Somijas simtgadē iniciatīva no tautas - adīt zeķes kara veterāniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šodien ar virkni pasākumu savu jubilejas gadu uzsāks kāda simtgadīga kundze tepat ziemeļos - tā ir Somijas valsts. Somija apaļo jubileju atzīmēs ar vairākiem tūkstošiem pasākumu Somijā un citur pasaulē. Svētku organizatori norāda uz mūsdienīgo taupības garu, un neuzskata, ka svinību laikā valstij būtu jāiztērē daudz naudas.

Somijas galvaspilsētā Helsinkos simtgades svinību priekšvakarā ir slēgta daļa galvenās – Mannerheima ielas, un pavisam drīz ar zili baltu uguņošanu sāksies jubilejas gada karuselis. 2017. gada laikā Somijā un citviet pasaulē valsts simtgadei par godu notiks gandrīz trīs tūkstoši pasākumu un projektu.

Somijas simtgades svētku organizatori uzsver, ka šoreiz svinībām valsts tērēs nelielu summu, salīdzinot, piemēram, ar tēriņiem pirms 50 gadiem. No Somijas valsts maciņa simtgades atzīmēšanai atvēlēti vien 19 miljoni eiro. 11,5 miljoni eiro iedots svētku programmai; komunikācijai un mārketingam – 3,8 miljoni eiro un 3,7 miljoni eiro – svētku organizatoru algām un telpu īrei.

Somijas jubilejas gada sauklis ir ''kopā'', un tas ietver ne tikai kopā būšanu, darīšanu, bet arī svētku izdevumu segšanu kopā.

Svētku svinēšanas groži Somijā simboliski atdoti tautas rokās: savu svētku pasākumu vai iniciatīvu programmā var pieteikt katrs laba vēlētājs. Daudzi svinētgribētāji par visu maksās paši.

Kāda no tautas nākusi iniciatīva pamodinājusi rokdarbu cienītājus.

Jāna Vilmane (Jaana Willman) no Oulu pilsētas izdomāja, ka Somijas jubilejas gadā katram kara veterānam jāsaņem īpašs vilnas zeķu pāris.

Somi ir pragmatiski: veterāni, kas karā kāju vai abas zaudējuši, saņems skaistu cimdu pāri. Jānas iniciatīvai tika nodibināta sava grupa interneta vietnē ''Facebook'', un nu veterānu zeķu adīšanas bumā piedalās daudzi tūkstoši adītāju. Jāna stāsta, ka pati ir noadījusi 41 zeķu pāri un adīs vēl:

''Pēdējā statistika ir no augusta beigām, tobrīd Somijā bija 18 300 kara veterānu. Uz šodienu ir noadīti apmēram 10 500 zeķu pāru, tātad apmēram astoņi tūkstoši vēl jānoada. Ideja radās, domājot par tēti. Mans tēvs bija kara veterāns, un es kaut kā gribēju pieminēt mūsu zemes cīnītājus Somijas jubilejā. Pati esmu kaislīga adītāja, un tad nu ienāca prātā, ka vilnas zeķe ir tāda lieta, kas katram noder.''

Tie, kas neprot adīt, zeķu adīšanas kampaņā var piedalīties, dāvinot dziju adītājiem. Dziju dāvina gan uzņēmumi, gan privātpersonas.

Adītāji ir vienojušies par dzijas toņiem, rupjumu un adatu izmēru. Somu veterānu svētku zeķu modelis ir unikāls, stāsta Jāna:

''Vispirms par zeķu krāsām un modeli apjautājos mūsu feisbuka grupā. Pēc tam ieteiktās krāsas pielāgoju un sakombinēju. Zeķes pamatkrāsa ir pelēka, un valnītī ir baltas un zilas strīpas. Zeķes svētku modelis adīts tā, lai arī vecāks cilvēks to var uzvilkt, ja kāja, piemēram, ir piepampusi.''

Somijas jubilejas gadu sagaidot, ada ne tikai zeķes un ne tikai veterāniem.

Piemēram,

Tamperes Vecmāmiņu klubiņā tiek adītas zeķes visiem mazuļiem, kas piedzims 2017. gadā.

Piedomāts arī par Somijas simtgades suvenīru medniekiem: viņi varēs iegādāties simtgadei veltītas Tamperē adītas šalles. Par iegūtajiem līdzekļiem Vecmāmiņu klubiņš algos jauniešus, kas palīdzēs senioriem nokļūt pastaigās svaigā gaisā.

Bet Jāna Vilmane no Oulu sarunas nobeigumā pastāsta, ka zeķu adīšanas kustība aug plašumā un ir saņēmusi daudz laba vēlējumu. Tāpat kā viņai pašai arī citiem somiem veterāni ir tuvu sirdij, jo lielākajai daļai somu kāds tuvinieks ir kara veterāns.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti