Vācijā sper soli pretī «Jamaikas koalīcijas» izveidei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vācijas kanclere Angela Merkele, kura Vācijas parlamenta vēlēšanās nodrošinājusi  sev ceturto pilnvaru valdības vadītājas krēslā, ķērusies pie smagajām koalīcijas sarunām. Tās varētu ilgt vairākus mēnešus, bet Merkele cer, ka jaunā valdība būs gatava līdz Ziemassvētkiem.

Vācija pamazām atgūstas no parlamenta vēlēšanām. Mitējušās gan iedzīvotāju protesta akcijas, gan politiķu vēlēšanu kampaņas un sācies smagākais darbs – koalīcijas veidošana. Merkeles kristīgie demokrāti un viņu Bavārijas meitaspartija vēlēšanās guva uzvaru, bet tomēr vien 33% balsu, kas ir sliktākais konservatīvo rezultāts kopš 1949.gada.

Tas nozīmē, ka koalīcijas sarunas Merkele uzsāk ar vājāku tautas mandātu nekā iepriekš.

"Vienīgā opcija ir slavenā ''Jamaikas koalīcija'' ar konservatīvajiem, liberālajiem un zaļajiem. Ja kaut kādu iemeslu dēļ viņiem neizdodas izveidot koalīciju, tad paliek tikai divas opcijas – vēl viena lielā koalīcija ar sociāldemokrātiem vai jaunas vēlēšanas. Un es domāju, šādā situācijā jaunas vēlēšanas nevienam nav izdevīgas. Radikāļi kļūs tikai stiprāki," norādījis kāds Kristīgo demokrātu apvienības biedrs.

Tā kā sociāldemokrāti Martina Šulca vadībā jau atteikušies no iespējas turpināt darbu līdzšinējā koalīcijā un Merkele noraidījusi pirmstermiņa vēlēšanas, atliek tikai tā sauktā Jamaikas koalīcija.

Jamaikas tādēļ, ka  jaunās koalīcijas partiju simboliskās krāsas “melns- dzeltens- zaļš” atgādina šīs Karību reģiona valsts karoga krāsas. Bet minētajām partijām ir ļoti atšķirīga nostāja daudzos politikas jautājumos un tāpēc sarunas nebūs vieglas.  Ideoloģiskas atšķirības ir ne tikai starp abām mazajām partijām, bet arī starp Merkeles partiju un Brīvajiem demokrātiem, kas iebilduši pret ciešāku eirozonas integrāciju.

Bet pret imigrāciju noskaņotā eiroskeptiķu partija “Alternatīva Vācijai”, kas pirmoreiz nonāks Bundestāgā, piedzīvo šķelšanos partijas iekšienē – to pametusi partijas līdzpriekšsēdētāja Frauke Petrija, kura iebilda saviem radikālāk noskaņotajiem partijas biedriem. ""Alternatīva Vācijai" partijas biedri pēdējos mēnešos arvien vairāk novirzījušies no vēlēšanu programmas. Tas ir partijas iekšējas konflikts, ar ko tai jātiek galā. To var darīt, vai nu klusējot, vai par to atklāti diskutējot, ko izvēlējos es. Daudzas partijas aizmirst, ka šeit ir nevis sevis dēļ, bet vēlētāju dēļ. [..] Agresīvo ekstrēmo kolēģu retoriku daudzi vidusšķiras vēlētāji neuzskatīja par konstruktīvu," komentēja Petrija.

Lai gan šis ir labākais rezultāts, ko labējie guvuši Vācijas parlamentā ilgāka laika periodā, partijas līderi baidās, ka Petrijas aiziešana var radīt precedentu arī citiem kolēģiem.

Jau vēstīts, ka Merkeles vadītā partija vēlēšanās uzvarēja, bet ieguva tikai 33% balsu. Tas ir konservatīvo sliktākais rezultāts kopš 1949.gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti