Pusdiena

"Kustība Par!" un "Latvijas Attīstībai" Saeimas vēlēšanās varētu startēt ar "Vienotību"

Pusdiena

Pusdiena 04.01.2018

Ziemeļkoreja piekritusi sarunām ar Dienvidkoreju par tās atlētu dalību olimpiskajās spēlēs

Ziemeļkoreja atjauno tiešo sakaru līniju ar Seulu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ziemeļkoreja atvērusi tiešo sakaru līniju ar Dienvidkoreju pēc Seulas aicinājuma sarīkot augsta līmeņa tikšanos ar Phenjanu, lai pārrunātu tās delegācijas dalību ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā.

Par gatavību nogādāt uz olimpisko spēļu norises vietu un reģistrēt Ziemeļkorejas atlētus paziņojuši arī organizētāji. Tikmēr ASV kritiski vērtē šīs sarunas, tās nosaucot par pagaidu risinājumu. Vašingtona arī brīdinājusi par Ziemeļkorejas plāniem tuvākajā laikā izmēģināt jaunu ballistisko raķeti.  

Tiešo sakaru līnija demilitarizētajā zonā Phanmundžomā Ziemeļkoreja atjaunojusi pēc divu gadu pārtraukuma. 2016.gadā tā pēc komunistiskās valsts līdera Kima Čenuna pavēles tika slēgta.

Vispirms par šī dialoga kanāla atjaunošanu vēstīja Ziemeļkorejas televīzija. Tā norādīja, ka trešdien, 3.janvarī, pusdeviņos no rīta pēc Latvijas laika tiešo sakaru līnija būs atvērta. To apstiprinājusi arī Dienvidkoreja, kura saņēmusi pirmo zvanu uz tiešo sakaru līniju, kas ildzis aptuveni 20 minūtes.

Phenjana šādi reaģējusi uz Seulas piedāvājumu sarīkot augsta līmeņa tikšanos.   Pēdējo reiz šāda tikšanās notika 2015.gadā un kopš tā laika situācija Korejas pussalā mainījusies. Pieaugot Ziemeļkorejas raķešu izmēģinājumu skaitam, radies pavisam reāla militāra konflikta risks reģionā. Taču tagad pavērusies iespēja sarunām.

Par to Dienvidkoreja paziņoja otrdien pēc Ziemeļkorejas līdera Kima Čenuna Jaunā gada uzrunas. Tajā viņš pauda gatavību pārrunāt valsts sportistu dalību Phjončhanas olimpiskajās spēlēs, pieļaujot iespēju izskatīt arī abu valstu atkalapvienošanās virzības jautājumu.

“Delegācijas nosūtīšana uz Phjončanas spēlēm un divpusējās sarunas būs nozīmīgs sākums ziemeļu – dienvidu attiecību uzlabošanai šībrīža situācijā. [..] Kims Jaunā gada uzrunā uzsvēra, ka par attiecību uzlabošanu, uz ko cer visi korejieši, atbildīgas ir abu valstu valdības,” norādīja Mierīgas apvienošanas komitejas vadītājs Ri Sons Gvons.

Kims Čenuns savā uzrunā uzsvēra, ka „veiksmīgu olimpisko spēļu norisei ir nepieciešams mazināt saspīlējumu Korejas pussalā”. Vienlaikus Ziemeļkorejas līderis norādījis, ka nav gatavs atteikties no kodolprogrammas attīstīšanas, izsakot jaunus draudus Savienotajām Valstīm.

Reaģējot uz Phenjanas kodoldraudiem, ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka Savienoto Valstu kodolieroču arsenāls ir lielāks.

Vašingtona arī kritiski vērtē iespējamās augsta līmeņa sarunas starp Dienvidkoreju un Ziemeļkoreju. ASV sūtne ANO Nikija Heilija tās nosaukusi par pagaidu risinājumu, piebilstot, ka Savienotās Valstis nekad nepieņems Ziemeļkorejas kodolbruņošanos.

Tāpat Heilija brīdināja, ka jebkurš jauns ballistiskās raķetes izmēģinājums samazinās iespējas uz sarunām starp Vašingtonu un Phenjanu.

Arī Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins iespējamo augsta līmeņa tikšanos starp Seulu un Phenjanu vērtē piesardzīgi. Viņš uzskata, ka bez Ziemeļkorejas delegācijas dalības ziemas olimpiskajās spēlēs jāapspriež arī pašreizējā politiskā situācija, kas nozīmē, ka neiztikt arī bez sarunām par Phenjanas kodolprogrammu.

Tikmēr Phjončhanas ziemas olimpisko spēļu rīkotāji paziņojuši, ka ir gatavi uzņemt Ziemeļkorejas delegāciju, to nogādājot pasākuma norises vietā un reģistrējot tās atlētus. Olimpiskā komiteja arī apstiprinājusi, ka tā ir ilgi gatavojusies iespējamai Ziemeļkorejas līdzdalībai.

Bet Ziemeļkorejas sabiedrotā Ķīna novērtējusi abu pušu tuvināšanās centienus un atgādinājusi par nepieciešamību Ziemeļkorejai atbruņoties.

“Ķīna atbalsta abu pušu praktiskos centienus uzlabot attiecības, mazināt saspīlējumu pussalā un panākt kodolatbruņošanos, izmantojot Phjončanas olimpiskās spēlēs kā iespēju. Visām iesaistījām pusēm ir jānovērtē pozitīvās iezīmes šajā situācijā. Ķīna ir gatava turpināt savu konstruktīvo lomu Korejas pussalas situācijas uzlabošanā ar dialoga palīdzību un kodolatbruņošanos panākšanu,” pauda Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Gens Šuans.

2018.gada ziemas olimpiskās spēles Phjončhanā sāksies jau nākammēnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti