Nerimst centieni atjaunot Staļina pieminekļus Gruzijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Padomju diktatora Staļina kults Gruzijā joprojām ir dzīvs. Par to liecina fenomens, kas aktualizējies pēdējos mēnešos – vairākās pilsētās un ciematos tikušas atjaunotas Staļina statujas. Tiesa, uzreiz pēc tam piemiņas vietas arī tikušas aplietas ar krāsu vai citādi apskādētas, liecinot, ka gruzīnu viedoklis par savu tautieti ir dalīts. Pieminekli atjaunot plāno arī Staļina dzimtā pilsēta Gori. Tuvojoties 21.decembrim, kad tiek atzīmēta Staļina dzimšanas diena, pieminekļa uzstādīšanai ticis veidots jauns betona pamats pilsētas centrā.

Šī gada laikā Gruzijai uzmanība bijusi pievērsta ne tikai varas maiņas un Dienvidosetijas, Abhāzijas centienu ar Krievijas palīdzību nospraust de facto robežlīniju dēļ. Ziņots par vairākiem centieniem atjaunot Staļina pieminekļus un statujas. Piemēram, valsts austrumu pilsētā Telavi šādu pieminekli septembrī uzstādīja vietējā Staļina atbalstītāju biedrība. Taču jau nākamajā naktī pāris metrus augstā statuja bija apsmidzināta ar oranžu krāsu.

Bet lielākā uzmanība ir pievērsta Gori. Šī pilsētā ir Padomju Savienības diktatora Josifa Staļina, īstajā vārdā Josifa Džugašvili, dzimšanas vieta. Gori pazīstama arī ar to, ka tur atrodams Staļina muzejs. Līdz 2010.gada vasarai pie pilsētas centrālajā laukumā pie Domes bija atrodams arī sešus metrus augsts piemineklis. Bet tā gada vasarā nakts laikā varas iestādes to novāca. Toreizējā prezidenta Mihaila Saakašvili rietumnieciskā administrācija stingri vērsās pret Padomju Savienības slavināšanu.

Nu Gori pašvaldība plāno pieminekli atjaunot. Parkā pie Staļina muzeja jau pirms kāda laika sāka veidot jaunu betona postamentu. Kā liecina aptaujas, Gruzijas iedzīvotāju viedoklis attiecībā uz diktatoru ir dalīts. Neskatoties uz viņa pastrādātajām represijām, pozitīva attieksme pret tautieti ir aptuveni 40% gruzīnu.

Aptaujājot vairākus cilvēkus Gori ielās, vairums pauda atbalstu idejai atjaunot pieminekli, bet ne visi. Šeit dzimusī Vanda ir pret, savukārt Aleksandrs uzskata, ka nodoms ir pareizs.

„Es to neatbalstu. Bet, ja ņem vērā, ka Gruzijā nesaprot, kas tas ir – tirānija... un Krievijā arī mīl Staļinu. Domāju, tā tāpēc arī grib uzcelt pieminekli. Piemēram, Vācijā nav iedomājams, ka uzstādītu Hitlera bisti. Bet šeit cilvēki laikam citādi domā," spriež Vanda.

„Tas, kurš, lūk, no šejienes, noņēma pieminekli, pieļāva lielu kļūdu. Staļinu kā komunistu es necienu. Bet es viņu cienu kā atbrīvotāju no fašisma," – tā Aleksandrs.

Gruzijas politikas eksperts Kornēlijs Kakačia, jautāts, kādēļ tieši pēdējā gada laikā sāk parādīties Staļina pieminekļi, atzīst – tas acīmredzot saistīts ar to, ka 2012.gada parlamenta vēlēšanās Saakašvili partija zaudēja, un pie varas nāca Bidzinas Ivanišvili valdība. Bet tas nav saistīts ar to, ka jaunā valdība atbalstītu Staļinu - gluži pretēji, tā iebilst pieminekļiem. Kakačia norāda, ka Saakašvili laikā tie Gruzijas iedzīvotāji, pārsvarā vecāka gadagājuma, kas izjūt simpātijas pret Padomju Savienību, saskārās ar neiecietību, bet tagad var brīvāk paust savu viedokli.

„Ir jāsaprot, ka Gruzijā kaut kāda ziņā izmainījās publiskā retorika. Kad Saakašvili centās „rietumnieciskot" Gruziju, problēma bija tāda, ka viņš atstāja novārtā sabiedrības daļu, ko varētu dēvēt par „Homo Sovieticus" [jeb „padomju cilvēkiem"]. Šie cilvēki nekur nepazuda, viņi dzīvoja šeit, tikai viņi bija atstumti. Un tagad lietas mainās. Teiksim, ja restorānos bija aizliegts izpildīt krievu dziesmas, tagad viņi to var darīt. Viņi jūtas daudz brīvāk. Tas ir kā viļņi okeānā - tie nāk un iet. Tagad viņi domā, ka vilnis ir atpakaļ, un tādēļ var izpausties," skaidro Kakačia.

Satraukumu par Staļina pieminekļu atjaunošanu pauduši visi trīs Baltijas valstu vēstnieki Gruzijā, kas pirms dažiem mēnešiem arī kopīgi apmeklēja Gori, lai noskaidrotu situāciju paustu bažas par diktatora slavināšanu. Latvijas vēstniece Gruzijā Elita Gavele pauž, ka tas acīmredzot ir līdz galam neizskaidrots Gruzijas fenomens, norādot, ka arī gruzīni cieta no Staļina represijām. Tajā pašā laikā piemiņas statuju un krūšutēlu uzstādīšana vairumā gadījumu ir vietēja mēroga pasākums.

„Tie pieminekļi ir tādi nosacīti. Esmu apbraukusi visas vietas, kur bija uzstādītas Staļina mazās bistītes, ko ciema veči vilka ārā no saviem šķūnīšiem un paši ar otu nokrāsoja, un vēl trīs ciema veči formāli "atklāja" šo pieminekli. Pozitīvais ir tas, ka nākamajā dienā pēc šīm atklāšanām visi šie monumenti vai mazās bistes, vai piemiņas plāksnes bija aplietas ar krāsām. Es nekad neaicinu uz vardarbību, bet tas liecina, ka Gruzijā ne visi domā vienādi. Un ka jaunā paaudze tomēr nepiekrīt viedoklim par lielo varoni, kas dzimis Gruzijā, kurš jāciena un jāgodina," norāda Gavele.

Latvijas vēstniece Gori ieradās arī pirms pāris dienām, lai uz vietas noskaidrotu situāciju. Šodien, 21.decembrī, tiek atzīmēta Staļina dzimšanas diena, un pastāvēja iespēja, ka par godu tai atkal tiks uzstādīts piemineklis. Telefonsarunā Latvijas Radio viņa paziņoja, ka postamenta izveides darbi pie muzeja tomēr ir pārtraukti:

„Apmeklējot Gori pilsētu, bija patīkama sajūta, ka noceltā Staļina pieminekļa uzstādīšanai domātā postamenta celtniecības darbi ir apturēti. Izlasīju ziņās, vairāk nekādu komentāru nebija, ka ir pārkāpumi šī postamenta drošības ziņā. Bet nekādi komentāri vairs nav sekojuši. Izskatās gan, ka pieminekļa restaurācija ir tiešām iesaldēta. Gan Kultūras ministrija, gan Gruzijas premjerministrs Garibašvili ir pateikuši ļoti skaidru „nē" - Staļina pieminekļi netiks atjaunoti, un arī Staļina piemineklis iepretim Staļina muzejam Gruzijā netiks atjaunots."

Gavele norāda, ka Gori pašvaldībai rodas arvien jauni šķēršļi. Pirmkārt, ir strīds, vai betona postaments atrodas Staļina muzeja teritorijā, kas vismaz daļēji attaisnotu pieminekļa atjaunošanu, vai nē. Valdība Tbilisi arī plāno aizliegt padomju teroristiskā režīma piemiņas vietu atjaunošanu. Bet, kas attiecas uz pašu muzeju, izveidota komisija par tā koncepcijas maiņu. Šobrīd muzeju daudzi uzskata par Staļina slavināšanas un piemiņas vietu, bet tiek plānots to pārveidot par staļinisma vai staļinisma ēras muzeju, kurā akcents būtu likts arī uz režīma pastrādātajiem noziegumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti