Latvijas Bankas vadītājs: Mums jābūt gataviem jaunai krīzei

Lai arī Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) pieaug, tomēr izaugsmes tempi palēninās un Latvijā ir jābūt gataviem iespējamai jaunai krīzei, to Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" atzina Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Pēc viņa teiktā, arī Latvijas ekonomika atdziest, tāpat kā eirozonas tautsaimniecība kopumā. Šā gada inflācija Latvijā, visticamāk, nebūs 2%, kā tas paredzēts šā gada valsts budžetā, bet gan zemāka – tuva nullei.
 
Patlaban Latvijas Banka strādā pie Latvijas inflācijas prognozes pārskatīšanas un ar savām jaunākajām aplēsēm varētu nākt klajā pavasarī. Tāpat Latvijai nāksies pārskatīt valsts IKP izaugsmes prognozi, kas arī būs zemāka par iepriekš lēsto, atzina Latvijas Bankas prezidents.

"Arī Latvijas ekonomika diemžēl atdziest, un mums būtu jābūt gataviem arī uz vissliktāko. Mums ir jāmācās no iepriekšējās krīzes.

Astoņi gadi, protams, ir pagājuši, daudzas lietas ir aizmirsušās. Bet tas viss arī sākās ļoti nevainīgi - dzīvojām ar nelielu deficītu un mēs redzējām, kas notika, kad iesākās krīze. Viss var mainīties faktiski pāris mēnešu laikā. Tāpēc mums ir jābūt tam gataviem," teica Rimšēvičs.

Ceturtdien, 10.martā, Eiropas Centrālā banka (ECB) nāca klajā ar jaunajiem eirozonas ekonomiku stimulēšanas pasākumiem, kā rezultātā eirozonā pieaugs brīvie līdzekļi eirozonas ekonomiku izaugsmes stimulēšanai.

Nauda, ko ECB aizdod komercbankām, ir kļuvusi vēl lētāka – ECB aizdos naudu ar 0% likmi. "Kaut kas tāds iepriekš nav bijis," atzina Rimšēvičs un pauda cerību, ka šie pasākumi stabilizēs situāciju eirozonā.

Rimšēvičs norādīja, ka ar Eiropas Centrālās bankas jau vairākus gadus īstenoto naudas drukāšanu vien eirozonas valstis nevar nevar izvest no stagnācijas.

"Ir skaidri redzams, ka tautsaimniecības atdziest, un ECB viena pati tikai drukājot naudu un palielinot naudas masu apgrozībā, nespēj izvest eirozonas valstis ārā no krīzēm un stagnācijas," teica Latvijas Bankas prezidents.

Pēc Latvijas Bankas vadītāja teiktā, "saldas zāles" eirozonas valstu ekonomiku stimulēšanai vairs nav palikušas.

Latvijai arvien vairāk jādomā par konkurētspējas palielināšanu, par vēl efektīvāku valsts pārvaldi, tēriņu pārskatīšanu un to efektīgāku izlietošanu, uzskata Latvijas Bankas prezidents.

Tāpat valdībai un komercbankām būtu jāsēžas pie sarunu galda "nekavējoties", lai saprastu visus iemeslus, kāpēc komercbankas neaizdod to rīcībā esošos resursus, teica Rimšēvičs.

Jau ziņots, ka Finanšu ministrijas iepriekš lēsa - IKP šogad pieaugs par 3%, bet inflācija būs 2%. Balstoties uz šim prognozēm, valsts šā gada budžeta deficīts plānots 1% apmērā no IKP.

60 komentāri
Klucis
Kāds vēl atceras, kāpēc 2009.g. bieži tika piesauktas "strukturālās reformas" ?
Notars
-Tēti kas ir krīze? -Dēliņ krīze ir bagātajiem, bet mums ir vienkārši piz...ets!!!
Lauku vecis
Rinkēvič, tavs cīņu biedrs Repše ar Kinnu jau aizmukuši uz Alpiem, Dombrovskis skaisti sludināja Latvijas veiksmes stāstu.. Tad ko Jūs FLEITĒJAT. J'ūs protat tikai sev kruķīt miljonus un savas bezdarbības dēļ esat palaiduši pasaulē 300 000 Latvijas darba rokas. Parēķini , ko maksā Jūsu NEMĀKUL\ĪGĀ MUĻĻĀŠANĀS , JA DIENĀ ŠIE CILVĒKI PĒC MAZĀKĀ BŪTU SARAŽOJUŠI KATRS 100 EIRO!!!!!! Jūsu kompānija Godmanis, Repše , Dombrovskis, Kinna, un Rimšēvics tēloja atmodas sākumā Godīgos kapitālistus un palaidāt Latviju pašplūsmā, bardakā, aiz stulbuma, nezināšanas, vai aiz maxinatoru ieteikumiem>>>>>>> Paskaidrojiet , kur viss šis ārprāts radās.Par Jums ir skaidrs - alkatība!
ome
Man krīze nekad nav beigusies.Tad jau solītā pensijas indeksācija-tu-tū.Es jau domāju,ka pasolīja par daudz.
Esmu drošs
Jūs tam esat gatavi jau šodien!
Visvaldis Kaspars
Flee to Great Britain before it's too late!
Exe
Tas, ka uzņēmējdarbību nelabprāt kreditē, ir fakts.
haralds elceris
jums nav jābūt gataviem jaunai krīzei - batjkam КГБ-is†am pensija arī sagādāta gandrīz kā biedram Berjozkinam! un pri čom te jauna krīze? krīze jau 7 gadus, 25 gadus, 75 gadus - kā rēķina!
Mārtiņš
Citējot rakstu, izskatās, ka tiešām ECB "nevar nevar izvest" :)
Prapesors
Dienas zagliem jau krizes nebus.
Prapesors
Mes brivas latvijas pilsoni neesam dienaszagli bet latvijaspatrioti krievijas sastava !
Mulkis
Mes brivās latvijas pilsoni kopš brivās latvijas pasludināšanas vienmer esam gatavi krizem jo neko citu pedejos 25 gados neesam redzejuši
Mulkis
Kopš brivās latvijas pasludināšanas mums 25 gadus ir krize jo gribas atpakal uz krieviju
lapsa
Man krīze vēl nežēlīgi turpinās. Kādai jaunai ??? JUMS BAGĀTAJIEM...???
mhm
Un es jums saku, nepaies ne pus gads, un krīze būs klāt, šoreiz vispasaules, no tās atlabsim tikai pēc 30 - 40 gadiem
Janis
:D tik smieklīgi komentāri! :)
xxl
Tie visi ,kas sēž un pārvalda Latviju ........tiem sen smadzenes ir sapuvušas ,vai tādi ,kam nav smadzeņu ,domās par Latvijas TAUTU.Nekad........ko JŪS peraties....labāk nebūs ..būs tikai sūdīgāk.
Janis
Izteikti trollisks viedoklis.
xxl
...agrāk rakstīju promaskaviskus un pretlaviskus komentārus ar segvārdu ,,REOTILIS,, ........tagad nolēmu - neslēpties iznākt no ,,SKAPJA,, ..., rakstīt ar savu īsto segvārdu -xxl !!!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti