Ījabs: Ungārijas referendums pierāda politiskās elites manipulēšanu ar tautas viedokli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ungārijas referendums par bēgļu uzņemšanu ir sastāvdaļa plašākai tendencei, kur daļa dalībvalstu politiskās elites tos izmanto, lai pateiktu „nē” Briselei. Viņi manipulē ar tautas viedokli un veido attiecīgus referendumus, Latvijas Radio atzina politologs Ivars Ījabs.

Eiropas vēsturē notikuši vairāki referendumi, kur tauta nav sapratusi par ko balso, apliecināja Ījabs.

„Pirmais no šādiem gadījumiem bija Grieķijas referendums par ekonomiskās glābšanas palīdzības paketi, neapšaubāmi „Brexit” un tagad arī Ungārijas referendums. Tautas nobalsošanas, kuras ir populāras arī Latvijā, protams, ir tautas demokrātiskās gribas izpausme, tomēr derētu atcerēties, ka arī šādās nobalsošanās elitei ir iespēja manipulēt ar tautas viedokli, lai piesaistītu uzmanību sev svarīgiem jautājumiem,” atzina Ījabs.

Pirms referenduma Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans apgalvoja, ka referendums viņa rokās ieliks spēcīgu kārti sarunām Briselē. Tomēr referenduma rezultāti liecina, ka oficiāla mandāta viņam nav. Ījabs uzskata, ka arī pašreizējais rezultāts Orbānam ir apmierinošs: „Jā, kvorums nesanāca, bet neapšaubāmi, tautas viedoklis ir pret bēgļu uzņemšanu, un tas arī tiks izmantots. Es domāju, ka mēs agri vai vēlu, bet nonāksim arī pie citiem referendumiem. Savukārt, vai šis rezultāts ir Orbāna pozīcijas stiprinājis? Šobrīd viņam nav referenduma legālā mandāta, bet es domāju, ka viņš tāpat jūtas spēcīgs. Ungāriju atbalsta skaļi Eiropas integrācijas pretinieki – Polijas valdošā koalīcija ar pelēko kardinālu Jaroslavu Kačiņski un arī Slovākija ar Robertu Fico. Viņu balss būs skaļa un nedomāju, ka Orbāns ar rezultātiem ir zaudētājs.”

Ungārijas referendumā, kas notika 2.oktobrī, jautājums bija: "Vai jūs vēlaties, ka ES bez Nacionālās sapulces (parlamenta) piekrišanas uzdod obligātā kārtā pārvietot uz Ungāriju [personas], kas nav Ungārijas pilsoņi?". Ievērojami lielākā daļa balsotāju pateica „Nē!”. Pēc referenduma dati liecina, ka 95% nobalsojušo atbalstīja vadošās partijas aicinājumu iebilst Briselei.

Tomēr Ungārijas referendumu nevarēs izmantot kā spēcīgu kārti sarunās ar Briseli, jo balsotāju aktivitāte ir bijusi gaužām zema – tikai 45%, kas ir nepietiekami, lai uzskatītu referendumu par izdevušos. Ungārijas premjerministra kampaņa pret bēgļu kvotām nav bijusi veiksmīga. Ungārijas opozīcija aicināja boikotēt šo referendumu, ko savā ziņā pilsoņi arī izdarīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti