Dienas notikumu apskats

Diskutē par piedāvātajām izmaiņām Imigrācijas likumā

Dienas notikumu apskats

Latvija ir to 23 ES dalībvalstu starpā, kuras vienojas par ciešāku sadarbību aizsardzībā

Libānas prezidents pirms premjera atlūguma pieņemšanas vēlas noskaidrot lietas apstākļus

Libānas prezidents nesteidz pieņemt premjera atlūgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Libānas līdzšinējais premjerministrs Saads Hariri tuvāko dienu laikā atgriezīsies dzimtenē. Viņš noliedzis, ka Saūda Arābijā būtu turēts mājas arestā vai viņa pārvietošanās būtu bijusi ierobežota. Tikmēr Libānas prezidents Mišels Auns pirms pieņemt Hariri atlūgumu vēlas gūt pārliecību, ka tas nav noticis ārējo spēku ietekmē.

Par demisiju līdzšinējais Libānas premjerministrs Saads Hariri paziņoja novembra sākumā vizītes laikā Saūda Arābijā, kad Rijāda apsūdzējusi Teherānu par nemiernieku atbalstīšanu, kuri no Jemenas izšāvuši raķeti. Tā tika pārķerta un iznīcināta.

Sākotnēji par to tika vainoti Irānas atbalstītie hutiešu nemiernieki Jemenā. Vēlāk Saūda Arābija paziņoja, ka no šīs nemiernieku teritorijas raķeti tomēr šāva Libānas grupējums „Hezbolla”. Rijādas uzskata, ka tā bijusi „tieša agresija” no Irānas puses, bet Teherāna visus apvainojumus ir noraidījusi. Tas ievērojami palielinājis spriedzi starp abām Tuvo Austrumu reģiona lielvarām.

Kā nākamais lielais trieciens visam reģionam bija Hariri atkāpšanās no amata. Viņa paziņojums izraisīja šoku un izskanēja pat informācija, ka līdzšinējais Libānas premjers bija piespiests atkāpties, kā arī viņš tiekot turēts mājas arestā, tādējādi ierobežojot arī iespējas izceļot no Saūda Arābijas.

Tomēr svētdien, 12.novembrī, viņš paziņoja, ka atrodas brīvībā un tuvāko divu līdz trīs dienu laikā atgriezīsies Libānā. Intervijā Rijādā paša partijas telekanālam "Future TV" Hariri noliedza runas, ka Saūda Arābijā, no kurienes viņš paziņoja par savu demisiju no amata, tiktu jebkādā veidā ierobežota viņa pārvietošanās.

Par viņa paziņojumu priecājās Libānas prezidents Mišels Auns. Viņš vēl nav oficiāli pieņēmis Hariri atkāpšanos un to darīs tikai pēc pārrunām, lai precizētu visus neskaidros apstākļus par viņa demisiju.

Libānas prezidents arī pirms divām dienām lūdza Saūda Arābiju viest skaidrību par iemesliem, kāpēc Hariri, kurš pirms nedēļas negaidīti paziņoja par atkāpšanos no amata, vēl nav atgriezies dzimtenē.

Ziņots, ka 4.novembrī no Saūda Arābijas televīzijā pārraidītajā paziņojumā Hariri pavēstīja par demisiju, kas satricināja Libānas politisko vidi. Viņš sacīja, ka jūt apdraudējumu savai dzīvībai un nosodīja Irānu un tās atbalstīto Libānas šiītu grupējumu "Hezbollah" par nesaskaņu sēšanu arābu pasaulē.

Kopš tā brīža Hariri nav atgriezies Libānā, raisot bažas, ka viņš Saūda Arābijā tiek turēts pret savu gribu.

Hariri, kurš ir sunnīts, premjera amatā stājās pagājušā gada nogalē, vadot nacionālās vienotības valdību, kurā darbojas arī "Hezbollah" bloka pārstāvji. Viņa valdībai lielā mērā izdevies pasargāt savu valsti no Sīrijas pilsoņkara ietekmes.

Vērā jāņem, ka Saūda Arābija un Irāna Sīrijas un Jemenas konfliktos, kā arī Libānas politiskajā dzīvē atbalsta pretējās puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti