Dienas notikumu apskats

Valdībai pārmet budžeta uzkrājumu neveidošanu

Dienas notikumu apskats

ES pārstāvji noliedz izskanējušos pārmetumus saistībā ar ''Brexit'' sarunām

Dienu pirms Spānijas Senāta balsojuma katalāņu reģiona valdība paziņos savu rīcības plānu

Katalonija varētu pasludināt neatkarību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Katalonija nepakļausies Madrides spiedienam arī tad, ja centrālā valdība pārņems varu reģionā. Tā paziņojušas katalāņu amatpersonas. Daudzi vērotāji uzskata, ka tas varētu novest pie reģiona neatkarības pasludināšanas. Par to Katalonijas parlaments spriedīs nedēļas nogalē.

Madrides bezprecedenta lēmums atcelt Katalonijas autonomiju vēl vairāk mobilizējis neatkarības kustības dalībniekus. Šo momentu sev par labu varētu izmantot Katalonijas valdība, lai pasludinātu neatkarību. Ceturtdien, 26. oktobrī, sanāks Katalonijas parlaments, lai lemtu par atbildes soļiem Madridei. Daudzi uzskata, ka lēmums par neatkarību tiks pieņemts šīs sēdes aizsegā. 

Problēmas starp Madridi un Barselonu ir samilzušas tiktāl, ka Spānijas valdība vairs nepieļauj dialoga iespēju un neredz citu variantu, kā iedarbināt 155.pantu. Gaidāms, ka tas notiks nedēļas nogalē, kad par to būs nobalsojis Spānijas parlaments. Šāds solis paredz Katalonijas valdības ministru atlaišanu, jaunu vēlēšanu sarīkošanu pusgada laikā un kontroles pārņemšanu pār vietējiem likumsargiem un sabiedrisko mediju.

Lai gan Spānijas premjers Marjano Rahojs paudis, ka tas nenozīmē pašpārvaldes atcelšanu, bet gan ministru nomaiņu un parlamenta pilnvaru ierobežošanu, Katalonijas parlamenta spīkere nosaukusi to par apvērsumu un reģiona valdība neesot gatava pakļauties nekādam spiedienam.

Šādu situāciju izraisīja Katalonijas prezidenta Karlesa Pudždemona nevēlēšanās skaidri pateikt, vai ir pasludināta reģiona neatkarība. Separātistu centieni piesaistīt vidutāju interesi konflikta risināšanā arī nav bijuši auglīgi – Eiropas Savienība aizvien nevēlas iesaistīties konfliktā, ko uzskata par Spānijas iekšēju problēmu.

Jau ziņots, ka 1.oktobrī notikušajā referendumā, ko centrālā valdība uzskata par pretlikumīgu, 90,18% dalībnieku nobalsoja par reģiona neatkarību. Tomēr referendumā piedalījušies tikai 43% no aptuveni 5,3 miljoniem balsstiesīgo. Ja neatkarība tiks pasludināta vienpusēji, Spānijā izraisīsies bezprecedenta konstitucionālā krīze.

Līdz šim neviena Eiropas valsts nav apliecinājusi gatavību atzīt neatkarīgu Kataloniju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti