Pusdiena

Ar izmaiņām cer panākt labprātīgu parādu nomaksu

Pusdiena

Austrijas parlamenta vēlēšanās uzvaru ir guvusi labēji noskaņotā Tautas partija

Katalonijas līderis Pudždemons nav vēl sniedzis skaidru atbildi par reģiona neatkarību

Katalonijas līderis nevieš skaidrību par neatkarības pasludināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Katalonijas reģiona līderis Karless Pudždemons nav izpildījis Spānijas centrālās valdības prasību līdz pirmdienas, 16.oktobra, rītam viest skaidrību par to, vai ir pasludināta Katalonijas neatkarība. Tādēļ viņam sava atbilde ir jāpauž līdz ceturtdienas rītam. Pudždemons aicināja Spānijas centrālo valdību uz divu mēnešu sarunu periodu.

Pēc pretrunīgi vērtētā neatkarības referenduma Pudždemons pagājušajā nedēļā parakstīja neatkarības deklarāciju, taču uzreiz atlika tās pasludināšanu, aicinot Spānijas centrālo valdību Madridē uz sarunām. Spānijas valdība, kas referendumu neatzīst, deva Pudžemonam laiku līdz pirmdienas rītam, lai skaidri atbildētu – neatkarība ir tikusi pasludināta vai nav.

Pudždemons nosūtījis vēstuli Spānijas valdībai, tomēr nav izpildījis tās galveno prasību.

"Valdība pauž nožēlu, ka Katalonijas valdības vadītājs nolēmis neatbildēt uz šīs valdības prasību. Viņam nav grūti pateikt – jā vai nē – vai viņš ir deklarējis neatkarību. Viss, ko mēs prasām, ir skaidrība," pauda Spānijas vicepremjere Soraja Saensa de Santamarija.

Vienlaikus Katalonijas līderis viņš aicināja uz divu mēnešu sarunu periodu ar Madridi, tādējādi piebremzējot neatkarības pasludināšanu. Spānijas premjeram Marjano Rahojam adresētās vēstules saturu publicējuši Katalonijas mediji. Pudždemons norādīja, ka grib tikties ar Rahoju „pēc iespējas ātrāk”, un šajos divos mēnešos vēlas „atlikt” soļu speršanu, kas būtu vērsti uz reģiona neatkarību.

Viņš piebilda – tas parāda Katalonijas reģionālās valdības „stingro gribu rast risinājumu, nevis konfrontāciju”. Vienlaikus Pudždemons atzīmēja – Katalonijas reģionālajam parlamentam ir „demokrātisks mandāts” pasludināt neatkarību pēc 1.oktobra referenduma.

Dialogs līdz šīm gan nav sekmējies. Spānijas valdība ieņēmusi stingru pozīciju, ka referendums ir nelikumīgs un tai nav par ko runāt ar separātistiem, arī ne ar starptautisku vidutāju iesaisti.

Spānijas ārlietu ministrs Alfonso Dastis pirmdien jau paziņoja, ka Pudždemons Madridei nav devis skaidru atbildi uz prasīto jautājumu.

Iepriekš premjers Rahojs norādījis, ka ir gatavs piemērot Spānijas konstitūcijas 155.pantu. Tas ļauj centrālajai valdībai pārņemt tiešu kontroli pār jebkuru no Spānijas 17 autonomajiem reģioniem. Konkrētajā gadījumā tas ļautu apturēt Katalonijas autonomiju, pārņemt tiešu kontroli pār reģionu un sarīkot jaunas reģionālās vēlēšanas. Demokrātiskās Spānijas laikā šis pants līdz šīm nekad nav ticis aktivizēts.

Spānijas valdība un tiesas 1.oktobra Katalonijas neatkarības referendumu uzskata par nelikumīgu. Balsojuma dienu aizēnoja vardarbīgas ainas, Spānijas policijai cenšoties konfiscēt vēlēšanu urnas un vēršoties pret cilvēkiem, kas mēģināja nobalsot. Saskaņā ar rezultātiem 90% no vairāk nekā diviem miljoniem nobalsojušo atbalstīja neatkarību. Bet referendumā piedalījās mazāk nekā puse balsstiesīgo – liela daļa kataloniešu, kas noraida atdalīšanos no Spānijas, referendumu boikotēja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti