Dienas notikumu apskats

Kā prognozēts, Āgenskalna tirgum uz 30 gadiem meklēs privātu nomnieku

Dienas notikumu apskats

Spānija atjaunos kontroli pār Kataloniju, ja Pudždemons tiks iecelts par vadītāju

Krievija kritizē ASV politiku pret Irānu un Ziemeļkoreju

Lavrovs: ASV politika pret Irānu un Ziemeļkoreju destabilizē starptautisko situāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) politika pret Irānu un Ziemeļkoreju destabilizē starptautisko situāciju, bet Vašingtona atsakās atzīt "multipolāru pasauli" – ar šādām apsūdzībām pirmdien, 15.janvārī, nāca klajā Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Ikgadējā preses konferencē viņš vairākkārt vērsa asu kritiku pret Vašingtonu, īpaši par tās draudiem izstāties no Irānas kodolvienošanās. Lavrovs brīdināja, ka šāds solis apdraudētu iespējas panākt līdzīgu nolīgumu ar Ziemeļkoreju.

Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs pirmdien savā ikgadējā preses konferencē par valsts ārpolitiku aizvadītajā gadā vērsa pārmetumu tirādi pret ASV, tās īpaši kritizējot par politiku attiecībā uz Tuvajiem Austrumiem un Ziemeļkoreju.

Lavrovs asi kritizēja Vašingtonu par centieniem pārskatīt pirms trim gadiem pasaules lielvaru noslēgto kodolvienošanos ar Irānu. Tā paredz Teherānas atteikšanos no savas kodolprogrammas apmaiņā pret sankciju atcelšanu.

Tomēr jaunā ASV prezidenta Donalda Trampa Baltais nams uzskata, ka šī kodolvienošanās nav pietiekami stingra un ir jāpārskata. Pirms dažādām dienām Tramps gan piekrita tomēr vēl neatjaunot sankcijas pret Irānu. Bet Baltais nams brīdināja, ka šī esot pēdējā reize, un aicināja ASV sabiedrotos Eiropā palīdzēt izlabot Irānas kodolvienošanās trūkumus, pretējā gadījumā draudot aiziet no šī līguma.

Eiropas valstis gan uzstāj, ka Irāna joprojām pilda vienošanos, un ir noraidoši noskaņotas pret Trampa aicinājumiem. Viņš vēlas, lai jaunais nolīgums būtu vērsts ne tikai pret Irānas kodolprogrammu, bet arī ballistisko raķešu programmu.

Arī Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs pirmdien teica, ka Teherāna vienošanos joprojām pilda, bet jautājums par ballistisko raķešu programmu nebija daļa no gadiem ilgušajām sarunām.  "Savienotās Valstis pēc būtības tagad mēģina ieviest izmaiņas vienošanās tekstā, tajā iekļaujot lietas, kas Irānai nebūs pieņemamas, un mēs to neatbalstīsim," paziņoja Lavrovs.

Maskava pauda cerību, ka pārējās nolīgumu parakstījušās Eiropas valstis – Francija, Lielbritānija un Vācija –  nepakļausies ASV spiedienam mainīt nolīgumu. Lavrovs arī brīdināja, ka Vašingtonas atteikšanās no Irānas vienošanās negatīvi ietekmēs iespējas panākt līdzīgu vienošanos ar Ziemeļkoreju par tās atteikšanos no savas kodolprogrammas.

"Ja Kimam Čenunam pieprasa apturēt Ziemeļkorejas kodolprogrammu un apmaiņā sola sankciju atcelšanu – tieši tas pats ir pamatā nolīgumam starp starptautisko sabiedrību un Irānu. Un, ja tagad no šī nolīguma atkāpjas un Irānai saka: jūs turpiniet pildīt savus pienākumus, bet mēs atjaunosim sankcijas – tad šādā situācijā iedomājieties sevi Ziemeļkorejas vietā," sprieda Krievijas ārlietu ministrs.

Viņš Vašingtonai pārmeta, ka tā vēlas "diktēt ultimātus" un negrib pieņemt "multipolāru pasauli". Vienlaikus Lavrovs pirmdien noraidīja, ka Krievija būtu pārkāpusi Ukrainas teritoriālo vienotību, anektējot Krimas pussalu.

Viņš arī atkārtoti uz Kijevu novēla vainu par Minskas procesa iestrēgšanu situācijas noregulēšanai Donbasā, kur par bruņotā konflikta uzkurināšanu tiek vainota Maskava.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti