Vācijas un Turcijas nesaskaņas draud izvērsties jaunā līmenī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pirms Vācijas parlamenta vēlēšanām atkal uzvirmojusi asa vārdu apmaiņa starp Berlīni un Ankaru. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans aicinājis Vācijā dzīvojošos turkus nebalsot par kancleres Angelas Merkeles koalīcijas valdības partijām, tās nosaucot par „Turcijas ienaidniekiem”. Bet pēc tam, kad Berlīne viņu kritizēja par šādiem komentāriem, Erdogans tagad brīdina Vācijas ārlietu ministru „zināt savas robežas”.  

Vācijas un Turcijas nesaskaņas draud izvērsties jaunā līmenī
00:00 / 01:35
Lejuplādēt
Turcija un Vācija jau mēnešiem regulāri apmainās ar savstarpējiem pārmetumiem, īpaši kopš pērnvasar Turcijā notikušā nesekmīgā apvērsuma mēģinājuma un šī gada aprīļa referenduma par prezidenta Erdogana pilnvaru ievērojamu palielināšanu.

Tagad abu valstu nesaskaņas draud izvērsties jaunā līmenī. Turcijas prezidents Erdogans piektdien aicināja Vācijā dzīvojošos turkus septembrī gaidāmajās Bundestāga vēlēšanās nebalsot par trim partijām – kancleres Merkles koalīcijas valdībā ietilpstošajiem kristīgajiem demokrātiem un sociāldemokrātiem, kā arī „zaļajiem.”

Erdogans bez aplinkiem paziņoja, ka visas šīs partijas ir „Turcijas ienaidnieki”.

No Vācijā dzīvojošajiem trīs miljoniem turku vēlēšanās drīkst piedalīties aptuveni trešā daļa.

Šādi Turcijas prezidenta paziņojumi nekavējoties izraisīja asu Berlīnes nosodījumu. Vācijas ārlietu ministrs Zigmārs Gabriēls uzsvēra, ka tā ir „nepieredzēta iejaukšanās [Vācijas] suverenitātē” un Erdogans „vēlas Vācijā sakūdīt cilvēkus citu pret citu”.

Vēl atklātāks bija sociāldemokrātu kandidāts uz kanclera amatu Martins Šulcs – viņš teica, ka Erdogans „zaudējis jebkādu mēra sajūtu”.

Ar to vārdu apmaiņa vēl nebeidzās. Sestdien Turcijas prezidents savukārt kritizēja Berlīni par to, ka tā kritizēja viņa Vācijā dzīvojošajiem turkiem veltītos paziņojumus.

Uzrunājot atbalstītāju pūli Turcijas dienvidos, Erodgans īpaši asus vārdus veltīja Vācijas ārlietu ministram Gabriēlam.

Gabriēls „nezina robežas”, kas viņš tāds ir, ”lai runātu ar Turcijas prezidentu?”, paziņoja Erdogans.

Viņš atkāroja savu aicinājumu Vācijas balsstiesīgajiem turkiem nebalsot par trim iepriekšminētajām partijām, paziņojot, ka tās jāpārmāca, un ka tās ir izvērsušas kampaņu pret Turciju.

Vācijas valdība vairākkārt paudusi bažas par Turcijā notiekošajām tīrīšanām kopš pērnā gada valsts apvērsuma mēģinājuma – apcietināti vai no darba valsts iestādēs atlaisti desmitiem tūkstoši cilvēku. Vācija un citas Eiropas valstis arī nepieļāva Turcijas politiķu mēģinājumus pavasarī Eiropā rīkot mītiņus, lai aicinātu šeit dzīvojošos turkus atbalstīt prezidenta Erdogana pilnvaru būtisku palielināšanu aprīļa referendumā.

Papildus esošajām nesaskaņām, Spānijā sestdien pēc Turcijas pieprasījuma tika aizturēts Vācijas turku izcelsmes rakstnieks Doans Akhanli, kurš raksta par cilvēktiesībām Turcijā. Par to paziņoja Vācijas Ārlietu ministrija, piebilstot, ka tā ir pret šī rakstnieka izdošanu Turcijai.

Vēl nav zināms, kādas apsūdzības viņam izvirzītas. Berlīne viņa aizturēšanu nosodījusi kā politiski motivētu. Iepriekš Turcijā ieslodzīti arī vācu žurnālisti. Ankara arī pieprasa, lai Berlīne izdod Turcijai apmēram 4500  cilvēkus, kuri tiek vainoti par dalību pērn notikušajā apvērsuma mēģinājumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti