Vienojas par globāliem ierobežojumiem videi kaitīgas gāzes izmantošanā sadzīves ierīcēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pēc ilgām sarunām sanāksmē Ruandā gandrīz 200 valstis sestdien panāca juridiski saistošu vienošanos samazināt siltumnīcefektu izraisošo gāzu izmantošanu, kuras plaši lieto ledusskapjos, gaisa kondicionētājos un aerosolos. Šo vērtē kā nozīmīgu soli globālās sasilšanas ierobežošanā. Gāzes izmantošanu, kuru uzskata par nozīmīgu faktoru globālās sasilšanas izraisīšanā, paredzēts samazināt pakāpeniski - turīgākajām valstīm būs jārīkojas ātrāk nekā nabadzīgākajām. 

Teju 200 valstu delegāti Ruandas galvaspilsētā Kigali vienojās pakāpeniski samazināt fluorogļūdeņraža izmantošanu. Šo gāzi plaši izmanto tādās iekārtās kā ledusskapji un kondicionētāji.

Fluorogļūdeņradi sāka izmantot deviņdesmitajos gados, lai aizvietotu ķimikālijas, kuras aizliedza, jo tās noārdīja ozona slāni, kas Zemi pasargā no ultravioletā starojuma. Pirms tam tika izmantots hlorfluorogļūdeņradis, taču to pārtrauca lietot saskaņā ar 1987.gadā parakstīto Monreālas protokolu pēc tam, kad zinātnieki atklāja, ka tas noārda ozona slāni.

Kā aukstumaģents ledusskapjiem un tamlīdzīgām iekārtām deviņdesmitajos gados vietā stājās fluorogļūdeņradis. Tomēr izrādījās, ka tas, kaut nekaitē ozonam, ir katastrofāls, ja runa ir par globālo sasilšanu. Zinātnieki secināja, ka fluorogļūdeņradis atmosfērā aiztur siltuma aizplūšanu no Zemes daudz, daudz spēcīgāk nekā oglekļa dioksīds.

Tādēļ sākās sarunas arī par fluorogļūdeņraža ierobežošanu, un sestdien vienošanās ir panākta. Tas noticis gandrīz gadu pēc tam, kad Parīzē tika parakstīta globālā klimta vienošanās, kurās mērķis ir nepieļaut globālās temperatūras paaugstināšanos vairāk par diviem grādiem.

Delegāti Ruandā noslēgto vienošanos cildināja kā vēsturisku.

Amerikas Savienoto Valstu Vides aizsardzības aģentūra paziņoja, ka "šo dienu bez šaubām atcerēsies kā vienu no svarīgākajām centienos izglābt planētu.” Ruandā atradās arī ASV valsts sekretārs Džons Kerijs, kurš vienošanos nosauca par „milzīgu soli uz priekšu.”

Saskaņā ar pētījumiem fluorogļūdeņraža izmantošanas pārtraukšana varētu samazināt globālo sasilšanu par pusgrādu līdz 2100.gadam.

Jaunā vienošanās, kas ir juridiski saistoša, paredz konkrētus termiņus un tempus, kādos šīs gāzes izmantošana tiks samazināta. Temps dažādām valstīm ir atšķirīgs. Pirmās sāks bagātākās valstis, Eiropas Savienība un ASV. Paredzēts, ka tās sāks samazināts šīs gāzes izmantošanu par vismaz 10% sākot ar 2019.gadu, bet līdz 2036.gadam tās lietošanu būs samazinājušas jau par 85 procentiem.

Dažas attīstības valstis kā Ķīna un Dienvidamerikas valstis sāks samazināt šīs gāzes izmantošanu vēlāk - sākot ar 2024.gadu. Bet tādas valstis kā Indija, Pakistāna un Irāna to sāks darīts 2028.gadā.

Alternatīvu atrašana šīs gāzes izmantošanai nozīmēs izmaksas – Apvienotās Nācijas aprēķinājušās, ka tās būs mērāmas miljardos dolāru. Tomēr jāpiebilst, ka turīgākās valstis jau ir sākušas samazināt šīs gāzes izmantošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti