Saūda Arābijas «troņu spēles»: cīņa ar korupciju - aizsegs varas sagrābšanai?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Masīvās aizturēšanas konservatīvajā karalistē Saūda Arābijā bija liels satricinājums ne tikai valsts elitei un iedzīvotājiem, bet arī pārējai pasaulei. Aizturēti arī trīs no bagātākajiem cilvēkiem arābu pasaulē, kuriem ir nozīmīgi ieguldījumi arī Rietumu kompānijās. Lai gan valdība solījusi caurskatāmu tiesas procesu, tā aizvien nav izvirzījusi apsūdzības aizturētajiem, turklāt ārvalstu diplomāti baumo, ka tīrīšanas vēl nav beigušās.

Tikmēr cilvēktiesību organizācijas savukārt cēla trauksmi par procesa taisnīgumu.

“Ritz Carlton” viesnīcu kā pagaidu cietumu par korupciju aizdomās turētie karaliskās ģimenes un citi elites pārstāvji, visticamāk, nesmādē. Viņi pieraduši pie glauna dzīvesveida, kas bieži vien sponsorēts no sabiedriskās kabatas. Lielākās arābu ekonomikas - Saūda Arābijas iedzīvotāji ilgstoši sūdzējušies par visuresošo korupciju.

Tāpēc apņemšanās sodīt visus vainīgos, neatkarīgi no politiskā vai mantiskā statusa, var likties apsveicama.

Šim nolūkam karalis Selmāns izveidoja speciālu pretkorupcijas komisiju, par kuras galvu iecēla savu dēlu kroņprinci Muhamedu bin Selmānu. Viņš uzreiz ķērās pie darba, ar ātru un nežēlīgu rīcību pārrakstot gadiem ilgas tradīcijas. Lēmumi netika pieņemti karaliskā vienprātībā, bet gan pēc viņa likumiem.

Tas ir tikai laika jautājums, kad 32 gadus vecais kroņprincis oficiāli pārņems karaļa troni no sava 81 gadu vecā tēva. Jau tagad jaunietis ir faktiskais valsts vadītājs - viņš kontrolē valsts ārpolitiku, ekonomiku un sociālo dzīvi.

Ar nesen iegūto varu 32 gadus vecais kroņprincis sola revolucionāras pārmaiņas. Savā vīzijā 2030.gadam Muhameds bin Selmāns iztēlojas modernu valsti ar ekonomiku, kas vairs nav pilnībā atkarīga no naftas.

Modernizācijas soļus viņš jau spēris - no nākamā gada sievietes varēs vadīt auto, bet jau tagad publiskās vietās atļauti izklaides pasākumi un samazinātas reliģiskās policijas pilnvaras. Šīs reformas guvušas jaunās paaudzes atsaucību. Tas nav mazsvarīgi valstī, kur divas trešdaļas iedzīvotāju ir vecumā zem 30 gadiem.

Taču viņš nav spējis apmierināt visus. Viņa radikālais pārmaiņu kurss izsaucis kritiku no viņa paša ģimenes locekļiem un citiem ietekmīgiem politikas un biznesa līderiem. Daži no tiem pat pretendē uz viņa kāroto titulu. 

Un tieši tāpēc šajās dienās Rietumos tiek plaši apspēlēta versija, ka korupcijā apsūdzētie ietekmīgie saudīti krituši kroņprinča nežēlastībā.

Vairāki eksperti jau salīdzinājuši viņu ar Kremļa saimnieku. Arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins konsolidējis varu, cīnoties pret sev netīkamajiem oligarhiem. Turklāt Salmana realizētā agresīvā ārpolitika arī ir no Putina rokasgrāmatas. Intervence Jemenā, Kataras blokāde un Libānas premjera uzņemšana norāda uz pieaugošu saspīlējumu ar Irānu.

Viss liecina par to, ka kroņprincis cenšas vairot savu autoritāti ne tikai mājās, bet visā reģionā. Un tagad, kad no ceļa noņemti konkurenti, viņam ir pavisam reālas izredzes kļūt par jaunāko un ietekmīgāko Saūda Arābijas līderi. Ietekmīgāku pat par savu vectēvu, kas nodibināja karalisti.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti