NVO: Plāns samazināt nodokļu atlaides par ziedojumiem ir katastrofa

Turpmāk uzņēmumi, kas ziedo sabiedriskā labuma organizācijām, saņems ievērojami mazākas nodokļu atlaides nekā šobrīd. To paredz valdības akceptētā nodokļu reformas pakete. Nevalstiskais sektors to sauc par katastrofu, jo apdraudēti ir gan "ziedot.lv" palīdzības projekti, gan "Iespējamās misijas" jauno pedagogu darbs, sportisti, vēža slimnieki un visi pārējie, kurus atbalsta tieši sabiedriskā labuma organizācijas.

Nodokļu atlaides ziedotājiem

Pašlaik uzņēmumi saņem nodokļa atlaidi 85% apmērā no ziedotās summas. Taču atlaide nedrīkst pārsniegt 20% no nodokļa kopējās summas.

Izmaiņas paredz, ka uzņēmumi, kas ziedo, var izvēlēties vienu no trīs iespējām:  

*Samazināt ar nodokli apliekamo peļņu par ziedoto summu, bet šī summa nedrīkst pārsniegt 10% no iepriekšējā gada peļņas pēc nodokļiem.

*Samazināt ar nodokli apliekamo peļņu par ziedoto summu, bet šī summa nedrīkst pārsniegt 3% no iepriekšējā gadā kopējās darbiniekiem samaksātas bruto algas, no kuras maksāts sociālais nodoklis.  

*Samazināt uzņēmuma ienākuma nodokli dividendēm par 30% no ziedotās summas, taču šī summa nedrīkst pārsniegt 10% no aprēķinātā nodokļa summas.  

Lielais ziedotāju atbalsts labdarības maratona “Dod pieci” laikā “Dzīvības kokam” ļauj šovasar rīkot vienu nometni pēc otras. Bet vidēji gadā biedrība, kuru principā uztur ziedotāju nauda, saņem 60 – 70 tūkstošus eiro. Bez ziedojumiem vēža slimnieku atbalsta programma pat nebūtu ieviesta.  Un ziedotāji labprāt izmanto iespēju iegūt nodokļu atlaidi.

Biedrības “Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe norāda, ka četras piektdaļas ziedotāju viennozīmīgi paprasa atlaides, jo uzņēmums radīts peļņas gūšanai.

Programmas “Iespējamā misija” direktors Kārlis Andersons stāsta, ka ir novērots, ka “lēmumi par ziedojumiem tiek pieņemti gada beigās, kad viņi zina, cik liela summa ir”. Atlaižu apcirpšana programmai nozīmētu mazāk skolotāju.

Nevalstiskais sektors šo trauksmes zvanu skandināja arī otrdienas valdības sēdē. Sportisti, vēža pacienti, retu slimību nēsātāji, cilvēki ar īpašām vajadzībām – bez atbalsta var palikt daudzi! 2015. gadā nodokļu atlaidēm bija paredzēti 24 miljoni eiro, 2019. gadā vairs tikai 6,5 miljoni.

“Šobrīd paredzamais samazinājums ir piecas reizes, plānots bija septiņas reizes, nu bija grandioza katastrofa, tā tagad būs liela katastrofa!” saka biedrības “Ascendum” valdes priekšsēdētāja Zaiga Pūce.

Savukārt Berķe atzīst, ka ar īpašām bažām viņa skatās uz biedrības rehabilitācijas centru, kuru plānots atvērt tuvāko gadu laikā, bet, ja samazināsies ziedojumu apjoms, “ir grūti saprast, kā to īstenot”.  

“Mēs neesam pret pārmaiņām, bet mēs gribam, lai tās izdiskutē! Un, lai pasaka, kā to kompensēs,” uzsvēra organizācijas “ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (Zaļo un Zemnieku savienība)  gan uzskata, ka ir paredzēti pietiekami plaši kompensācijas mehānismi.

“Paldies dievam, mums nav daudz uzņēmumu, kas ziedo tikai tādēļ, lai saņemtu atlaidi no valsts. Tie ir 250 miljoni vismaz, kas ir šajā sektorā!” sacīja ministre.

Tagad nevalstisko organizāciju pārstāvji centīsies pārliecināt Saeimas deputātus, ka plānotās izmaiņas apdraud palīdzības vai atbalsta sniegšanu simtiem un tūkstošiem cilvēku.  

4 komentāri
Valdis Bērziņš
Nav jau nekāds noslēpums, kāpēc oligarhu kabatas partijām, ZZS ieskaitot, nepatīk NVO. NVO ir nozīmīgs katras demokrātiskas un pilsoniskas sabiedrības elements, kas pilda ārkārtīgi svarīgu lomu, t.sk. demokrātijas un tiesiskuma veicināšanā.
Anonīms lietotājs 17722
Cik ir nācies saskarties ar NVO, tad tur, kā likums sēž dažāda vecuma un resnuma "dāmas", kas galvenokārt nodarbojas ar dažādu imagināru pļāpātavu projektu rakstīšanu, lai saņemtu finansējumu un varētu komfortabli burbuļot, neko reāli nedarot. Tikpat labi NVO ziedoto naudu uzņēmumi varētu palaist vējā vai sadedzināt. Labuma nav NVO nav nekāda.
Atis Ābele
Kāda tur katastrofa? NVO ir brīvprātiga kustība ,sanāk interesenti ,liek savu naudiņu un darbojas.Tagad sanāk visādi dīvaiņi un ideālisti ,dabū ziedotāju naudas ,nodrošina sev labas algas, pārpalikumu izmanto labdarībai un vēl sevi slavē un visādi izceļ.Ja esi gejs un darbojies Varavīksnē ,tad arī dari to par savu naudu un neprasi ziedojumus,vai liecies mierā ja pašam naudas nav.
Anonīms lietotājs 17776
Darbošanās šādās organizācijas ir pilnas slodzes darbs, tas nav tā, ka nedēļā vienu stundu un viss. Līdz ar to strādāt algotu darbu vairs nav kur. Tai pašā laikā, problēmas ar to, protams, ka ir. Administrācijas izmaksas ir viena no lielākajām šīs nozares problēmām, bet ir arī citas, tai skaitā finansējums. Diemžēl Latvijā NVO finansēšana ir UIN apiešanas shēma. Grūti spriest, vai citur ir labāk, bet līdzšinējā sistēma ar nebija ideāla.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti