Pētnieks: Tuvākajos mēnešos sāks reāli iedarbināt Eirāzijas Ekonomisko savienību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra valdes priekšsēdētājs pētnieks Ainārs Lerhis uzskata, ka tuvāko mēnešu laikā notiks mēģinājumi reāli iedarbināt Krievijas prezidenta Vladimira Putina loloto Eirāzijas Ekonomisko savienību, lai gan tās rašanās laiks nav tas pateicīgākais.

Jau vēstīts, ka Eirāzijas Ekonomiskā savienība sāka darboties 1.janvārī, aizstājot Muitas Savienību. Jaunajā veidojumā ietilpst Krievija, kā arī Baltkrievija un Kazahstāna, Armēnija, un pēc dažiem mēnešiem plāno pievienoties arī Kirgizstāna. 

Savienības iekšienē darbosies brīva darbaspēka kustība, kā arī tiek izveidots vienots celtniecības, preču aprites un tūrisma tirgus. Nākotnē plānots nodrošināt arī brīvu kapitāla, preču un pakalpojumu kustību, bet vienoto tirgu paplašināt uz vēl aptuveni 40 sektoriem, no kuriem pirmā būs farmācija 2016.gadā.

Eirāzijas Ekonomiskās savienības rašanās iemesli drīzāk ir politiski nekā ekonomiski, norāda Lerhis. Atgriežoties pagātnē, pētnieks piesauc 2011. gadā laikrakstā „Izvestija” publicēto rakstu, kurā uzsvērti politiskie aspekti.

„Neapšaubāmi Krievijai ir arī interese īstenot ekonomisko integrāciju bijušās PSRS telpā, un daudzi to ir uztvēruši un uzsvēruši kā tādu mēģinājumu integrēt atpakaļ vismaz daļēji, ja ne pilnīgi bijušo PSRS telpu atkal vienotā ekonomiskā organismās,” ekonomiskās intereses nenoliedz Lerhis, pieļaujot, ka Krievijai ir ambīcijas atgūt globālas lielvaras statusu.

Kaut attiecības ar Krieviju šobrīd ir ļoti sarežģītas, jau izskanējušas arī runas par to, vai Eiropas Savienībai (ES) vajadzētu mēģināt kaut kā sadarboties šo valstu apvienību. Piemēram, kopienas augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni šonedēļ vēstulē dalībvalstīm mudinājusi sākt „neformālu dialogu” ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina loloto savienību.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra valdes priekšsēdētājs norāda, ka ES valstu vidū tomēr ir nogaidoša attieksme pret jauno organizācija.

Pēc pētnieka domām, sadarbība starp ES un Eirāzijas Ekonomisko savienību diezin vai varētu kļūt par prioritāti vairāku apsvērumu dēļ. No straujas kontaktu veidošanas Eiropas Savienību attur neziņa par Eirāzijas Ekonomiskās savienības turpmāko attīstību, Krievijas agresijas faktors Ukrainā un sarežģītās sarunas par brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV.

Turpmākajos mēnešos, pēc Lerha domām, ES būs pievērsusies tieši centieniem noslēgt šo brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti