Dienas notikumu apskats

Rudenī Izglītības ministrija sāks sarunas ar pašvaldībām par skolu tīkla reorganizāciju

Dienas notikumu apskats

Brisele gatavojas otrajai ''Brexit'' sarunu kārtai

ES oficiāli apstiprina asociācijas līgumu ar Ukrainu

ES oficiāli apstiprina asociācijas līgumu ar Ukrainu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) oficiāli ir apstiprinājusi asociācijas līgumu ar Ukrainu. Tas bija parakstīts jau iepriekš, bet pilnībā nevarēja stāties spēkā, iekams to nebija ratificējušas visas dalībvalstis. Šis lēmums pieņemts dienu pirms Eiropas Savienības un Ukrainas samita un īsi pirms Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova vizītes Briselē.

Eiropas Savienības līgums ar Ukrainu ir pieņemts un stāsies spēkā 1.septembrī. "Šis ir ratifikācijas procesa noslēdzošais solis, ar kuru Eiropas Savienība un Ukraina apņemas uzturēt ciešas ilgtermiņa attiecības visās galvenajās politikas jomās," tā sacīts paziņojumā. Eiropas Savienība un Ukraina asociācijas līgumu parakstīja jau 2014.gadā.

Līgums izraisīja milzu viļņošanos un Maidana revolūciju, jo toreizējais Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs Austrumu partnerības valstu samita laikā Lietuvas galvaspilsētā Viļņā mēģināja atteikties no līguma parakstīšanas. Tās bija paša Janukoviča politiskās varas beigas, bet arī Ukrainas kara sākums, jo Vladimira Putina vadītā Krievija nekavējās okupēt Krimas pussalu un iebrukt Austrumukrainā.

Asociācijas līgums tuvina Ukrainu Eiropas Savienībai gan politiski, gan ekonomiski, kas ir milzīgs Maskavas neapmierinātības iemesls. Taču arī pašā Eiropas Savienībā līguma apstiprināšana visās valstu valdībās un parlamentos izvērtās negaidīti sarežģīta. Līgumā cita starpā minēts, ka tas neparedz automātisku Ukrainas ceļu uz iestāšanos Eiropas Savienībā, kā arī valstīm nebūs pienākums sniegt Ukrainai militāru palīdzību.

Nīderlandei saskaņā ar konstitūciju nācās sarīkot referendumu, kurā vairums balsstiesīgo vēlētāju sacīja „nē” līgumam. Tikai pēc garām un pamatīgām diskusijām, kas noslēdzās ar papildu dokumenta pievienošanu līgumam, Nīderlandes parlaments piekrita ratificēt līgumu.

Liels pārsteigums tas bija arī tādēļ, ka tieši Nīderlande Krievijas un Ukrainas konflikta dēļ no visām Eiropas Savienības valstīm cieta vissmagāk. Pirms trim gadiem, 17.jūlijā, virs Austrumukrainas, kā tagad apliecina vairāki un pašas Nīderlandes veikti izmeklēšanas dati, separātisti notrieca Malaizijas lidmašīnu, kas bija reisā no Amsterdamas un Kualalumpuru. Bojā gāja visi 298 cilvēki, kur atradās uz klāja un visvairāk – nīderlandieši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti