Labrīt

Pirmā bērnu lugu režisore Anastasija Stepulāne

Labrīt

Pie leģendārā Borisa Praudiņa rakstāmgalda – režisori Osvalds Krēsliņš un Oļģerts Šalkonis

Šodien visā pasaulē tiek atzīmēta reformācijas kustības 500. gadadiena

Reformācijai 500: Vācijā vieniem nozīmīgi svētki, citiem – vienkārši brīvdiena

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šodien visā pasaulē tiek atzīmēta reformācijas kustības 500. gadadiena. Tieši pirms 500 gadiem -1517. gada 31. oktobrī - Martins Luters, iebilstot pret indulgenču tirgošanu, pie Vitenbergas baznīcas durvīm piestiprināja 95 tēzes. Ar tām sākās reformācija. Ne vien būtiskas pārmaiņas kristīgajā baznīcā, bet arī sabiedrībā kopumā. Īpaši vērienīgi šo dienu šodien atzīmē Vācijā. Tur tā noteikta par brīvdienu visas valsts mērogā.

Tomēr ne visi šo dienu uzskata par kā īpaši svinamu. Daudziem tā būs vienkārši brīvdiena bez īpašas simboliskas nozīmes.

To, kas kādā novakarē notiek ļaužu pilnā krogā Mīlheimā, pilsētā pie Rūras upes Vācijā, nejaušs ienācējs varētu noturēt par koncertu vai dzimšanas dienas svinībām. Trīs muzikanti ar ģitārām. Atraisīta gaisotne. Pa klausītāju rindām no rokas rokā ceļo paplāte ar mazām vīna glāzītēm. Neiederīgi kroga koncertam gan šķiet lielie svečturi uz galda skatuves priekšplānā.

Nostājies aiz svecēm, stāv un runu teic drukns vīrietis melnā talārā. Patiesībā šīs ir nevis kādas svinības, bet gan evaņģēliskās baznīcas dievkalpojums. Viens no dievkalpojumiem Reinzemes evaņģēliskās baznīcas projektā “95 dievkalpojumi neparastās vietās” par godu reformācijas kustības 500. jubilejas gadam.

Skaitlis “95” simbolizē Martina Lutera 95 tēzes, ar kurām 1517. gadā tika likts pamats reformācijas kustībai.

Krogs nav pati neparastākā vieta, kādās līdz šim notikuši tamlīdzīgi dievkalpojumi. Tie noturēti arī degvielas uzpildes stacijā un pat pazemē, kanalizācijas šahtā.

Reinzemes Evaņģēliskās baznīcas mācītājs Martins Engels skaidroja, ka reformatoriem bija svarīgi ticību un prasmi runāt par ticību izvest ārpus šaura personu loka.

“Viņi vēlējās, lai ticība no lietas, par kuru priviliģēti runāt vien garīdznieki, pārtaptu par ikdienas sastāvdaļu. Ar projektu “95 dievkalpojumi neparastās vietās” mēs cenšamies izvest dievkalpojumus ārpus baznīcas mūriem, apmeklējot vietas, kas ir pilnīgi parastas ikdienā, taču ir neierastas kā dievkalpojumu norises vietas,” stāstīja Engels.

Atzīmējot reformācijas kustības 500. gadadienu, Vācijā šogad notikuši jau tūkstošiem dažādu pasākumu. Daudzu pasākumu iniciators ir baznīca, tomēr to rīkošanu dāsni atbalsta arī Vācijas valsts.

 Vācijas kanclere Angela Merkele reformācijai veltītā intervijā skaidrojusi, ka  šī ir ļoti svarīga diena, jo tā, tāpat kā viss reformācijas jubilejas gads, sniedz mums izdevību vēlreiz aizdomāties par daudzajām sociālpolitiskām pārmaiņām, kuras mums nesusi reformācijas kustība.

“Reformācija nav iedomājama bez iespiedtehnikas izgudrošanas. Bībeles pārtulkošana vācu valodā kombinācijā ar drukātā vārda pieejamības palielināšanos sekmēja kristīgās mācības izplatību. Un vienlaikus tā noveda arī pie emancipācijas, kas turpmāk manifestējās daudzos dažādos veidos. Vēlreiz aizdomāties par to, kas pirms 500 gadiem noticis Vācijā un Eiropā, pateicoties Luteram, reformācijai un jaunajām tehniskajām iespējām, ir vērts arī tādēļ, lai labāk saprastu mūsdienas,” pauda Merkele.

Pirmo reizi reformācijas gadadiena ar likumu izņēmuma kārtā noteikta kā brīvdiena visā Vācijā. Līdz šim tā ik gadus bijusi brīvdiena vien atsevišķās Vācijas austrumu pavalstīs, kurās tradicionāli ir vairāk protestantu konfesijām piederīgo.

 Vācijas kanclere to komentējusi, paužot uzskatu, ka tas ir pareizi, “jo mums arī ārpus tā ir ļoti interesantas valsts un baznīcas attiecības”.

“To pamats ir tradīcija, kurai lielu pienesumu sniegusi arī reformācijas kustība. Tas nozīmē, ka, lai gan valsts un baznīca ir šķirtas, tās tomēr nav pilnībā nošķirtas, kā tas ir, piemēram, Francijā, kur valda laicīguma koncepcija. Proti, valsts un baznīca sadarbojas uz līgumu pamata, un arī mūsu pamatlikumā ir skaidra norāde uz Dievu: ar atbildību Dieva un cilvēku priekšā,” sacīja Merkele.

Sabiedriskās aptaujas gan liecina: par spīti baznīcas un valsts institūciju centieniem pievērst uzmanību reformācijas gadadienai, ne visiem šīs dienas nozīme ir skaidra.

Atbildēs šī diena nereti tiek saistīta ar Helovīna svētkiem vai pat Oktobra revolūcijas gadadienu.

“Reformācijas diena. Tik daudz es zinu. Bet kas tas ir, nezinu,” pauda kāda sieviete.   

Alfrēds, kāds sirms kungs, skaidroja: “Rīt ir reformācijas diena. Evaņģēliska svētku diena. Tā ir svētku diena Nr. 1, un tādēļ ir slēgti veikali. Taču tas vēl nav viss. Trešdien, 1. novembrī, tiek svinēta evaņģēliskā teologa Martina Lutera piecsimtgade. Pagājuši piecsimt gadu, kopš viņš ir miris, kas tad arī tiek atzīmēts. Taču tas domāts evaņģēliskajai ticībai piederīgajiem. Es esmu katolis un, lai gan gūstu labumu no tā, ka man arī šī diena ir brīva, pats to nesvinu.”

Kāds cits nolēmis reformācijas gadskārtu pilnībā ignorēt: “Man ar baznīcu nav nekāda sakara.”

Jautāts, vai ar sociālpolitiskajām, gluži laicīgajām pārmaiņām, kuras  reiz ievadīja reformācija, vai tās arī nav atzīmēšanas vērtas, viņš paziņoja: “It nemaz. Kāpēc gan? Man tā ir vienkārši brīva diena. Viss.”

Lukass, kāds jauns vīrietis, skaidroja, ka “Mēs neesam reliģiozi, tāpēc šo dienu nesvinam. Jā, es zinu, ka reformācija bijusi par pamatu daudzām sabiedriskām pārmaiņām. Taču, tā kā esmu audzis katoliskā Vācijas daļā, turklāt nu vairs nepiederu nevienai konfesijai, mani tas īpaši neskar.”

Reformācijas jubilejas centrālais svinību punkts Vācijā šodien būs Vitenbergas pilsētiņa. Vieta, kurā savas dzīves lielāko daļu pavadījis Martins Luters un kur dienasgaismu pirmoreiz ieraudzīja viņa 95 tēzes. Vai šis reformācijas zīmē aizvadītais gads būs palīdzējis Vācijas baznīcai samazināt locekļu skaita krituma tempu vai pat piesaistīt jaunus ticīgos – šādu bilanci Vācijas evaņģēliskā baznīca grasās apkopot decembrī.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti