Meja sola garantēt citu ES valstu pilsoņu tiesības Lielbritānijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

„Lielbritānijā dzīvojošie Eiropas Savienības pilsoņi varēs palikt valstī arī pēc „Brexit” jeb Apvienotās Karalistes aiziešanas no bloka,” tā pavēstījusi Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja Eiropas Savienības (ES) līderu sanāksmē, kas šodien turpinās Briselē. Eiropas Savienības pilsoņu nākotne Lielbritānijā un britu – Eiropas Savienībā ir viens no jautājumiem, kas raisa visvairāk bažu. Tieši pirms gada šajā dienā Lielbritānijā arī sākās referendums par turpmākajām attiecībām ar Eiropas Savienību. Tajā ar nelielu pārsvaru balsstiesīgie pilsoņi atbalstīja izstāšanos.

Meja sola garantēt citu ES valstu pilsoņu tiesības Lielbritānijā
00:00 / 04:18
Lejuplādēt

Tieši pirms gada šajā dienā Lielbritānijā sākās toreizējā premjerministra Deivida Kamerona priekšvēlēšanu kampaņā apsolītais referendums par turpmākajām attiecībām ar Eiropas Savienību. Par tā iznākumu bija daudz un dažādu prognožu un minējumu, aktīvu aģitāciju bija izvērsuši gan eiroskeptiķi, gan eirooptimisti, taču jau tuvāk rīta pusei pirmie rezultāti daudziem, īpaši Briselē, nesa šokējošu vēsti – vairums tomēr ir balsojis par izstāšanos.

Pārsvars bija neliels – teju 52 procenti (51,9) „par” izstāšanos, 48,1 – „pret”.

Toreiz Eiropas Savienības līderi nogaidīja un pārcēla arī tradicionālo vasaras samitu.

Tagad, gadu pēc notikušā, abas puses – Eiropas Savienība un Lielbritānija - jau oficiāli ir sākušas izstāšanās sarunas, kas, starp citu, notika šīs nedēļas sākumā, pirmdien, un pamazām šķetina tos jautājumus, kas abas joprojām saista un no kā turpmāk būs jāatsakās.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja uz līderu sanāksmi Briselē atvedusi savas valdības redzējumu par vienu no būtiskākajiem jautājumiem, kas interesē arī Lielbritānijā dzīvojošos latviešus, proti, kas notiks ar tiem Eiropas Savienības pilsoņiem, kuri patlaban dzīvo Lielbritānijā. Viņa līderiem apsolīja, ka Apvienotajā Karalistē vismaz piecus gadus dzīvojošie Eiropas Savienības pilsoņi varēs tur palikt pēc "Brexit" jeb Lielbritānijas izstāšanās no ES. Šiem cilvēkiem būšot ļauts saglabāt tiesības uz sociālajiem pabalstiem, veselības aprūpi, izglītību un citiem dzīvei nepieciešamajiem pakalpojumiem.

Taču Londona vēlas, lai viņu tiesības pārraudzītu nevis Eiropas Tiesa, bet gan tā būtu britu tiesu varas kompetence. Šeit Londonas un Briseles viedokļi atšķiras, jo Brisele savukārt iepriekš pauda, ka vēlētos, lai Eiropas valstu pilsoņu, tāpat kā to 1,2 miljonu britu, kuri patlaban dzīvo Eiropas Savienības dalībvalstīs, tiesības paliek Eiropas Tiesas kompetencē, ja rodas strīdus situācija.

Par to likteni, kuri dažādu iemeslu dēļ Lielbritānijā ieradīsies pēc izstāšanās, pagaidām precīzāku ziņu nav. Arī raidorganizācija BBC norāda, vēl ir daudz tehnisku, bet ļoti svarīgu detaļu. Sagaidāms, ka pirmdien Lielbritānija nāks klajā ar precīzāku un detalizētāku piedāvājumu.

Lielbritānijā patlaban dzīvo vairāk nekā 3 miljoni citu Eiropas Savienības valstu pilsoņu, kuriem ir bažas par savu nākotni

Mejas piedāvājumu pagaidām visai atzinīgi  novērtēja daudzi Eiropas Savienības līderi, Vācijas kancleri Angelu Merkeli ieskaitot, kura sacīja, ka tas ir labs sākums.

Pilsoņu tiesību garantēšana ir viens no aktuālākajiem jautājumiem līdzās tam, cik Lielbritānijai vēl būs jāiemaksā bloka budžetā kā Eiropas Savienības dalībvalstij, un kā risināt Apvienotajai Karalistei piederošās Ziemeļīrijas  un Īrijas Republikas robežas jautājumu. Un arī par tiem diskusijas turpinās.

Jāteic, ka šī ir viena no tām līderu sanāksmē Briselē, kurā valda visai īpašs noskaņojums. Politiķi arī neskopojas ar simboliskiem izteikumiem. Lielu mediju uzmanību piesaistīja Eiropadomes prezidenta Donalda Tuska sacītais, citējot slavenās britu grupas „The Beatles” mūziķa Džona Lenona dziesmas „Imagine” vārdus:

„Daži mani britu draugi ir man vaicājuši, vai „Brexit” varētu novērst un vai es varētu iztēloties, ka Lielbritānija paliek Eiropas Savienībā. Es viņiem atbildēju, ka Eiropas Savienību patiesībā uzbūvēja uz sapņiem, kas sākotnēji šķita neiespējami. Tātad – kas zina! Varētu sacīt: „Es esmu sapņotājs, bet tāds es neesmu vienīgais".”

Savukārt Eiropas Komisijas līderis Žans Klods Junkers uz to atbildēja ar citas „bītlu” zvaigznes – Pola Makartnija dziedātās - „Let It Be”, vārdiem.

Šodien līderi sarunas Briselē turpina sanāksmes noslēdzošajā dienā, kad uzmanībā būs aizsardzība, ko Eiropas Savienība var darīt vairāk, lai pati sevi aizsargātu, kā arī cīņa pret terorismu, kas īsā laikā nav saudzējis daudzas Eiropas pilsētas un pirms dažām dienām arī Briseli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti