamēr tauta masveidā neapzināsies, ka VISS SĀKAS JAU SKOLĀ un PENSIJA JĀSĀK KRĀT AR PIRMO DARBA DIENU, bet gaidīs, ka valsts nodrošinās, resp., citi sametīs, tikmēr - nekādas nenopelnītas naudas balvas.
Snorke
Nevajag gan visiem beznosacījuma 4oo euro! Nedomāju,ka visādiem džauriem,kas staigā riņķī un narkojās,zog visu,kas nav piesiets ,vajadzētu 65 gados pēkšņi sākt maksāt tādu pensiju! Un kur tad vēl visi alkāni un citi slimīgi slinkie,kas gandrīz visu mūžu dzīvo uz mammas/sievas/bērnu rēķina?
Dāvis
tikai 301,34 eiro mēnesī, tas ir nesasniedzams sapnis. Ar pašreizējām indeksācijām man tāds varētu būt pēc 12 gadiem. Darba stāžs 44 gadi, tāpēc nesakat ka esmu slinkojis. Strādāju budžetiestādē, tāpēc arī aploksnē nesaņēmu, vienkārši laikā no 1997 līdz 2000 gadam nebija liela izpeļņa, tāpēc lielās pensijas bija jāatdod KP īstajiem kā Bērziņš.
gita
Ja var cīnīties LV ar izdzīvošanu un tas var labāk vai sliktāk sanākt...tad -pensijas nodrošināt un nopelnīt LV nav parastam cilvēkam iespējams un tas ir jāatzīst...
Ko nu čīksti
Statistika rakstā skaidri un gaiša parāda, ka mazo pensiju saņēmēju skaits ir neliels - 4.6%. 7% saņem vairāk par 500.
ha ha
viss pēc zz shēmas...no minimalās arī minimāla pensija...
Mjā..
Un tas ir tikai sākums. Drīz pensionēsies 90. gadu trīsdesmitgadnieki, kuri tajos laikos pamatā saņema minimālo vai visu aploksnēs, jo alga bija tik nožēlojama, ka no tās, nomaksājot nodokļus, nekas nebūtu palicis pāri. Te es protams nedomāju veiklos Bērziņa tipa pensiju "pelnītājus", bijušos komunistu funkcionārus, bet tos, kuri deviņdesmitasjos cīnījās vienkārši par savu, savu bērnu un Latvijas izdzīvošanu.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie

Populārākie
Interesanti