Labrīt

Komentārs. Ina Strazdiņa par NATO līderu attiecībām

Labrīt

PILNĪGS SVIESTS: pārmaiņas

Vācijā plāno soda naudas par bērnu nevakcinēšanu pret masalām

Vācijā spriež par obligātu bērnu vakcināciju; pretinieki uzsver brīvas izvēles nozīmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Reaģējot uz masalu uzliesmojumu, Vācijas parlaments ceturtdien, 1.jūnijā apspriež likumprojektu, kas paredz stingrāk vērsties pret vecākiem, kuri izvairās vakcinēt savus bērnus. Tomēr tik tālu kā Itālija, kas vakcināciju pret 12 izplatītām slimībām nesen noteikusi par obligātu, Vācija nav gatava iet.

Kamēr pusotru gadu vecā Medīne rotaļājas smiltīs kādā Bonnas bērnu spēļu laukumā, viņas mamma Natalī, apsēdusies šūpolēs turpat līdzās, no savas meitas nenolaiž acis ne mirkli. Tikpat rūpīgi Natalī mēdzot ievērot bērnu ārsta norādījumus. Tostarp tos, kas attiecas uz vakcināciju.  

“Viņa ir vakcinēta, šķiet, jau septiņkārt. Potēta pret visu iespējamo, ieskaitot gripu. Varbūt tā gluži nevajadzēja un labāk būtu bijis dažas no potēm atlikt. Taču, paldies Dievam, nekas slikts nav noticis. No citiem vecākiem gan esmu dzirdējusi, ka bērniem uz vakcīnām bijušas negatīvas reakcijas. Tāpēc saprotu tos vecākus, kuri iestājas pret vakcināciju. Kopumā ņemot gan uzskatu, ka obligātā vakcinācija noteikti jāatstāj spēkā,” saka Natalī.

Esot nepieļaujami, ka mūsdienu Vācijā bērni joprojām saslimst vai pat mirst no tādām slimībām kā masalas vai tuberkuloze tādēļ vien, ka nav laikus vakcinēti, spriež Natalī.

Tomēr obligātas vakcinācijas, par kādu runā Natalī, patiesībā Vācijā nav. Vismaz juridiski šāds pienākums neeksistē. Formāli tā ir vecāku brīva izvēle - vai un pret kādām slimībām vakcinēt savus bērnus.

Taču likums noteic, ka vecākiem obligāti jāsaņem ārsta konsultācija par vakcinēšanas nepieciešamību. Apliecinājums par konsultācijas apmeklējumu jāuzrāda, ja vēlas iekārtot bērnu bērnudārzā, citādi draud naudas sods līdz pat 2500 eiro. Tādēļ izvēles iespējas būtībā ir vien «uz papīra», uzskata Natalī.

“Man bija sajūta, ka nekāda brīva lēmuma nav. Vajadzēja iet uz ārsta praksi, kur ārsts teju vai pārmetoši uzskaitīja: «Jums jāizdara tas un tas.» Šķita, ka patiesībā esmu spiesta vakcinēt bērnu pret visu, pret ko man liek. Ir tā, ka pašai jau arī gribas klausīt tam, ko saka ārsts,” stāsta Natalī.

Līdzīgi ārstiem paklausa lielākā daļa vecāku Vācijā. Kā liecina Berlīnes Humbolta universitātes un Roberta Koha institūta apkopotie dati, piemēram, 2013. gadā vecuma grupā līdz diviem gadiem pret masalām vienu reizi tikuši vakcinēti gandrīz 96 procenti bērnu Vācijā. Taču krietni mazākam skaitam  - vien nepilniem 74 procentiem - veikta otrreizējā vakcinācija.

Turpmāk vecākiem, kuri izvairās no vakcinēšanas konsultācijām, dzīve varētu kļūt sarežģītāka. Vācijas Bundestāgs apspriež jaunu likumprojektu, kas ļautu varas iestādēm stingrāk kontrolēt vecākus, kuri neapmeklē vakcinēšanās konsultāciju.

Iecerēts, ka turpmāk bērnudārziem par šādiem vecākiem būs obligāti jānodod ziņas varas iestādēm.

Kontroles pastiprināšanas iemesls ir uztraukums par masalu uzliesmojumu vairākās Vācijas pilsētās pēdējā laikā. Līdz aprīļa beigām Vācijā reģistrēti jau 583 saslimšanas gadījumi, kas ir vairāk nekā pērn visa gada laikā, kad šādu gadījumu bija 326.

Slimība skar arī pieaugušos. Maija sākumā Vācijas pilsētā Esenē no masalām mira kāda 37 gadus veca sieviete, trīs bērnu māte.

Pret likumprojektu gan iebildusi Federālā padome jeb Bundesrāts. Tā uzsver, ka nosūdzēšanas pienākums radīšot neuzticības gaisotni vecāku un bērnudārzu darbinieku attiecībās.

Bonnas pilsētas pārstāve Izabella Kloca Latvijas Radio atzīst: bērnudārziem pagaidām nemaz neesot skaidrs, ko paredzēs iespējamais likums. Sociāldemokrātu partijas deputāts Karls Lauterbahs Vācijas sabiedriskajai televīzijai kontroles pastiprināšanas vajadzību pamatojis šādi.

“Bērnudārza apmeklējums svarīgs bērniem. Taču bērniem ir tiesības tikt vakcinētiem pret slimībām. Un bērniem, kuri apmeklē bērnudārzu, ir tiesības uz to, ka vakcinēti ir citi bērni,” norāda Lauterbahs.

Pat ja likumprojekts tiks apstiprināts, Vācija bardzībā pret nevakcinētu bērnu vecākiem joprojām būs maigāka nekā Itālija. Arī tur šogad novērots spējš masalu uzliesmojums. Uz to reaģējot, maijā Itālijā pieņemts likums, ka vecākiem obligāti jāvakcinē savi bērni pret 12 izplatītām slimībām, tostarp masalām, lai tos varētu sūtīt valsts apmaksātos bērnudārzos.

Maija nogalē, uzstājoties preses konferencē kopā ar premjeru Paolo Džentiloni, Itālijas veselības ministre Beatriče Lorenzina norādīja:

“Pēdējos gados ir samazinājusies riska nopietnības uztvere. Turklāt tam līdzās pieauga viltus ziņu, antivakcinācijas kampaņu skaits, vakcināciju neprātīgi un aplami saistot ar autismu – tam bijusi ietekme uz sabiedrības uztveri. Tādēļ mēs nolēmām iesaistīties.”

Antivakcinācijas kustības ir populāras arī Vācijā. Viedokļi par šo tēmu ir polarizēti.

Īstas vienprātības nav arī mediķu vidū. Līdzās argumentiem par vakcinācijas kaitīgumu organismam vai farmācijas firmu lobiju vienlīdz bieži tiek lietots arī morālas dabas iebildums: piespiedu vakcinācija ir valsts nodarīti miesas bojājumi. Citiem vārdiem sakot - valstij nav tiesību iejaukties indivīda ķermenī, pat ja tas ar savu rīcību nodara sev kaitējumu. Tādēļ tik tālu – skaidri nosakot vakcināciju par obligātu – Vācijas likumdevējs iet pagaidām nav gatavs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti