Nīderlandē saindēto olu skandālā aizturēti divi cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saindēto olu skandālā, kas skāris jau astoņas Eiropas valstis, aizturētas divas personas, kas strādājušas Nīderlandes uzņēmumā “Chickfriend”, kas iznīcina insektus un ir apkalpojis vistu fermas. Prokuratūra atklājusi, ka uzņēmuma darbinieki mājputnu apstrādāšanā izmantojuši aizliegto vielu.

Olu skandāla izmeklēšanas centrā nonācis Nīderlandes uzņēmums, kas izmantojis fipronilu, kāds Beļģijas piegādātājs un vēl viens Nīderlandes uzņēmums, kas sadarbojies ar šo piegādātāju. Visi tiek turēti aizdomās par sabiedrības veselības apdraudēšanu, piegādājot un izmantojot fipronilu vistu kūtīs.

Fipronilu lieto insektu un parazītu iznīcināšanai, bet to aizliegts izmantot lauksaimniecībā, ja galaprodukts paredzēts cilvēkiem lietošanai pārtikā. Izmeklētāji pieļauj, ka indīgā viela, ko aizliegts lietot lauksaimniecībā, sajaukta ar atļauto vielu, lai uzlabotu tās efektivitāti.

Izmeklēšanas dēļ tika slēgtas vairāk nekā 100 vistu fermas, daudzās no tām arī nācās iznīcināt olu ražu un nokaut mājlopus.

"Uzņēmums, kas nāca attīrīt mājdzīvniekus no utīm, izmantoja fipronilu. Mēs visi esam tikuši apmuļķoti, visi esam uzņēmuma upuri," teica lauksaimnieks Kristofs Bastins.

Beļģijas valdībā ceturtdien, 10. augustā, uzklausīja iesaistītās puses un sprieda, kā palīdzēt uzņēmumiem, kas cietuši krīzē.

"Mēs galvenokārt domājam par olu tirgotājiem. Mēs tagad redzam, ka šīs ārvalstu kompānijas vairs negrib Beļģijas preci. Tas ir acīmredzams zaudējums," sacīja Beļģijas uzņēmēju organizācijas vadītājs Karels van Etvelts.

Olu skandālam vēršoties plašumā, Beļģija un Nīderlande apmainījās ar apsūdzībām - Beļģijas lauksaimniecības ministrs apgalvoja, ka Nīderlandes varasiestādes par saindētajām olām zinājušas jau pērn un nav informējušas citas valstis. Nīderlande apsūdzības noraidīja un vainoja Beļģiju, kas par indīgajām olām zinājusi jau jūnijā. To tagad izmeklē arī Eiropas Komisijā (EK).

"Ja pēc visu šo gadījumu izmeklēšanas mēs secinām, ka ir dalībvalsts, kas nav laicīgi informējusi sistēmu, tad šī valsts būs pārkāpusi regulācijas un mēs varam sākt pārkāpuma procedūru.

Tomēr vēlos uzsvērt, ka patlaban šis nav Beļģijas gadījums – joprojām ir daudz informācijas, kas ir jānoskaidro, un mēs esam saziņā ar Beļģijas varasiestādēm," skaidroja EK pārstāve Anna Kaisa Itkonena.

Kriminālizmeklēšanu Nīderlandes prokuratūra uzsāka jūlija vidū, lai noskaidrotu, kā fipronils iekļuvis pārtikā. Šīs vielas uzņemšana lielās devās var radīt aknu, nieru un vairogdziedzera bojājumus.

Nīderlande ir Eiropā vadošā un pasaulē viena no lielākajām olu eksportētājām, tāpēc par indīgajām olām brīdināta arī Vācija, Zviedrija, Šveice, Francija un Lielbritānija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti