Vai pirms seksa būs jāparaksta līgums? Aicina robežas starp dzimumiem nospraust gudri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Visa pasaules vēsture patiesībā ir cīņa par to, kurš valdīs pār sievietes ķermeni - tā LTV raidījumam “Pasaules panorāma” šonedēļ atzina viena no Latvijā dzīvojošām feministēm. Tas izskanēja uz lūgumu komentēt divu paaudžu feministu sadursmi, kas rezultējusies jautājumā – vai vīriešiem vēl ir jāsaglabā tiesības pavedināt sievietes? Līdz tam debates nonākušas pēdējo mēnešu laikā, kopš ASV aizsākās akcija “MeToo” – jeb "Es arī tiku seksuāli izmantota!". Par to sociālajos tīklos sāka stāstīt miljoniem sieviešu.

Franču rakstniece: Dažas nebūs mierā, kamēr pirms seksa nebūs parakstīts līgums

Sarkans paklājs. Melnas drānas. Tā kinoslavenības šogad "Zelta globusu" iekrāsoja melnu. Protestā pret seksuālu uzmākšanos darba vietās. Holivudā par simbolu tam kļuvis producents Hārvijs Vainstains. Ap 80 kinoindustrijā iesaistītu sieviešu, tai skaitā slavenas aktrises, pēkšņi pārtrauca gadiem ilgu klusēšanu par Vainstaina seksuālo uzmācību, vardarbību, pat izvarošanām..

Aizstāvot vīriešus, eļļu ugunī pielējusi franču kinodīva Katrīna Denēva, kopā ar ap 100  domubiedrēm publiskojot aicinājumu ļaut vīriešiem pavedināt sievietes.

Tam piebalsojot, franču rakstniece, grāmatas "Katrīnas M. seksuālā dzīve" autore Katrīna Mijē Francijas sabiedriskajā radio skaidro:

"Mēs neesam idiotes. Izvarošanai un seksuālai vardarbībai ir jābūt sodāmai. Bet mēs nevaram aizliegt vismazāko mājienu, neķītru vārdu vai nepiedienīgu uzvedību".

Viņasprāt, ir neprāts pārstāt flirtēt vispār un feministes savās prasībās var aiziet tik tālu, ka dažas nebūs mierā, kamēr pirms seksa jurista klātbūtnē nebūs parakstīts līgums.

Kultūrsocioloģe: Starp dzimumiem robežas jānosprauž gudri; vīriešiem nebūtu jābaidās

Kultūrsocioloģe Dagmāra Beitnere-Le Galla, kura pati sevi uzskata par feministi, tomēr ir pret vienpusēju skatījumu uz sievieti kā mūžīgo upuri. "Nu – visi senie traktāti saka, ka visa mūsu dzīve ir seksuāla. Visa mūsu dzīve ir seksuāla! Jo pat putni pavasarī dzied par seksu un vardarbību!" saka Beitnere-Le Galla.

Viņa uzskata, ka pretējo dzimumu attiecībās ir jānosprauž robežas. Taču tas ir jāizdara gudri.

"Ļoti daudzas sievietes arī izmanto – teiksim – bija vai nebija seksuāla uzmākšanās?

Bet – tā ir iespēja kaut kādus rēķinus nokārtot ar pretējo dzimumu - mēs redzam, ka ļoti daudzi cilvēki varbūt arī nepamatoti ir cietuši. (..)

Te ir runa par taisnīgumu - cik lielā mērā mēs kā sabiedrība un arī tiesu sistēma var nosargāt taisnīgumu šajā jautājumā?" norāda Beitnere-Le Galla.

Viņa atgādina, ka pirmskara Latvijā bija stingrs priekšstats, ko meitene drīkst un nedrīkst. "Mēs zinām no buržuāzijas - teiksim, no tās augstākās vidusšķiras tikumiem - ka līdz kāzām jūs ar līgavaini pat nedrīkstējāt atrasties vienā telpā. Vienmēr vajadzēja būt kādam, kas dod alibi, ka jūsu attiecības ir šķīstas - ja mēs lietojam šo baznīcas terminu," norāda pētniece.

Tagad gan situācija ir mainījusies. "Mums Eiropas kultūrā bija parasts, ka vīrietim tomēr patika mazliet būt džentlmenim - kaut vai mēteli paturēt. Uz ko feministes atteica: "Mēteli es varu uzvilkt pati!.. Un pati varu durvis atvērt!" Bija viens brīdis, kad vīrieši pat baidījās, jo Amerikā sievietes bija panākušas diezgan daudz arī likumdošanā.

Tas bija bīstami līdz tam, ka vīrieši baidījās vieni paši būt liftā ar vienu sievieti, jo, nedod Dievs, ka viņš būs viņai mazliet par tuvu.

Tad var notikt kaut kāda tiesāšanās. (..) Šī brīvība ir jāmāk gudri aizstāvēt. Gudri lietot viņu visādā ziņā. Gudrība ir vajadzīga!" saka  pētniece.

Viņa norāda, ka situācijai nevajadzētu attīstīties tik tālu kā daudzviet ASV. "Viens nepareizs žests, un pret cilvēku var sākt tiesvedību. Tas arī, manuprāt, vairs nav pareizi," saka socioloģe.

Trampam apsūdzības par uzmākšanos ne nieka nekaitēja

Demokrātu politiķi aicinājuši vērīgāk paskatīties uz ASV prezidenta Donalda Trampa runām, pievēršot uzmanību prezidenta seksistiskajiem izteikumiem un apsūdzībām par seksuālu uzmākšanos.

Īpaši skandalozi bija priekšvēlēšanu cīņā izrakti Trampa izteikumi TV šova laikā pirms vairāk nekā desmit gadiem. Tajos viņš apgalvoja, ka viņam ļaujot apgrābstīt sievietes tikai tāpēc, ka viņš esot bagāts un slavens.

Tam sekoja lavīna ar apsūdzībām par uzmākšanos no dažādām sievietēm. Kāda sacīja, ka Tramps viņu esot piespiedis pie sienas, mēģinājis palikt rokas zem kleitas. Kā izrādījās – ne šie komentāri, ne arī arī daudzu sieviešu apsūdzības par uzmākšanos un pat par to sarakstītas grāmatas ne Trampa ievēlēšanai, ne tālākai politiskajai karjerai nekādi nav kaitējušas.

"Visas sievietes, kas centās nodarīt kaitējumu manai poliskajai kampaņai, meloja. Viss ir absolūti safabricēts. Nekas no tā nenotika," bilda Tramps.

Tomēr citiem ietekmīgiem politiķiem šādas apsūdzības maksājušas politisko karjeru. Trampa atbalstītais republikāņu kandidāts Alabamas senatora vēlēšanās Rojs Mūrs saistībā ar apsūdzībām par uzmākšanos nepilngadīgai meitenei zaudēja balsojumu štatā, kurā vēl nesen demokrātu uzvara būtu neiespējama. Tomēr arī demokrāti nav svētie, sākot jau ar prezidentu Bilu Klintonu, kuram seksa skandāls gandrīz beidzās ar impīčmentu.

Uz abu partiju programmām tas met nelāgu ēnu, ņemot vērā republikāņu uzsvaru uz tradicionālajām un morālajām vērtībām, bet demokrātu – uz sieviešu tiesībām un dzimumu vienlīdzību.

Arī Eiropā neiztiek bez skandāliem, taču Berluskoni nav nogāžams

Šaipus okeānam lielākā vētra par apsūdzībām seksuālās uzmācībās sacēlās Lielbritānijā. Par nepiedienīgu uzvedību apsūdzēti 36 Viņas Majestātes parlamenta deputāti. Bieži vien pat par 10 un 15 gadus seniem notikumiem.

Augstākais amats, kas skandālā zaudēts, bija aizsardzības ministra Maikla Falona portfelis

– viņš apsūdzēts par uzmākšanos žurnālistei Džūlijai Hārtlijai-Brūverei pusdienu laikā tālajā 2002. gadā. “Kad viņš man atkārtoti uzlika roku uz ceļa, es viņam mierīgi un pieklājīgi paskaidroju - ja viņš to izdarīs vēlreiz, es iesitīšu viņam ar dūri pa seju," atminas Hārtlija-Brūvere.

Tomēr arī Briselē situācija nav diez ko labāka. Eiropas Parlaments paziņojis, ka izveidos speciālu izmeklētāju grupu, lai izskatītu desmitos mērāmas Eiropas Savienības institūciju darbinieču apsūdzības par uzmākšanos, iebaidīšanu un pat izvarošanu. Eiroparlamenta prezidents Antonio Tajāni solījis, ka par vainīgiem atzītie deputāti tikšot sodīti, cik vien bargi iespējams.

Līdzīgi kā Tramps Amerikā, arī Eiropā ir politiķis, kuram šīs apsūdzības tomēr klāt nelīp. Par mazgadīgu prostitūtu nolīgšanu un izmantošanu apsūdzētais Silvio Berluskoni atkal atgriežas politikā. Aktrises Katrīnes Denēvas komentāri viņam nāca tieši laikā. Berluskoni paziņojis, ka viņas vārdi ir svēti. Esot tikai dabiski, ka sievietes priecājas par vīriešu centieniem viņas pavedināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti