Ungārijā plaši protesti pret Centrāleiropas universitātes slēgšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Aptuveni 70 000 cilvēku svētdien bija iznākuši Budapeštas ielās, lai protestētu pret Ungārijas parlamenta pieņemto izglītības likumu, kas var novest pie Centrāleiropas Universitātes slēgšanas. 

Daudzi demonstranti mudināja Ungārijas prezidentu Janošu Aderu noraidīt jauno likumu, jo, viņuprāt, tas esot pretrunā ar demokrātijas principiem. Tāpat brīvdienās arī vairākās Vācijas pilsētās tūkstošiem cilvēku jau devīto reizi piedalījās dažādās akcijās demokrātijas atbalstam.

Prasa uzlikt veto likumam

Ar saukļiem "Brīva valsts, brīva universitāte", "Orban, ej prom" un "Neparaksti, to Jani" ap 70 000 cilvēku svētdien izgāja Budapeštas ielās. Viņi protestēja pret aizvadītajā nedēļā Ungārijas parlamentā pieņemto likumu, kas uzliek jaunus ierobežojumus ārvalstu izglītības iestādēm. Vienīgā augstskola, kas nevar izpildīt jaunās prasības, ir Centrāleiropas Universitāte.

Daudzi protestētāji mudina Ungārijas prezidentu Janošu Aderu neparakstīt šo likumu un uzlikt tam veto.

Tomēr nav skaidrs, vai prezidents, kurš tāpat kā premjers Viktors Orbans pārstāv Ungārijā valdošo partiju "Fidez", būs gatavs šādam solim.

Uzrunājot sanākušos viens no Centrāleiropas Universitātes studentiem Gaspars Bekess ir pasvītrojis, ka šoreiz runa nav tikai par vēršanos pret augstskolu, bet gan par domas brīvības apspiešanu.

"Uzbrukums Centrāleiropas Universitātei ir uzbrukums mūsu demokrātijai, akadēmiskajai brīvībai un augstākās izglītības kvalitātei, ko cilvēki visā pasaulē ir pelnījuši," norāda Bekess.

Savukārt vēl viena studente Darja Dubrovska salīdzināja notiekošo Ungārijā ar citām valstīm. "Šobrīd mēs redzam dažādus mēģinājumus slēgt universitātes, gan Ungārijā, gan Krievijā, gan Turcijā, gan Indijā. Un, ja mēs pazaudēsim kaut vienu no tām, mūsu akadēmiskais koks kļūs trauslāks."

Protestē arī citviet Eiropā

Protestētājiem Budapeštā ir pievienojusies opozīcija. Viņi cer, ka spiediens uz valdošo partiju gan no ungāriem, gan no ārvalstīm liks Orbanam un viņa sabiedrotajiem piekāpties.

Daudzi demonstranti dēvē Orbanu par "Viktatoru", apvienojot vārdus "Viktors" un "diktators". Varas iestāžu vēršanos pret Centrāleiropas Universitāti saista ar saspīlētām attiecībām starp Orbanu un augstskolas dibinātāju ungāru izcelsmes miljardieri Džordžu Sorosu.

Notiekošais Budapeštā rūp arī daudziem Centrāleiropas Universitātes absolventiem citās valstīs, tostarp arī Latvijā.

Vairāki no viņiem ir pauduši savu satraukumu sociālajos tīklos.

Brīvdienās arī daudzās Vācijas pilsētās, tostarp Berlīnē, jau devīto reizi notika akcijas demokrātijas un Eiropas vienotības atbalstam. Arī tajās ir piedalījušies vairāki tūkstoši cilvēku, kuri uzskata, ka beidzot ir pienācis laiks publiski iestāties par brīvo un vienoto Eiropas Savienību. 

Vietējie žurnālisti norāda, ka svētdien, 9.aprīlī, notikusī demonstrācija bijusi pēdējos trīs gados lielākā akcija, kas vērsta pret premjerministru Orbānu un viņa valdības politiku. 2014. gadā tūkstošiem cilvēku izgāja Ungārijas pilsētu ielās, lai iebilstu pret interneta lietošanas nodokli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti