Dienas notikumu apskats

Apsardzes asociācijas plāno noteikt nozarē minimālo atalgojuma slieksni

Dienas notikumu apskats

Ārstu kongresā diskutē, vai lētākas zāles izrakstot, ārsts nepārkāpj Hipokrata zvērestu

Izraēla vienīgā atbalsta Irākas kurdu neatkarības referendumu

Izraēla vienīgā atbalsta Irākas kurdu neatkarības referendumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pirmdien, 25. septembrī, plānotais Irākas kurdu neatkarības referendums ir potenciāli destabilizējošs, brīdina ANO Drošības padome; tam stingri iebilst Irākas valdība, kā arī Turcija un Irāna, kurās tāpat dzīvo ievērojama kurdu minoritāte. Viena valsts, kas tomēr paudusi atbalstu kurdu neatkarības centieniem, ir Izraēla.  

Ar naftas rezervēm bagātais Irākas Kurdu apgabals de facto autonomiju ieguva pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā, bet oficiālu pēc tam, kad 2003.gadā ASV vadītā iebrukuma rezultātā tika gāzts Sadama Huseina režīms.

Irākas ziemeļos esošais reģions savulaik daudz cietis no Huseina režīma, kas pret kurdiem vērsa represijas. Tagad Irākas kurdi, kas spēlējuši nozīmīgu lomu cīņā pret džihādistu grupējumu “Daīš” jeb „Islāma valsts”, vēlas vēl lielāku pašnoteikšanos vai pat neatkarību.

Pirmdien, 25.septembrī, Kurdistānas reģionā, kā arī strīdus teritorijās, ieskaitot Kirkūkas provinci, paredzētais referendums gan nav juridiski saistošs.

Irākas kurdu līderi iepriekš norādījuši – ja vairums nobalsos „par”, tas obligāti nenozīmē, ka uzreiz tiks pasludināta neatkarība. Tomēr tas būs starta šāviens „nopietnām sarunām” ar centrālo valdību Bagdādē.

Valdība Bagdādē pret kurdu centieniem kategoriski iebilst, un spriedze dažas dienas pirms plānot balsojuma aug, arī pašā Kurdistānā. Irākas Augstākā tiesa šonedēļ referendumu lika apturēt, lai izvērtētu, vai balsojums atbilst konstitūcijai. Valdība savukārt to nosoda kā nelikumīgu.

Irākas kurdu rīcība radījusi nopietnu satraukumu arī kaimiņvalstīs Irānā un Turcijā, kur tāpat mīt liela kurdu minoritāte.

Visu trīs valstu valdības brīdina, ka notiekošais var novest pie asinsizliešanas, un vienojušās kopīgi apsvērt soļus, kas būtu sperami, ja referendums pirmdien tiešām notiks.

Ankara Irākas kurdu balsojumu uzskata par draudu savai nacionālajai drošībai. Pirms dažām dienām Turcijas bruņotie spēki sarīkoja militārās mācības pie Irākas robežas. Turcijas prezidents Režeps Tajips Erdogans šonedēļ uzrunā ANO Ģenerālajā asamblejā atklāti aicināja kurdus attiekties no saviem plāniem.

“Tādas jaunas krīzes reģionā kā centieni iegūt neatkarību var izraisīt jaunus konfliktus, un tādēļ no tiem jāizvairās par katru cenu,” uzsvēra Erdogans.

“Es aicinu Irākas kurdu reģionālo valdību pārtraukt soļus, ko tie spēruši šajā virzienā. Turcijas skaidrās un apņēmīgās nostājas ignorēšana šajā jautājumā var novest pie procesa, kas Irākas kurdu reģionālajai valdībai atņems pat tās iespējas, kuras tā pašlaik bauda,” norādīja Turcijas prezidents.

Bažas par Irākas kurdu plāniem paudušas arī rietumvalstis. ANO Drošības padome brīdina, ka plānotais neatkarības referendums ir potenciāli destabilizējošs. Tostarp tas var kavēt mēģinājumus palīdzēt bēgļiem atgriezties mājās un vājināt militāro kampaņu pret džihādistu grupējumu „Islāma valsts.” Drošības padome aicina Irākas kurdus un valdību Bagdādē uz dialogu, lai atrastu kompromisu.

Tikmēr vienīgā valsts, ka atklāti izteikusi atbalstu neatkarīgai kurdu valstij, ir Izraēla. Premjers Benjamins Netanjahu paziņojis, ka atbalsta „kurdu tautas likumīgos centienus iegūt pašiem savu valsti.”

Eksperti norāda, ka Izraēlai ar kurdiem ilgstoši bijusi laba sadarbību un tā sagaida, ka kurdi būs atbalsts pretstāvē ar Irānu un cīņā ar ekstrēmismu.

Jau ziņots, ka Irākas Kurdu apgabals tika izveidots 1992. gadā, bet oficiālu autonomijas statusu tas ieguva pēc Sadama Huseina gāšanas 2003. gadā. Apgabala prezidenta Masuda Barzani pārstāvis šā gada jūnijā paziņoja par plānu Irākas Kurdu autonomajā apgabalā septembrī rīkot neatkarības referendumu.

Bagdāde iepriekš noraidīja kurdu neatkarību. Eksperti norāda, ka arī Turcija, Irāna un Sīrija neatzītu kurdu neatkarību, jo raizējas par separātistu noskaņojumu kurdu apdzīvotajos rajonos savās teritorijās. Situāciju sarežģītāku padara arī notiekošās cīņas pret "Daīš" džihādistiem pārsvarā kurdu apdzīvotāja Mosulā un domstarpības starp šo tautu pārstāvošajām organizācijām.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti