Dienas notikumu apskats

Saeima virza tālāk veselības finansēšanas likumu

Dienas notikumu apskats

Meja kritizē Trampu par dalīšanos ar musulmaņiem neglaimojošiem video

ES un Āfrikas Savienības samitā risina bēgļu krīzi Lībijā

No Lībijas dzimtenē atgriezīsies ap 4000 afrikāņu bēgļu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) un Āfrikas Savienības (ĀS) samitā, kurš notiek Kotdivuārā, vairāk nekā 80 valstu pārstāvji valsts galvaspilsētā Abidžānā ir panākuši vienošanos ar Lībijas varasiestādēm par aptuveni 3800 afrikāņu bēgļu evakuāciju no nometnēm, lai viņi varētu atgriezties dzimtenē. Tomēr ĀS pārstāvis uzsvēris, ka palīdzība šajā valstī ir nepieciešama simtiem tūkstošu patvērumu meklētājiem, kas tur iestrēguši vai arī nonākuši verdzībā.

Šāds lēmums tika pieņemts ES un ĀS divu dienu samitā Abidžanā pēc Kotdivuāras prezidenta Alasana Vataras aicinājuma veikt "visus steidzamos pasākumus", lai izbeigtu vergu tirdzniecību un citus migrantu cilvēktiesību pārkāpumus Lībijā.

Lībija tam piekritusi trešdien, kad Francijas, Vācijas, Čadas, Nigēras un citu valstu līderi izlēma arī par galēju ārkārtas operāciju, kuras laikā tiks evakuēti teju 4000 cilvēku.

Tiesa gan, ĀS amatpersonas aplēses liecinot, ka Lībijā varētu būt iestrēguši ap 700 000 afrikāņu, kuri cieš no vardarbības vai ir nonākuši cilvēku kontrabandistu rokās, tiekot arī pārdotiem verdzībā.

Izbēgušie vergi stāsta, ka nometnēs pret viņiem izturējās nežēlīgi. Piemēram, Meate Namizata stāsta, ka sievietēm bija jāstaigā kailām lībiešu priekšā, lai tirgotāji varētu izvēlēties, kuru no viņām nopirkt. Savukārt Kante Abū norāda, ka viņu sita un izmantoja elektrošoku, kā arī zvanīja vecākiem, lai tie maksā izpirkuma maksu par sagūstītajiem bērniem.

Pašreizējā vienošanās paredz, ka Lībija atļaus migrantu evakuāciju dažu dienu vai nedēļu laikā no aizturēšanas nometnēm, kurās tiek pārkāptas viņu cilvēktiesības. Par to savu prieku pauda arī Francijas prezidents Emanuels Makrons, norādot, ka Lībija piekritusi nometņu identificēšanai, kurās notiek pārkāpumi.

ĀS, ES un ANO šajā samitā piedāvāja arī lielāku atbalstu Starptautiskajai migrācijas organizācijai par afrikāņu atgriešanu viņu dzimtenē.

Šai problēmai uzmanība pievērsa arī Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks, kurš uzsvēra abu pušu nepieciešamību ciešāk sadarboties un daudz asāk vērsties pret pārkāpējiem. „Migrācijai ir būtiska ietekme uz abiem kontinentiem. Tā prasa arī kopīgu rīcību, kura ir svarīga priekš savstarpējām attiecībām, un tas abām pusēm ir jāatzīst. Tas ir īpaši svarīgi, kad tiek runāts par situāciju Lībijā, kur cilvēki tiek ļaunprātīgi izmantoti. Tādējādi ļaujiet man atkārtot aicinājumu noteikt ANO sankcijas pret šiem cilvēku kontrabandistiem un vergu tirgotājiem,” sacīja Tusks.

Kotdivuārā ES un ĀS pārstāvji tikās, lai savā starpā parakstītu arī vienošanos par stratēģiski sadarbību, nosakot turpmākās ES un Āfrikas prioritārās 2018.-2020.gadam. Starp tām ir miers un drošība, izglītība, zinātne un digitālo spēju attīstība, migrācija un mobilitāte, ekonomikas attīstība un investīciju piesaiste Āfrikai.

Lai arī sanāksmes galvenā tēma bija jaunatne, jo Āfrikā ap 60% tās iedzīvotāju ir jaunāki par 25 gadiem un bija jārod veids, kā viņus labāk izmantot, gan izglītojot, nodarbinot un iesaistīt lēmumu pieņemšanas procesos, tomēr samita noslēgumā abu pušu pārstāvji lielu uzmanību pievērsta pašlaik tik aktuālajam jautājuma par migrāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti