Kiberuzbrukumos visā pasaulē skartas jau 100 valstis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kiberuzbrukumos visā pasaulē cietušas ap 100 valstis, vēsta britu raidorganizācija BBC. Tas ir bijis līdz šim vērienīgākais kiberuzbrukums vēsturē, pauduši kiberdrošības eksperti. Viņi šodien arī paziņoja, ka ir atraduši veidu, kādā apturēt šīs kaitnieciskās programmatūras izplatību.

Kiberuzbrukumos visā pasaulē skartas jau 100 valstis
00:00 / 01:21
Lejuplādēt

Kiberuzbrukumus valstis visā pasaulē piedzīvoja vakardien, kad šis izspiedējvīruss strauji izplatījies, inficējot privātos un kompāniju datorus - vispirms Eiropā, bet vēlāk citviet pasaulē. ASV, kas, domājams, bija uzbrukumu galvenais mērķis, datorvīruss ir mazāk skāris, jo Vašingtonai bija laiks sagatavoties, lai nepieļautu kaitnieciskās programmatūras izplatību.

Vissmagāk šis vīruss skāris Lielbritānijas slimnīcu datortīklus Anglijā un Skotijā. Tur slimnīcas un ārsti bija spiesti atcelt operācijas un nacionālās veselības aprūpes pārstāvji norādījuši, ka no šīm darbībām visvairāk cietuši tieši pacienti.

Arī Krievijas Iekšlietu ministrija ziņo par vēl nepieredzētu izspiedējvīrusa izplatību visā valstī, pieļaujot, ka Krievija varētu būt starp tām valstīm, kura ir visvairāk cietusi. Tomēr Iekšlietu ministrijas paziņojuma teikts, ka vīrusa, kurš izmantojis ''Windows'' operētājsistēmas programmas vājības, izplatība ir ierobežota.

Cietuši arī Vācijas dzelzceļa uzņēmuma "Deutsche Bahn" datori, kas sestdien no rīta traucējis informācijas parādīšanu uz ekrāniem stacijās, kā arī Spānijas telekomunikāciju lieluzņēmums "Telefonica" un ASV piegāžu uzņēmums "FedEx" ziņojis par izspiedējvīrsu to datortīklos.

Tāpat sestdien saņemtas ziņas no Āzijas, ka arī tur šis vīruss uzbrucis vairākām valstīm. Ķīnas aģentūra "Siņhua" vēsta, ka izspiedējvīruss inficējis datorus vairākās vidusskolās un universitātēs. Taču pagaidām nav vēl zināmi nodarīto zaudējumu apmēri Āzijā.

Saskaņā ar kiberdrošības uzņēmuma "Avast" datiem piektdien līdz plkst.23.00 pēc Latvijas laika reģistrēti vairāk nekā 75 000 uzbrukumu 99 valstīs. Savukārt uzņēmums "Kaspersky Lab" ziņo par 45 000 uzbrukumu 74 valstīs,

norādot, ka uzbrukumos izmantotais vīruss ir pašreplicējošs datortārps, kas ļoti strauji izplatās datortīklos, inficējot aizvien jaunas ierīces.

Hakeru grupējums "Shadow Brokers", kurš aprīlī izplatījis programmatūru, apgalvojis, ka to darījis ar mērķi, lai parādītu vājās vietas operētājsistēmas "Microsoft" programmatūrās, kas bijuši ASV Nacionālās drošības pārvaldes (NSA) nopludinātajos dokumentos. Kad hakeru grupa publicējusi šo informāciju, tās piekļuves parole bijusi „protests”. Šajā gadījumā protests pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

"Tas viss notika vēl nepieredzētā mērogā. Vēl nekad neesmu redzējis ko tādu, kas spēj tik ātri izplatīties pāri dažādām valstīm un kontinentiem. Turklāt tiek mērķēts uz organizācijām, kuras nevar iztikt bez zudušās informācijas, piemēram, mēs esam pieredzējuši, ka gandrīz visa Lielbritānijas veselības aprūpes sistēma ir atslēgta. No tā cieš liela daļa slimnīcu un tām nākas pat noraidīt pacientus,” sacīja kiberdrošības eksperts Varuns Badvars.

Inficētā programma, kurai dots nosaukums “WannaCry” jeb “Gribi Raudāt” piedāvā atbloķēt informāciju par trīssimt dolāriem, kas jāpārskaita virtuālajā kriptovalūtā “Bitcoin” un brīdina – ja tas netiks darīts, izpirkuma summa turpinās pieaugt un pēc nedēļas visi faili tiks izdzēsti. Eiropols skaidro, ka tā kibernoziegumu komanda cieši strādā ar citām šādām komandām no skartajām valstīm, lai novērstu draudus un sniegtu palīdzību upuriem. Lai gan pašlaik šķiet, ka vīrusa izplatība ir palēlinājusies, tas joprojām rada briesmas. Eksperti tikmēr bažījas par to, cik salīdzinoši vienkārši mūsdienās ir veikt šādu uzbrukumu, kura pamatā šoreiz bija ievainojamība “Microsoft Windows” operētājsistēmā. TĀ gan tika izlabota, taču daudzos datoros nepieciešamais atjauninājums vēl nebija ieinstalēts:

"Lai atklātu, kas aiz tā visa stāv, būs nepieciešamas nedēļas vai mēneši un iespējams, ka mēs pat nekad neatklāsim vainīgos. Taču vislielākās raizes rada fakts, ka mūsdienās šādas inficētas programmas ir pieejamas visā plašajā internetā un tās var izmantot  gan hakeri, kas vēl mācās vidusskolā, gan organizētās noziedzības grupējumi," norādīja Badvars.

Amatpersonas aicina šantāžai nepiekāpties.  Tomēr daudzi uzņēmumi un organizācijas, kuriem zudušie dati ir vitāli nepieciešami normālai funkcionēšanai, šo salīdzinoši nelielo summu jau samaksājušas. Eksperti prognozē, ka kibernoziedznieki kopumā šajā uzbrukumā varētu iegūt pat vairāk kā vienu miljardu ASV dolāru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti