Aktuāli

Četri gadi pēc veikala "Maxima" sagrūšanas. Kas mainījies būvniecības nozarē?

Aktuāli

Latvijas Meža īpašnieku biedrības pārstāvis par jauniem nosacījumiem koku ciršanai mežā

Ar 5% PVN likmi augļiem un dārzeņiem cer cīnīties ar ēnu ekonomiku

Samazināto PVN likmi varētu prasīt arī citi pārtikas ražotāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes mazināšana Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un augļiem liks arī citiem pārtikas ražotājiem un audzētājiem prasīt sev mazināt nodokļu likmes, pieļauj daļa politiķu un ekspertu. Turklāt arī ekonomisks ieguvums ir apšaubāms. Pārmaiņu autori gan turpina aizstāvēt savu ideju, pieļaujot, ka līdzīga PVN samazināšana varētu būt arī citās pārtikas ražošanas nozarēs.

Jau trešdien, 22. novembrī, Saeima galīgajā lasījumā līdz ar nākamā gada valsts budžetu lems arī par PVN samazināšanu augļiem un dārzeņiem, kas valsts budžeta ieņēmumus samazināšot par sešiem miljoniem eiro. Galvenais ieguvums no tā nebūšot lētāki dārzeņi, bet gan nelegālās tirdzniecības samazināšana, tomēr zaudētāji varētu būt mazākie ražotāji, kas dārzeņus audzē piemājas dārziņos

.PVN samazināšanu augļiem un dārzeņiem no 21% līdz 5% kritizē ne viens vien ekonomikas eksperts.

Bankas „Luminor” ekonomists Pēteris Strautiņš to nosaucis par vienu no muļķīgākajiem valdības lēmumiem.

Nodoklis samazināsies ne tikai Latvijas, bet arī importa produktiem. Tāpat ir šaubas, vai mazliet zemāka cena mudinās iedzīvotājus vairāk pirkt augļus un dārzeņus, tādēļ ietekme uz ekonomiku būšot minimāla.

Uz pieprasījuma pieaugumu īpaši necer arī nelielās zemnieku saimniecības “Salenieki” saimnieks Gustavs Norkārklis, tomēr nodokļa likmes samazinājumu viņš atbalsta. “Šeit vairāk varbūt tā PVN samazināšana dos to, ka mēs vienlīdzīgāk konkurēsim ar to, kas notiek tirgos, kur dārzeņus tirgo bez PVN. Šeit ir otrs jautājums, kam vajadzētu nākt līdzi PVN samazināšanai – arī ļoti stingras kontroles tirgū, kas notiek ar ievestajiem dārzeņiem, kā tur tiek nomaksāti nodokļi, jo tā ir lielākā problēma, ne jau PVN samazināšana,” bilst Norkārklis.

Idejas virzītāju pārstāvis Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Armands Krauze arī atzīst – zemāka cena nenozīmē, ka dārzeņus ēdīsim vairāk.

Tomēr viņš norāda, ka galvenais ieguvums būs ēnu ekonomikas samazināšana nozarē, kā arī vietējo dārzeņu konkurētspējas palielināšana iepretim lētajiem Polijas augļiem un dārzeņiem.

“Ja man Polijas uzņēmējs izraksta rēķinu vai pavadzīmi par āboliem un es šinī galā esmu PVN maksātājs un viņš tajā galā ir PVN maksātājs, es pārskaitu, piemēram, 1000 eiro bez PVN,” klāsta Krauze. “Šajā gadījumā man kā tirgotājam Latvijā ir izdevīgāks darījums ar Polijas konkrēto uzņēmēju, jo es ieekonomēju līdzekļus savā naudas plūsmā. Respektīvi, man nav jāšķiras no 1210 eiro, bet es šķiros, maksājot uz Poliju tikai tūkstoti,” ideju skaidro Krauze.

Viņš arī uzsver – tā kā Polijā pārtikai pievienotās vērtības nodokļa likme jau ir 5%, izvairīšanās no Latvijas četrkārt augstākās nodokļa likmes maksāšanas par pārdotajiem Polijas dārzeņiem ir ļoti ienesīga krāpšanās shēma, taču PVN likmes samazināšana krāpniekiem šo nodarbi padarīs mazāk izdevīgu.

“Līdz ar to mēs ceram, ka samazināsies ēnu ekonomika un tādā veidā vietējie tirgotāji būs ieinteresētāki pirkt vietējos. Viņiem nebūs arī šie līdzekļi PVN apjomā jāiesaldē, pērkot vietējos augļus un dārzeņus,” norāda Krauze.

Ekonomists Pēteris Strautiņš piekrīt, ka PVN samazināšana dārzeņiem varētu arī samazināt krāpnieku vēlmi šmaukties. Tomēr tas nenozīmē, ka PVN likmes ir pareizais instruments cīņā ar ēnu ekonomiku.

Viņš uzsver, ka vienas nodokļa likmes samazinājums nozīmē citu nodokļu celšanu vai arī valstij jāsamazina pakalpojumu klāsts iedzīvotājiem.

Strautiņš arī paredz, ka nodokļa samazināšana vienai produktu grupai mudinās arī citus pieprasīt labākus nodokļu nosacījumus.

“Galvenais negatīvais efekts patiesībā var būt tāds ļoti netiešs uz ekonomiku. Arvien lielāka daļa no visas politiskās dienaskārtības aizies nevis pasākumiem, kas vairos kopējo labklājību, bet dažādu nozaru un nozarīšu cīņai par savām interesēm. Tas vairs galīgi nav triviāli. Ja mēs skatāmies, cik daudz laika šim jautājumam ir veltīts, tas ir bijis diezgan daudz. Tas vienkārši ir ceļš uz nekurieni,” saka Strautiņš.

Viņš uzskata, ka zaudētāji no PVN samazinājuma augļiem un dārzeņiem būs tie, kas piepelnās ar mežā salasīto ogu vai piemājas dārzos izaudzēto dārzeņu pārdošanu. Likums pieļauj, ka šādos gadījumos PVN nav jāmaksā, ja ieņēmumi nepārsniedz 3000 eiro gadā. Tas ir arī viens no iemesliem, kādēļ četri “Vienotības” frakcijā strādājošie partijas “Kustība Par!” biedri PVN samazinājumu neatbalstīs.

“Pieņemot šo lēmumu, ja mēs runājam par mazajiem, tad viņi šinī gadījumā, visticamāk, pazaudē konkurenci, un lielražotāji viņus izspiedīs no šī tirgus,” “Kustības Par!” pārstāvis Ints Dālderis prognozē, ka tādēļ PVN samazinājums dārzeņiem un augļiem palielinās nevienlīdzību sabiedrībā. Viņš arī piekrīt, ka uz nodokļa samazinājumu cerēs arī citi uzņēmēji.

“Mēs redzēsim tūlīt vēl veselu rindu citu nozaru un citu jomu uzņēmējus ar tikpat lielu motivāciju un argumentāciju, kas nāks un lūgs, lai mēs samazinātu arī citām jomām PVN. Tā mēs atkal ieiesim tādā bezgalīgā diskusiju spirālē,”

norāda Dālderis.

Tikmēr ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze iebildumus noraida. Viņš uzskata, ka mazākie dārzeņu audzētāji un ogu lasītāji savus klientus nepazaudēs, jo tiešajā tirdzniecībā galvenais ir pazīšanās ar pircēju un uzticība, nevis pāris centu atšķirība cenā. Tikmēr par PVN samazināšanu citiem pārtikas produktiem varēšot diskutēt tad, kad būs redzami rezultāti no likmes samazināšanas augļiem un dārzeņiem.

“Ja būs pozitīvi rezultāti, respektīvi, pieaugs apgrozījums, legālā tirdzniecība, nesamazināsies budžeta ieņēmumi, ņemot vērā, ka apgrozījums pieaug, un būs neitrāls rezultāts vai pat pozitīvs papildu ieņēmumiem budžetā, tad es uzskatu, ka mēs varam runāt arī par citām pārtikas produktu grupām, jo tas nāks par labu gan ražotājam, gan pircējam nedaudz,” pieļauj Krauze.

Kā nākamos pretendentus uz samazināto PVN likmi Krauze min svaigas gaļas, piena un graudu produktus.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Zemkopības ministrijas (ZM) aplēsēm pēc PVN likmes pazemināšanas no 21% līdz 5% augļiem, ogām un dārzeņiem cenas samazinātos par 3%-12%. ZM parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis iepriekš norādīja, ka ZM galvenais mērķis, cenšoties panākt PVN likmes samazinājumu Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem, ir celt šo jomu konkurētspēju.

ZM esot tikusies ar abām Latvijas pārtikas tirgotājus pārstāvošajām organizācijām, kas esot solījušas, ka cenas veikalu plauktos augļiem, ogām un dārzeņiem samazināsies atbilstoši PVN likmes samazinājumam.  

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un Zemnieku savienība) iepriekš sacīja, ka PVN samazināšana augļiem un dārzeņiem ZZS ietilpstošajai Latvijas Zemnieku savienībai (LZS) valsts budžeta veidošanā būs "ļoti svarīgs jautājums, ko mēs aizstāvēsim". Valdību veidojošās partijas sanāksmē pirms mēneša vienojās Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem samazināt PVN likmi no pašreizējā 21% līdz 5%. Ceturtdien, 19. oktobrī, Saeima iespējamos PVN grozījumus nodeva arī izskatīšanai parlamenta komisijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti