Prokurore: Pret al Asadu ir savākts gana daudz pierādījumu, lai tiesātu par kara noziegumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pret Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu ir savākts pietiekami daudz pierādījumu, lai viņu varētu tiesāt par kara noziegumiem. Tā intervijā Šveices laikrakstam “Sonntags Zeitung” paziņoja pazīstamā prokurore Karla del Ponte. Viņa jau vairākus gadus piedalās ANO Sīrijas izmeklēšanas komisijas darbā un dokumentē kara laika noziegumus.

Al Asads būtu jātiesā īpašā starptautiskā tiesā par kara noziegumiem, uzskata del Ponte.

Viņa ir pārliecināta, ka pret Asadu ir savākts pietiekami daudz pierādījumu, lai viņu varētu notiesāt par šo sešu kara gadu laikā pastrādātajiem noziegumiem.

Prokurore: Pret al Asadu ir savākts gana daudz pierādījumu, lai tiesātu par kara noziegumiem
00:00 / 01:29
Lejuplādēt
Del Ponte savulaik bija Šveices ģenerālprokurore un vēlāk izmeklēja Ruandas un Dienvidslāvijas kara noziegumus starptautiskajā tribunālā. Pēdējos gados viņa piedalās Apvienoto Nāciju Organizācijas Sīrijas izmeklēšanas komisijas darbā. Tā ir izveidota ANO cilvēktiesību komisāra paspārnē ar uzdevumu dokumentēt Sīrijas kara laikā pastrādātos noziegumus.

Tomēr nesen Del Ponte paziņoja, ka gatavojas atstāt šo komisiju, jo ir pienācis laiks darbu pārņemt īpašam prokuroram, kurš varētu turpināt izmeklēšanu. Pēc Del Pontes teiktā, šobrīd  izskatās, ka ANO Drošības padomei nav nekādas vēlmes turpināt Sīrijas kara noziegumu izmeklēšanu.

Komisijas locekle uzskata, ka labākais risinājums būtu izveidot īpašu starptautisko tiesu un iecelt prokuroru, kurš nodarbotos ar Sīrijas kara noziegumu izmeklēšanu. Tomēr Krievija, kā ANO Drošības padomes pastāvīgā locekle, bloķē šādas tiesas izveidi. Tas notiek tādēļ, ka Maskava atklāti atbalsta al Asadu un viņa režīmu. Tāpat ANO Drošības padome nav gatava arī nodot šo lietu jau pastāvošai Starptautiskajai Kriminālai tiesai Hāgā.

Del Ponte to uzskata par ārkārtīgi kaitinošu situāciju un tādēļ vairs nevēlas turpināt darbu ANO Sīrijas izmeklēšanas komisijā. Šī vienība tika izveidota 2011. gadā, lai dokumentētu cilvēktiesību pārkāpumus. Tomēr tās daudzkārtēji aicinājumi konfliktā iesaistītajām pusēm ievērot starptautiskos likumus lielākoties tā arī ir palikuši nesadzirdēti.

Uz Šveices laikraksta “Sonntags Zeitung” žurnālista jautājumu kuras šajā karā iesaistītās puses viņi galvenokārt ir izmeklējuši, Del Ponte atbildēja īsi:

“Viņi visi ir pastrādājuši kara noziegumus. Tādēļ mēs esam izmeklējuši viņus visus.”

Del Ponte ir pazīstama ar asiem izteikumiem. Vēl 2013. gadā viņa pārmeta Sīrijas opozīcijas karaspēkam aizliegto ķīmisko ieroču izmantošanu. Tas bija pretrunā ar vairāku Rietumvalstu teikto. Nākamajā dienā, reaģējot uz Del Pontes izteikumiem, Sīrijas izmeklēšanas komisija paziņoja, ka tās rīcībā vēl nav pietiekamu pierādījumu par to, ka kāda no pusēm būtu izmantojusi ķīmiskos ieročus.

Gadu vēlāk komisija tomēr norādīja uz vairākiem ķīmisko ieroču pielietošanas gadījumiem. Tomēr tās rīcībā toreiz neesot bijis pietiekamu pierādījumu, lai droši apgalvotu kurš ir vainīgs šo aizliegto vielu izmantošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti