Nīderlandē iespējams referendums par ES un Kanādas tirdzniecības līgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Nīderlandes aktīvisti sestdien paziņoja, ka ir savākuši apmēram divas trešdaļas no parakstiem, kas nepieciešami, lai liktu valdībai rīkot referendumu par jauno Eiropas Savienības (ES) un Kanādas brīvās tirdzniecības līgumu (CETA).

CETA, kura izstrādē pagājuši septiņi gadi, tika parakstīts 30.oktobrī Briselē. Tas notika ar trīs dienu aizkavēšanos, kad Beļģijas federālā valdība beidzot bija spējusi pārliecināt franciski runājošo Valonijas reģionu par labu CETA atbalstam.

Šis līgums pēc tā parakstīšanas vēl ir jāratificē lielākajā daļā ES dalībvalstu.

Aktīvistu grupas Nīderlandē aicina rīkot referendumu par to, vai parlamentam jāratificē CETA, kā arī iecerētais ES un ASV brīvās tirdzniecības līgums (TTIP).

No 300 000 parakstu, kas nepieciešami, lai valdība rīkotu referendumu šajā jautājumā, jau ir savākti vairāk nekā 190 400 parakstu. Parakstu vākšana sākās 2015.gada oktobrī.

"Mēs gribam likt politiķiem saprast, ka TTIP un CETA, pēc mūsu domām, ir līgumi, kurus vajadzētu atklātāk apspriest un krasi mainīt," informācijas aģentūrai AFP paziņoja Nīsko Dubelbūrs no kustības "Meer Democratie" ("Vairāk demokrātijas").

Viņš sacīja, ka šādi līgumi ir "vecmodīgi, postkoloniāli līgumi, kuros [dominē] lielo investoru un kompāniju intereses", bet sarunās "vajadzētu vairāk būt priekšplānā klimata un ilgtspējības" interesēm.

Dubelbūra pārstāvētā kustība ir apvienojusi spēkus ar Nīderlandes ekoloģijas aktīvistu grupu "Milieudefensie" ("Vides aizsardzība"), grupu "Foodwatch" un bezpeļņas organizāciju "Transnational Institute" ("Transnacionālais institūts").

Aprīlī līdzīgā referendumā, kuru organizēja eiroskeptiķu organizācijas, Nīderlandes vēlētāji noraidīja ES un Ukrainas sadarbības līgumu. Nīderlande tagad ir vienīgā valsts, kas vēl nav ratificējusi šo līgumu.

Parakstu vācēji referendumam par CETA ir paziņojuši, ka viņi nav pret ES. "Es esmu par ES, nevis pret ES. Bet es tiešām domāju, ka Eiropai jābūt demokrātiskākai," teica Dubelbūrs.

"Daudzi cilvēki jau jūt, ka lēmumu pieņemšana ir tālu no viņiem Eiropas [Savienības] dēļ. Un tādas vienošanās kā CETA un TTIP patiesībā vēl vairāk attālina lēmumu pieņemšanu," viņš sacīja.

Ziņots, ka oktobra ES un Kanāda pēc ilgām diskusijām un strīda ar Beļģijas reģiona Valonijas vadību tomēr parakstīja brīvās tirdzniecības līgumu. Tiesa, tas vēl ir jāratificē visu ES valstu parlamentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti