Protesti Irānā nerimst; jau desmit bojāgājušo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Irānas protestos jau ir desmit bojāgājušo, ziņo mediji. Protesti valstī turpinās un valdība ir sasaukusi ārkārtas sēdi. Prezidents Hasans Rohani paziņojis, ka tautai ir visas tiesības paust viedokli, taču vardarbība nav pieņemama. Mediji ziņo, ka valstī ir atjaunoti interneta sakari, kas vairākas dienas bija slēgti, lai liegtu iespēju ar sociālo vietņu palīdzību sasaukt jaunas demonstrācijas.

Protesti Irānā nerimst; jau desmit bojāgājušo
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Arī pirmajā jaunā gada dienā protesti Irānā nerimst. Tie turpinājās arī naktī, ieskaitot galvaspilsētu Teherānu, un policisti demonstrantu izklīdināšanai izmantoja asaru gāzi un ūdensmetējus. Bojā gājuši vairāk nekā 10 cilvēku, simtiem ir arestēti, ziņo mediji.

Irānas valdība sasaukusi ārkārtas sēdi. Prezidents Hasans Rohani ir aicinājis valsts iestādes nodrošināt vietu kritikai, tomēr brīdināja, ka vardarbība ir nepieņemama. Par spīti nemieru pieaugumam, esot atkal atjaunoti interneta sakari, kas uz vairākām dienām bija slēgti, lai liegtu iespēju protestētājiem sazināties sociālajos tīmekļos.

Protesti ir notikuši arī pie Irānas vēstniecībām Rietumu valstīs.

Kā vēsta ziņu aģentūra „Reuters”, šādas politiski motivētas demonstrācijas Irānā notiek ļoti reti, jo aktīvi strādā drošības dienesti, kas to novērš.

Šoreiz pēdējo laiku plašākās demonstrācijas sākās ceturtdien Irānas otrā lielākajā pilsētā Mešhedā un sākumā bija vērstas pret lielo dārdzību un bezdarbu.

Cilvēki pauda dusmas par ļoti praktisku un ikdienišķu lietu sadārdzināšanos, piemēram, par cenu celšanos olām un degvielai, kā arī protestēja pret bezdarbu.

Protesti drīz vien pārsviedās uz citām pilsētām un pārauga nemieros pret valdošo islāma režīmu kopumā. Izskanējuši arī saukļi atjaunot monarhiju, kuru gāza 1979.gada Islāma revolūcijā, kā arī nosodījums režīmam par palestīniešu un dažādu reģionālo kustību atbalstīšanu, nevis problēmu risināšanu pašu mājās.

Irānas valdības galvenais izaicinājums ir tagad kā atbildēt uz protestiem, neizraisot vēl asāku reakciju. Irānas prezidents Hasans Rohani, kurš nesen ir atjaunojis pozitīvas saiknes ar Rietumiem, kas vainagojušās ar sankciju atcelšanu, apzinās, ka vēršanās pret opozicionāriem ar spēku draudētu ar starptautiskām sekām. Patlaban vienīgais aktīvi notiekošo komentē ASV un prezidents Donalds Tramps. Sociālās saziņas vietnē „Twitter” Tramps raksta: „Irāna krīt visos līmeņos. Irānas cilvēki ir bijuši apspiesti gadiem un ir izsalkuši pēc ēdiena un brīvības.”

Irānas politiķi atbildējuši asi, aicinot Trampu nejaukties viņu lietās.

Ziņu aģentūra „Reuters” norāda, ka atšķirībā no 2009. gadā notikušajiem protestiem Irānā šie izskatās spontāni un bez skaidra līdera, kas valdībai situāciju padara vēl sarežģītāku. Protestos pirms deviņiem gadiem irāņi iestājās pret prezidenta vēlēšanu rezultātiem, kurās uzvaru guva autoritārais Mahmuds Ahmadinedžads, un tos īstenoja tā sauktā „Irānas zaļa kustība”. Toreiz vara cīnijās pret demonstrantiem, arestējot viņu līderus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti