Āfrikas cūku mēris skāris saimniecību ar 10 000 cūkām; likvidēs visu ganāmpulku

SIA “Ancers” cūku novietnē Salaspils novadā, kur atrodas aptuveni 10 000 cūku liels ganāmpulks, konstatēts Āfrikas cūku mēris. Visas cūkas novietnē būs jālikvidē, apstiprināja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

PVD otrdien, 7.februārī, saņēmis laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprina Āfrikas cūku mēra vīrusu SIA “Ancers” cūku novietnē “Bunči” Salaspils novada Salaspils pagastā ar aptuveni 10 000 cūku lielu ganāmpulku.

Iepriekš bīstamās slimības dēļ SIA “Ancers” Krimuldas novietnē nācās likvidēt 5023 cūkas. Savukārt Salaspils novietnē notika pastiprinātas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka mēris nav ievazāts arī tajā. Taču nu bīstamais vīrus konstatēts arī šajā novietnē.

Āfrikas cūku mēra skartajā novietnē PVD veic slimības apkarošanas pasākumus, tostarp

nāksies likvidē visas saimniecībā esošās cūkas.

Līdz šim tā ir lielākā cūku novietne, kuru Latvijā skāris Āfrikas cūku mēris.

Tāpat notikuma vietā noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

Tas ir samērā loģiski, ka divās saistītās saimniecībās cūku mēris pārnests no vienas uz otru, intervijā LTV raidījumā “Panorāma” sacīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis. Viņš skaidroja, ka Krimuldā dzimušie sivēni Salaspilī tika nogādāja nobarošanai. Tāpēc tas nav pārsteigums, ka vīruss nonācis otrā saimniecībā.

PVD ieskatā, Āfrikas cūku mēris saimniecībā Salaspilī ir sekas vīrusa uzliesmojumam Krimuldā. 

Attiecībā uz slimības nonākšanu cūku novietnē Krimuldā Balodis pauda, ka ir vairākas hipotēzes par iemesliem, tomēr pateikt vienu iemeslu, visticamāk, neizdosies, jo vīruss fermā nonācis decembra sākumā. Tomēr esot vairāki faktori, kas varēja veicināt vīrusa ievazāšanu.

PVD konstatējusi caurumu biodrošības sistēmā cūku novietnē Krimuldā.

Tas esot saistīts ar darbinieku mainību un viņu apmācību.

Balodis skaidroja - ja visi biodrošības nosacījumi tiek ievēroti ne tikai formāli, tad tie nodrošina fermas pasargāšanu. Bet, ja biodrošība ir formāla, tad pat neliela nianse var novest pie šāda rezultāta.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Iepriekš plašu rezonansi izpelnījās Āfrikas cūku mēra uzliesmojums Krimuldas fermā "Rukas", kur nācās likvidēja vairāk nekā 5000 cūkas. Slimība šajā saimniecībā cūkkopjiem bija liels pārsteigums un šoks, jo fermā bija augsts biodrošības līmenis. Saimniecībā notika Eiropas Komisijas organizētās mācības par biodrošību.

PVD neizslēdza iespēju, ka Āfrikas cūku mēris šo saimniecību skāris ļaunprātīgas rīcības dēļ, bet tā netiek uzskatīta par primāro versiju. Izmeklēšanu sākusi arī Valsts policija.

Saistībā ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu trijos Latvijas novados – Salaspils, Ādažu un Krimuldas novadā – izsludināta ārkārtas situācija.

 

13 komentāri
Agate
Mums tadas trakas slimibas apsedusa....ieteikums....izmest no Eiropas savienibas!
Anda Baha
Ļoti skumji.Esmu pārliecināta-ļaunprātība.Lai spēks un izturība cilvēkiem,kas saistīti ar šīm šausmām.Nebūs ilgi jāgaida un patiesība nāks gaismā.
Silvija Potasa
Kā atklāja,ka fermā ir cūku mēris? Cik dzirdēju,analīzes veic Vācijā. Tātad,paiet vairākas dienas vismaz. Mums pateica dažu stundu laikā. Kā var izvērtēt saslimšanu bez sekcijas? Lopiem ir daudzas un dažādas saslimšanas. Kā var noteikt nāves gadījumu uz acumēru? Vēl nav skaidrs,kā sanāk,ka viena cūka apēd vairāk vīrusu par citām? Iesaku saimniekam pēc lopu likvidēšanas pašam veikt analīzes. Ja ir vīrusi,atrast varēs. Kāpēc nedzirdu un nelasu,ka cūku mēris apmeklē Vakareiropas valstis? Sanāk.ka Latvijas lauki piedirsti ar cūku mēra un putnu gripas vīrusiem? Tad kādus vēl vīrusus jāatrod,lai likvidētu Latvijā lopu un putnu audzēšanu? Vai nav atbildīgajām iestādēm jāveic izpēte?
Sazvērestības teorijas
muslimi, krievi, dāņi, reptiloīdi vainīgi ... hahaha ... mēris gadu simtiem dzīvo uz šīs planētas un reizēm šur un tur pāraug epidēmijā interesanti , gripas , iesnu , smadzeņu satricinājuma vai tuberkulozes gadījumā arī dāņi vainīgi ? hahaha
Lasītājs
Nu tiešām sāk izskatīties pēc ļaunprātīgas plānveida rīcības.
Lasītājs
Līdz manīm tā nav nonākusi un arī nenonāks, jo man cūku vienkārši nav. Man vairāk rūp Latvijas tautsaimniecība, jo tagad vairāk ēdīsim poļu, dāņu, igauņu cūku gaļu, jo ar pašu saražoto gaļu nepietiks. Kādēļ maksāt viņiem, ja to naudu varētu atstāt tepat? Un, lai izaudzētu cūku, vajag 6...8 mēnešus + slimību skartajās saimniecībās noteiktu laiku cūkas pēc dezinfekcijas arī neaudzēs. Un ja runā par mēdijiem, tad tie arī var būt slimību pārnēsātāji, no vienas fermas braucot uz citu fermu.
tikai
Tāpēc, ka tagad nonāca līdz Tevim? Šitas murgs bija jau gadu un vairāk atpakaļ, austrum vidzemē, latgalē. Tad viss bija pofig Tev, kuru tad tas neskāra. Gan mēdijiem, gan citiem, kas apciemojot, zināja situāciju. Ulmanis M. Zina daudz. Stāsta maz.
lauķis
Man pat nav žēl! 10 000 cūkas vienā vietā! Nez kad parādīsies sapratne, ka dzīvnieki nav ražošanas vienības, bet gan dzīvas būtnes - dzīvības.
Muļķis
Komentārs uz "smieklīgi". Mežacūkas kaut kā joprojām no tā mēra nav izmirušas. Kaut kur mirst, kaut kur dzīvo, bet izmirušas gan nav. Varbūt tādēļ, ka nedzīvo pa 10000 dzīvieku lielos baros? Varbūt Tu smieklīgais pats esi brainless industralizācijas mīlis vai kas tml.
smieklīgi
Kārtējais brainless dzīvnieku mīlis. Dzīvnieku audzēšana pārtikas nolūkos ir viens no cilvēces stūrakmeņiem, bez kā neiztikt. Protams var runāt par lopiņu labklājību saimniecībās, kas jau ir cits stāsts.
jautājums
Vai tā varētu būt plānveidīga dāņu cūkaudzētaju rīcība pret latviešu uzņēmējiem?
Ddd
Vai arī austrumu lielterorisma lielvalsts pirksts lai grautu Latvijas un visas ES ekanomiku
Pievienot komentāru
Ekonomika
Ziņas
Jaunākie

Populārākie
Interesanti