Organizācija: Pērn pasaulē nogalināti rekorddaudz vides aizstāvju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Aizvadītajā gadā visā pasaulē ir nogalināti vismaz 200 vides aizstāvju un vides kampaņu dalībnieku, kas ir rekordliels skaits, vēsta AFP, atsaucoties uz nevalstisko organizāciju „Global Witness”.

Tā ceturtdien, 13.jūlijā, norādīja, ka visvairāk 40% nogalināto bijuši no iezemiešu ciltīm.

Lēsts, ka nogalināto skaits aptuveni divas reizes pārsniedz 2014.gadā reģistrēto un ir lielākais kopš 2002. gada, kad „Global Witness” sāka veidot statistiku par šāda veida slepkavībām.

Aizstāvot dabu, cilvēki nogalināti 24 valstīs, kas ir vairāk nekā 2015. gadā, kad to bija 16.

„Global Witness” norāda, ka patiesais nogalināto skaits, visticamāk, ir pat lielāks, jo daļa slepkavību nav reģistrētas.

Visbiežāk slepkavības notiek Brazīlijā, Kolumbijā un Filipīnās – vairāk nekā puse.

Tām seko Indija, Hondurasa, Nikaragva, Kongo Demokrātiskā republika un Bangladeša. 60% slepkavību noticis Dienvidamerikā.

„Cīņa par planētas aizsardzību ir kļuvusi ievērojami intensīvāka. Cena ir skaitāma cilvēku dzīvībās,” neslēpa „Global Witness” pārstāvis Bens Lizers. „Arvien vairāk cilvēku arvien vairāk valstīs nav citas izvēles kā vien nostāties pret savas zemes izlaupīšanu un savas vides piemēslošanu,” viņš norādīja.

Aptuveni 100 slepkavības ir saistītas ar specifiskiem industriāliem sektoriem un to projektu attīstību. Trešā daļa no vairāk nekā 200 slepkavībām ir saistāmas ar kalnrūpniecības un naftas ieguves projektiem un piektā daļa ar mežizstrādes un lauksaimniecības biznesiem.

Par spriedzes un slepkavības cēloni gan var kļūt arī, piemēram, iestāšanās pret hidroelektrostaciju dambju būvi. Tāpēc dzīvību pērn, 26.martā, zaudēja hondurasiešu aktīviste Berta Kaseresa, kuru viņas mājā nošāva kāds iebrucējs. Tāpat dzīvībai bīstama ir nacionālo parku aizsardzība. Kongo Demokrātiskajā republikā mednieki un trofeju īpašnieki vien pagājušā gadā nogalināja deviņus sargus jeb reindžerus. Vēl astoņi citi dzīvības zaudēja citās pasaules valstīs.

„Global Witness” atzīmē, ka vairums slepkavību noticis tropu valstīs, kur no likuma viedokļa ir vāji regulēta kalnrūpniecība, lauksaimniecība un cita veida resursu iegūšana, kā arī vietējo iedzīvotāju, tostarp iezemiešu, aizsardzība.

Organizācija uzsver, ka dabas sargi un vides aizstāvji nereti bojā citu iestāžu pārstāvju korumpētības dēļ. Piemēram, vismaz 43 slepkavības ir notikušas, pastāvot policistu un karavīru korumpētībai.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti