Spānijas premjers Barselonā ierodas pēc vērienīgas neatkarības piekritēju demonstrācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Simtiem tūkstoši cilvēku sestdien Barselonā protestēja pret Katalonijas valdības bijušo locekļu aizturēšanu un pieprasīja viņu atbrīvošanu. Masu gājienu organizēja reģiona neatkarību atbalstošās grupas, kas aizturētos līderus sauc par „politieslodzītajiem.” Vienlaikus svētdien Katalonijā ierodas Spānijas premjers Marjano Rahojs – pirmo reizi kopš neatkarības referenduma un kopš Madride pārņēma tiešu kontroli pār autonomo reģionu. 

Sestdien demonstrācijā Barselonā piedalījās 750 tūkstoši cilvēki, liecina policijas aplēses. Reģiona neatkarību atbalstošo organizāciju rīkotais gājiens aizritēja zem saukļa „Brīvību politiskajiem ieslodzītajiem”. Protestētājiem bija plakāti arī ar tādiem uzrakstiem kā „Nost ar okupācijas varu!”

Patlaban aizturēti un ieslodzījumā atrodas astoņi Madrides atlaistās Katalonijas valdības bijušie ministri.

Viņus grasās tiesāt par tādām apsūdzībām kā musināšana, sacelšanās un sabiedrisko līdzekļu izšķērdēšana. Aizturēti arī divi prominenti reģiona neatkarības aktīvisti. Līdzīgas apsūdzības draud vēl sešām atlaistās Katalonijas valdības amatpersonām, taču tiesa tās šonedēļ atbrīvoja pret drošības naudu. Tostarp Katalonijas parlamenta bijušo spīkeri pēc tam, kad viņas atbalstītāji bija iemaksājuši 150 tūkstošu eiro drošības naudu.

Spānijas premjers ierodas Katalonijas galvaspilsētā Barselonā
00:00 / 01:24
Lejuplādēt

Tikmēr Madrides atlaistais Katalonijas valdības līderis Karless Pudždemons, līdz ar vēl četriem bijušajiem ministriem, devušies uz Beļģiju, kur atrodas joprojām. Drīzumā Beļģijas tiesa lems, vai viņus izdot atpakaļ Spānijai pēc tam, kad Madride izdeva Eiropas aresta orderi. Pudžemons atrašanos Beļģijā pamato ar bažām, ka Spānijā viņam varētu nebūt garantēta taisnīga tiesa.

Politiskā krīze ar pilnu sparu uzliesmoja oktobrī pēc tam, kad Katalonijas separātiski noskaņotā valdība sarīkoja neatkarības referendumu, ko Spānijas tiesas bija aizliegušas kā konstitūciju pārkāpjošu.

Vēlāk Katalonijas parlaments deklarēja neatkarību, bet Spānijas valdība atbildēja, atlaižot gan reģiona valdību, gan parlamentu, pārņemot tiešu kontroli pār reģionu un Katalonijā izsludinot ārkārtas vēlēšanas 21.decembrī.

Divas nedēļas pēc Katalonijas autonomā statusa apturēšanas svētdien Barselonā ierodas Spānijas premjerministrs Rahojs, kurš pirms nākammēnes gaidāmajām ārkārtas reģionālajām vēlēšanām piedalīsies viņa vadītās Tautas partijas sanāksmē un uzrunās priekšvēlēšanu kampaņā vienā no Barselonas viesnīcām.

Rahojam Barselonā nav paredzēta publiska uzstāšanās.

Iepriekšējās Katalonijas vēlēšanās 2015.gadā Rahoja Tautas partija palika piektajā vietā iegūstot 8,5 procentus balsu. Aptaujas pirms vēlēšanām pagaidām liecina, ka uzvarēt varētu reģiona neatkarību atbalstošā partija Katalonijas Kreisie republikāņi. Vienlaikus aptaujas gan arī rāda, uz Katalonijas neatkarību noskaņoto partiju koalīcija varētu zaudēt vairākumu parlamentā, tomēr atbalsts abām nometnēm ir ļoti līdzīgs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti