Pusdiena

Saeimas komisija atbalsta atklātas Valsts prezidenta vēlēšanas

Pusdiena

Pusdiena 30.11.2017

Ziemeļkoreja izmēģina vēl vienu starpkontinentālo raķeti; izsaka draudus ASV

Phenjana: Izmēģinātā starpkontinentālā raķete var sasniegt jebkuru vietu ASV

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ziemeļkoreja izmēģinājusi vēl vienu starpkontinentālo raķeti, paziņojot, ka tā var sasniegt jebkuru vietu Amerikas Savienotajās Valstīs. Vašingtona sola „tikt galā” ar šo situāciju. Starptautiskā sabiedrība nosoda arī pēdējo izmēģinājumu, ANO Drošības padome pulcēsies uz ārkārtas sanāksmi.

Ziemeļkoreja paziņoja, ka naktī uz trešdienu, 29.novembri, izmēģinājusi jauna tipa starpkontinentālo raķeti – “Hwasong-15”.

Phenjana apgalvoja, ka uz tās var uzmontēt kodolgalviņu un ka raķete var sasniegt jebkuru vietu Savienoto Valstu kontinentālajā daļā.

Šoreiz raķete izšauta ļoti stāvā trajektorijā. Tā uzlidoja aptuveni četru ar pusi tūkstošu kilometru augstumā un aptuveni 50 minūtēs nolidoja vienu tūkstoti kilometru. Raķete nogāzās jūrā aptuveni 250 kilometrus no Japānas ziemeļu piekrastes, liecina amatpersonu teiktais Tokijā.

Ziemeļkorejas apgalvojumu patiesums par raķetes spēju sasniegt jebkuru vietu Savienotajās Valstīs ir atklāts jautājums. Īpaši ņemot vērā, ka ar uzmontētu kodolgalviņu raķete būtu daudz smagāka. Tomēr atsevišķi eksperti paziņojuši, ka izšautās raķetes trajektorija liecina, ka tā varētu nolidot tālāk nekā jebkura cita Ziemeļkorejas iepriekš izmēģinātā.

Ziemeļkorejas mediji citēja valsts līderi Kimu Čenunu sakām, ka Ziemeļkoreja sasniegusi savu „vēsturisko mērķi” kļūt par kodolvalsti. Phenjana paziņoja, ka kodolieroči tai vajadzīgi aizsardzībai pret „Savienoto Valstu imperiālistu šantāžas politiku”.

ANO Drošības padome trešdien pulcēties uz nu jau kārtējo ārkārtas sanāksmi Ziemeļkorejas rīcības apspriešanai.

ASV prezidents Donalds Tramps, kurš par raķeti tika informēts brīdī, kad tā vēl atradās gaisā, žurnālistiem paziņoja, ka „tā ir situācija, kuru mēs tiksim galā” un ASV „parūpēsies par to”, taču vairāk detaļu neminēja. Tramps novembrī atradās vairāku dienu vizītē Āzijā reģiona valstīs, ieņemto stingru nostāju pret Phenjanu.

ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons uzsvēra, ka diplomātiskās iespējas atrisināt situāciju joprojām ir „dzīvotspējīgas un atvērtas”. Bet aizsardzības ministrs Džeims Matiss brīdināja, ka Ziemeļkoreja rada draudus visai pasaulei:

„Ziemeļkoreja izšāva starpkontinentālo ballistisko raķeti, kas uzlidoja augstāk, nekā jebkura viņu iepriekš izmēģināta raķete.

Viņi turpina centienus izstrādāt ballistiskās raķetes, kas varētu apdraudēt jebkuru vietu pasaulē. Reaģējot uz izmēģinājumu, Dienvidkoreja izšāva vairākas raķetes jūrā, lai liktu Ziemeļkorejai saprast, ka mūsu sabiedrotais var atbildēt uguni. Ziemeļkorejas rīcība apdraud pasaules un reģiona mieru, un tā noteikti apdraud Savienotās Valstis.”

Dienvidkoreja apsūdzēja Ziemeļkoreju par „pārgalvīgu” rīcību, norādot, ka nav citas izvēlēs, kā turpināt piemērot sankcijas. Japāna izmēģinājumu nosauca par nepieņemamu un vardarbīgu rīcību. Ķīna savukārt pauda „dziļas bažas”, aicināja izradīt savaldību un sākt sarunas, lai krīzi atrisinātu miermīlīgā ceļā.

Ziemeļkoreja šogad jau ir izšāvusi vairākas raķetes, arī tās pirmo starpkontinentālo ballistisko raķeti, tādējādi vēl vairāk palielinot spriedzi ap tās kodolprogrammu.

Starptautiskā sabiedrība līdz šim vairākkārt aicinājusi Ziemeļkoreju atbruņoties un mazināt kodolieroču un ballistisko raķešu radītos draudus. ASV prezidents Donalds Tramps pat izteica cerību, ka ASV nevajadzēs pielietot militāru spēku. Tomēr Ziemeļkoreja šos aicinājumus allaž ir noraidījusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti