Skotu politiķis: Latvijas imigranti vajadzīgi neatkarīgajai Skotijai – palieciet un brauciet vēl

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Skotija ir pateicīga visiem tajā strādājošiem Latvijas iedzīvotājiem un pēc neatkarības iegūšanas izdarīs visu, lai iebraucēji justos labi, arī pazeminot prasības pilsonības iegūšanai – tā intervijā Rus.lsm.lv solīja Lielbritānijas parlamenta deputāts no Skotijas Nacionālās partijas Stjuarts Makdonalds.  

Makdonalds Skotijas Nacionālajā partijā atbild par migrācijas, bēgļu un robežkontroles jautājumiem un interviju sniedza jau pēc 23.jūnija notikušā referenduma, kurā vairākums Lielbritānijas iedzīvotāju nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), lai gan Skotijā vairākums bija par palikšanu.

Drīz pēc referenduma rezultātu paziņošanas Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena paziņoja, ka Skotija grasās palikt ES, un, ja būs nepieciešams, arī rīkot atkārtotu referendumu par neatkarību no Lielbritānijas, lai gan 2014.gadā šādā referendumā vairākums nobalsoja par palikšanu Apvienotajā Karalistē.   

Makdonalds intervijā atzina, ka, viņaprāt, labākais nākotnes scenārijs Skotijai būtu kļūt par neatkarīgu valsti un ES dalībvalsti, un  Skotijas kaimiņvalstis – Lielbritānijas sastāvdaļas Ziemeļīrija, Anglija un Velsa - arī paliktu ES.  Pieņemams arī būtu scenārijs, kurā Skotija kļūst par neatkarīgu valsti un iestājas ES, savukārt Skotijas izstāšanās no ES pretēji tās gribai būtu pilnīgi nepieļaujama.   

Pašlaik Skotijas Nacionālā partija izskata visas iespējas, tai skaitā palikt gan Lielbritānijas, gan ES sastāvā, taču pagaidām nav skaidrs, vai tas vispār ir iespējams, atzina Makdonalds.  Viņš arī sacīja, ka Skotijas centienus palikt ES atbalsta absolūti visas Skotijas parlamenta frakcijas.  

Savukārt, ja Skotija kļūs par neatkarīgu valsti, “mēs centīsimies panākt, lai robežas nebūtu vispār, līdzīgi kā tas pašlaik ir Īrijā un  Ziemeļīrijā, lai cilvēki varētu brīvi pārvietoties. “Mēs gribam iegūt neatkarību, tajā skaitā lai paši noteiktu tādus jautājumus kā migrācija,” norādīja Makdonalds.    

“Mēs gribam, lai cilvēki brauc uz Skotiju, dibina šeit ģimenes. Mums ir citas problēmas nekā pārējās Apvienotās Karalistes daļās, problēmas ar demogrāfiju – sabiedrība noveco, tāpēc mēs esam ļoti priecīgi par atbraucējiem, arī studentiem,” sacīja Makdonalds.   

Stuart McDonald, on borders and immigration in Scotland in case of independence
00:00 / 00:42

Viņš arī uzskata, ka neatkarības iegūšanas gadījumā Skotijai būtu jāvienkāršo pilsonības iegūšana. Pašlaik pilsonības iegūšanas pieteikums maksā aptuveni 1750 eiro, kas pēc Makdonalda domām, ir absurdi dārgi, “tāpēc mēs censtos šo maksu samazināt”.   Piemērota summa varētu būt aptuveni 650 eiro, kas, no vienas puses, apliecinātu soļa nopietnību, no otras puses - būtu reālistiski pieejama cilvēkiem.  

Jautāts par attieksmi pret migrantiem no Baltijas valstīm, kuri jau dzīvo Skotijā, Makdonalds atzina: “Mēs ļoti gribam, lai jūs paliktu.”

“Mēs esam priecīgi par jūsu klātbūtni Skotijā un pateicīgi par ieguldījumu, kuru jūs dodat mūsu valstī – gan ekonomiski, gan kultūras jomā. Mēs izdarīsim visu, lai viņi [migranti] saglabātu tiesības dzīvot mūsu valstī, ja Lielbritānija tomēr nolems izstāties no ES,” sacīja Makdonalds.  

Viņš gan paredz, ka ar to nekādu problēmu nebūs. “Es nesaprotu, kāpēc britu valdība spēlē šīs politiskās spēlītes. Skotijas valdības nostāja ir skaidra – lūdzu, palieciet!” uzsvēra Makdonalds.

Viņš arī nepiekrīt bažām, ka neatkarības iegūšanas gadījumā migranti, kas uzturas Lielbritānijā, pārpludinās Skotiju. Viņaprāt, Lielbritānijai sarunās ar ES neizdosies panākt brīvās kustības atcelšanu, būs atrunas un ierobežojumi, bet daudzi turpinās ieceļot Lielbritānijā jau saskaņā ar šiem jaunajiem noteikumiem.

Un, pat ja tas palielinās migrantu plūsmu, “es ne uz mirkli neredzu problēmu, lai gan, mēs protams, mācīsimies no Lielbritānijas kļūdām, un mūsu problēma neslēpjas tajā, ka pie mums atbrauc, mūsu problēma slēpjas tajā, ka skoti no mums aizbrauc”.

Deputāts arī neprognozē, ka neatkarības iegūšanas gadījumā Skotijā pirms iestāšanās ES var piedzīvot ekonomiskas grūtības. Iziešana no Apvienotās Karalistes prasīs 18 mēnešus, un, ja notiks referendums par neatkarību, Skotijas vadība sāks sarunas ar ES nekavējoties, un vienošanās par dalību ES var būt panākta jau līdz brīdim, kad notiks atdalīšanās no Lielbritānijas.

Makdonalds skaidroja, ka, lai gan naftas cenas pasaule samazinās, naftas iegūšana ir tikai viens Skotijas ekonomikas balsts, jo pastāv arī attīstīts finanšu sektors, lauksaimniecība, pārtikas ražošana, tūrisms.

Sarunas noslēgumā Makdonalds vēlreiz vērsās pie visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri jau dzīvo Skotijā: “Mēs esam priecīgi par jums, pateicīgi par jūsu ieguldījumu un ceram, ka jūs paliksiet.” 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti