Mongolijas nomadi cieš no klimata pārmaiņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vācijā ANO gadskārtējā klimata konferencē pasaules līderi spriedīs, kā sasniegt Parīzes klimata vienošanās izvirzītos mērķus. Tikmēr Mongolijas stepēs ar klimata pārmaiņām saskaras pavisam praktiski – šī ir viena no valstīm, kuras globālā sasilšana ietekmē visvairāk.

Mongolijas stepes ir ienākuma avots daudziem nomadiem. Tagad viņi pavisam tieši cieš no klimata pārmaiņām. Sausās vasaras un aukstās ziemas var nogalināt līdz pat miljonam lopu, kas ir vienīgais pārtikas avots un transportlīdzeklis gandrīz pusei valsts populācijas.

“Es negribu, lai mani bērni kļūst par ganāmpulku saimniekiem. Viņi var darīt jebko citu, ko viņi grib. Bet mūsu nomadiskā dzīve izzūd,” saka gans Sukbatars.

Mongolija ir viena no valstīm, kuru ģeogrāfijas dēļ klimata pārmaiņas skar visvairāk. Valsts atrodas tālu no okeāna, kas samazina lietus daudzumu un palielina sausuma risku.

Tajā temperatūra pēdējos gados augusi trīsreiz straujāk nekā vidēji pasaulē.

“Iztiku ļoti ietekmē klimata pārmaiņu radītās sekas. Daudzi cilvēki tādēļ pārvācas uz pilsētām, īpaši uz galvaspilsētu, kur tagad dzīvo puse no visas valsts iedzīvotājiem. Bet daudziem tur nav centrālās kanalizācijas vai apkures,” stāsta Mongolijas koordinatore ANO Beāte Trankmane.

Daudzi Mongolijas galvaspilsētā dzīvo zem nabadzības sliekšņa un vienīgais veids, kā nodrošināt apkuri, ir, dedzinot ogles. Taču tas rada papildu gaisa piesārņojumu pilsētā un vēl lielāku izaicinājumu politiķiem, kas par savu mērķi izvirzījuši samazināt klimata pārmaiņu radītās sekas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti