Pusdiena

Fonds «Brīvā Krievija»: «Nord Stream 2» ir bīstams un ekonomiski neizdevīgs

Pusdiena

Pusdiena 06.07.2017

Sīrijas miera sarunās Astanā: opozīcija gatava atbrīvot gūstekņus

Sīrijas miera sarunās Astanā: opozīcija gatava atbrīvot gūstekņus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kazahstānas galvaspilsētā Astanā trešdien, 5.jūlijā, turpinās Sīrijas miera sarunām veltīta tikšanās, kurā paredzēts panākt gala vienošanos par deeskalācijas zonu izveidi un to uzraudzību. Šajās sarunās šoreiz līdzvērtīgi iesaistījušies arī Sīrijas bruņotās opozīcijas pārstāvji, kuri pauduši gatavību atbrīvot karadarbības laikā sagūstītos karagūstekņus.  

Šī ir jau piektā reize, kad Kazahstānas galvaspilsētā Astanā uz miera sarunām ir pulcējušies Sīrijas konfliktā iesaistīto pušu pārstāvji. Sarunās bez Sīrijas valdības un opozīcijas pārstāvjiem piedalās arī Krievija, Turcija un Irāna, kā arī Apvienoto Nāciju Organizācijas starpnieki, līdzdarbojoties arī divām novērotājvalstīm – ASV un Jordānijai.

Arī šoreiz sarunu galvenais temats ir bruņotā konflikta deeskalācijas zonas noteikšana. Sākotnējo vienošanos par šādu zonu izveidi Astanas sarunu dalībnieki panāca pirms mēneša. Taču toreiz daļa no Sīrijas opozīcijas delegācijas sarunas pameta, protestējot pret to, ka šo memorandu ir parakstījusi arī Irāna, kura kopā ar Turciju un Krieviju ir apņēmušās garantēt uguns pārtraukšanas ievērošanu izveidotajās zonās.

Trešdien kļuvis zināms, ka Astanā ir ieradušies deviņi Sīrijas bruņotās opozīcijas pārstāvji, bet ne Mohammeds Alušs, kurš opozīcijas delegāciju pārstāvēja iepriekš. Šoreiz opozicionāri ir pauduši gatavību līdz ar pārējiem sarunu dalībniekiem piedalīties plenārsesijā, pēc kuras tad arī paredzēts apstiprināt deeskalācijas zonu robežas un noteikt, kurš un kā tās kontrolēs.

Krievijas informācijas aģentūras vēsta, ka atsevišķu opozīcijas grupējumu pārstāvji esot pauduši gatavību atbrīvot karadarbības laikā saņemtos karagūstekņus. To skaits gan nepārsniedzot vairākus simtus. Turklāt opozicionāri cer, ka gūstekņu atbrīvošanas procesā aktīvu lomu spēlēs arī Krievija.

Tikmēr Krievijas delegācijas vadītājs Aleksandrs Lavrentjevs paskaidrojis, ka memoranda parakstīšanas gadījumā noteiktajās zonās varētu ievest arī Krievijas militārās policijas vienības, turklāt šādus pasākumus varētu īstenot jau tuvāko divu vai trīs nedēļu laikā. Lavrentjevs gan atzinis, ka šajā jautājumā vienošanās vēl līdz galam nav panākta. Tāpat viņš pieļāvis, ka vienošanos tomēr varētu panākt nevis par trijām, bet gan tikai divām buferzonām.

Taču neatkarīgi no tā, veiksmīgs Astanas sarunu iznākums varētu kalpot par pamatu turpmākajai sadarbībai Sīrijā karojošo pušu starpā, tostarp jautājumos par gūstekņu apmaiņu un vēsturiskā mantojuma pieminekļu atmīnēšanu.

Astanas sarunu rezultāti noteikti tiks apspriesti arī šonedēļ gaidāmajā G20 valstu līderu sanāksmē Hamburgā, kur situācijai Sīrijā un rietumvalstu līdzdalībai konflikta risināšanā paredzēts atvēlēt vienu no centrālajām lomām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti