G20 līderi Hamburgā atbalstījuši vienotu samita noslēguma vēstījumu par cīņu ar klimata pārmaiņām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

G20 pasaulē ietekmīgāko valstu grupas līderi Hamburgas samita noslēguma paziņojumā sola turpināt ciņu pret protekcionismu un atbalstīt Parīzes klimata vienošanos. Tomēr vienlaikus gala dokumentā atzīta arī ASV prezidenta Donalda Trampa nostāja šajos jautājumos. Pirmo reizi uzsvērtas valstu tiesības aizsargāt savus tirgus ar „likumīgiem instrumentiem.”.

G20 līderi Hamburgā atbalstījuši vienotu samita noslēguma vēstījumu par cīņu ar klimata pārmaiņām
00:00 / 01:37
Lejuplādēt

Hamburgas G20 samita kopīgajā noslēguma paziņojumā, kuram piekritušas visas 19 grupā ietilpstošās valstis un Eiropas Savienība, teikts, ka ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums Savienotajām Valstīm izstāties no Parīzes klimata vienošanās tiek ņemts vērā. Vienlaikus pārējās valstis arī piekritušas noslēguma paziņojumā tekstā iekļaut Vašingtonas vēlmi „ciešāk sastrādāties ar citām valstīm, lai tām palīdzētu piekļūt un izmantot fosilās enerģijas avotus tīrākā un efektīvākā veidā”.

Jautājums par klimatu un kā tam pieiet noslēguma paziņojumā bija viens no sarežģītākajiem šajā G20 samitā, ņemot vērā tagad Trampa vadīto ASV ieņemto atšķirīgo nostāju no pārējās starptautiskās sabiedrības. Šī iemesla dēļ diskusijas par gala tekstu iekavējās, tomēr kompromisu izdevās atrast.

Vienlaikus Francijas prezidents Emanuēls Makrons sestdien paziņoja, ka viņš decembrī organizēs samitu par klimata pārmaiņām – tieši divus gadus pēc tam, kad tika noslēgta Parīzes klimata vienošanās. Makrons arī pateica, ka joprojām cer, ka Trampa nostāja attiecībā uz klimata vienošanos mainīsies.

Vēl viens strīdīgs punkts bija par starptautisko ekonomiku un tirdzniecību, ņemto vērā Trampa negatīvo nostāju pret brīvo tirdzniecību un deklarēto politiku par Savienoto Valstu interešu stādīšanu pirmajā vietā.

G20 samita gala dokumentā, kā ierasts, arī šoreiz paziņots par cīņu pret protekcionismu un negodīgu tirdzniecību. G20 valstu līderi norādīja, ka „mēs varam sasniegt vairāk kopā nekā rīkojoties vienatnē".

Tomēr vienlaikus pirmo reizi šī samita noslēguma paziņojumā uzsvērtas valstu tiesības aizsargāt savus tirgus ar „likumīgiem tirdzniecības aizsardzības instrumentiem.”

Samita gala dokumentā arī teikts, ka „apvienojot attīstītās un attīstības ekonomikas, G20 valstu grupa ir apņēmusies veidot globalizāciju tā, lai tā nestu labumu visiem cilvēkiem.”

Runājot par starptautisko tirdzniecību – šodien, tiekoties ar britu premjeri Terēzu Meju, Tramps izteicās, ka sagaida, ka starp ASV un Apvienoto Karalisti „ļoti ātri” tiks noslēgta, viņa vārdiem, „spēcīga” tirdzniecības vienošanas pēc tam, kad Lielbritānija būs izstājusies no Eiropas Savienības. Šeit jāatgādina, ka ASV un Eiropas Savienības brīvās tirdzniecības līguma jeb TTIP sarunas kopš Trampa stāšanās ASV prezidenta amatā ir bijušas iesaldētas.

Atgādinām, ka Hamburgā notikušā G20 samita galvenais notikums bija ASV un Krievijas prezidentu Donalda Trampa un Vladimira Putina pirmā personīgā tikšanās. Pats Tramps sarunas raksturoja kā „lieliskas”, bet ASV Valsts sekretārs Rekss Tilersons kā „konstruktīvas”, piebilstot, ka Tramps un Putins „ātri sapratās” un „starp abiem bija ļoti skaidra pozitīva ķīmija.” Abi apsprieda jautājumus par Sīriju, Ukrainu, kiberdrošību, cīņu pret terorismu, kā arī apsūdzības pret Krieviju par iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā.

Pēc tikšanās ar Vladimiru Putinu vakar, ASV prezidents Donalds Tramps ticies ar Lielbritānijas premjerministri Terēzu Meju, ar kuru pārrunāts divpusējais tirdzniecības līgums pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības. Tramps uzsvēris, ka abām valstīm izdevīgu vienošanos izdosies parakstīt ļoti drīz. Tikmēr Vācijas kanclere Angela Merkele darba brokastīs tikusies ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kā arī ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu. Visi līderi vārdos izteikuši atbalstu Minskas vienošanās ievērošanai, lai apturētu vardarbību Ukrainā. Tomēr eksperti norāda, ka vērā ņemams progress šajā jautājumā nav panākts.

Mediju uzmanības lokā Tramps nokļuva vēl kādā brīdī - daudzi bija pārsteigti, ka viņš valstu līderu sesijā par migrāciju un Āfriku uz kādu brīdi savā vietā bija iesūtījis savu meitu – lai Ivanka Trampa pārstāv ASV sarunās ar citu valstu līderiem.

Nav izdevies panākt nekādu progresu sarunās par Ukrainas konflikta noregulējumu – te paralēli samitam tikās Krievijas un Francijas prezidenti un Vācijas kanclere. Lūk, kā šo G20 sanāksmi vērtē Vācijas un Francijas līderi.

Angela Merkele: Sarunas bija smagas, bet mums ir izdevies panākt labus rezultātus atsevišķās jomās. Protams, es nevaru paredzēt, kas notiks rīt vai parīt, bet es ceru – kā esmu jau teikusi iepriekš – ka eiropieši ņems savu likteni vairāk paši savās rokās  - tas Eiropai nāktu par labu.

Emanuels Makrons. "Pastāv būtiskas atšķirības, pieaugošās atšķirības starp lielākajām valstīm. Veidojas autoritāri režīmi, un pat Rietumu pasaulē ir sašķeltība, neskaidrība un nestabilitāte, kas neeksistēja vēl tikai pirms dažiem gadiem. Mēs to jutām jau G7 grupā, un mēs zinājām, ka tā būs arī G20 samitā. Es tomēr teiktu, ka G20 deklarācijā, ko mēs esam izveidojuši, ir rasts zināms kompromiss un līdzsvars, un mēs esam izvairījušies no atpakaļkāpšanās. "

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti