Junkers: Eiropa nedrīkst piekāpties ASV prasībām palielināt aizsardzības izdevumus

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers ceturtdien paziņoja, ka Eiropa nedrīkst piekāpties ASV prasībām palielināt aizsardzības izdevumus.

"Tas ir bijis amerikāņu vēstījums daudzus, daudzus gadus. Es esmu kategoriski noskaņots pret mūsu piespiešanu to darīt," Junkers uzsvēra Minhenes drošības konferences laikā.

Junkers norādīja, ka Vācijai vairs nebūtu budžeta pārpalikuma, ja tā aizsardzībai tērētu 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), nevis 1,22%, ko tā atvēl šobrīd.

"Man nepatīk, ka mūsu amerikāņu draugi sašaurina drošības jēdzienu līdz bruņotajiem spēkiem," paziņoja EK prezidents. Viņš uzsvēra, ka būtu saprātīgi skatīties uz "mūsdienu stabilitātes politiku", ko veidotu vairāki elementi.

"Ja paskatās uz to, ko Eiropa dara aizsardzības jomā, plus attīstības palīdzību, plus humāno palīdzību, salīdzinājums ar Savienotajām Valstīm izskatās diezgan atšķirīgs.

Mūsdienu politika nedrīkst attiekties tikai uz aizsardzības izdevumu palielināšanu," paziņoja bijušais Luksemburgas premjerministrs.

"Eiropiešiem ir labāk jāintegrē aizsardzības izdevumi un jātērē nauda efektīvāk," piebilda Junkers.

ASV prezidents Donalds Tramps ir paudis šaubas par savu uzticību NATO, ja aliansē ietilpstošās Eiropas valstis nepalielinās aizsardzības izdevumus līdz NATO rekomendētajiem 2% no IKP. Šobrīd ASV aizsardzības izdevumi veido apmēram 70% no alianses kopīgajiem militārajiem tēriņiem.

ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss trešdien brīdinājis NATO dalībvalstis, ka Vašingtona "ierobežos savas saistības" aliansē, ja valstis nepalielinās savus aizsardzības izdevumus.

Tikai piecas no NATO dalībvalstīm izpilda alianses ieteikumu aizsardzībai veltīt ne mazāk kā 2% no IKP - tās ir ASV, Grieķija, Igaunija, Lielbritānija un Polija. Latvija, tāpat kā Lietuva, apņēmusies šo līmeni sasniegt nākamgad.

7 komentāri
Es
Bet tie 70% arī paliek asv
> Marks
Tas ir nacionālo valstu valdību jautājums, kuras lemj par budžeta tēriņiem.
> Pačūlija
Un ko Junkerss saka par par tavu plānprātīgo plānu?
Pačūlija
Plānprātiņš uzskata, ka aizsardzības budžetu vajag iztērēt burku iegādei un mošeju būvei!
omg
Viņš taču ir idiots!
Marks
Junkeram tur nav nekādas teikšanas, tas ir NATO jautājums.
Melnais kvadrāts
Junkers vai nu izliekas,vai arī neko nesaprot no kara lietām.
Pievienot komentāru
Jaunākie

Populārākie
Interesanti