Erdogans Persijas līcī centīsies mazināt «Kataras krīzi» un stiprināt Turcijas varu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Turcijas prezidents Redžips Taijips Erdogans devies divu dienu vizītē pa Persijas līča reģiona valstīm, cenšoties mazināt diplomātisko saspīlējumu starp reģiona lielvarām un Kataru. Erdogans paziņojis, ka neviens nav ieinteresēts krīzes turpināšanā. Tikmēr eksperti prognozē, ka galvenais šādas vizītes mērķis ir parādīt Turciju kā ietekmīgu reģionālu spēlētāju, kā arī aizstāvēt savas valsts ekonomiskās intereses.

Erdogans Persijas līcī centīsies mazināt «Kataras krīzi» un stiprināt Turcijas varu
00:00 / 02:31
Lejuplādēt
Jūnija sākumā Saūda Arābija, Bahreina, Apvienoto Arābu Emirāti un Ēģipte paziņoja par attiecību saraušanu ar Kataru, apsūdzot to ekstrēmisma atbalstīšanā un sadarbībā ar Irānu. Katarai tika sākotnēji izvirzītas 13 dažādas prasības, ieskaitot prasību slēgt televīzijas kanālu “Al Jazeera” un Turcijas militāro bāzi, taču vēlāk prasību skaits tika samazināt līdz sešām, paredzot atteikšanos no ekstrēmisma atbalstīšanas un iesaistīšanos cīņā pret terorismu.

Katara līdz šim ir kategoriski nosodījusi tai izvirzītās apsūdzības, un tieši Turcija ir bijusi visaktīvākā Kataras atbalstītāja krīzes laikā, nosūtot uz blokādei pakļauto valsti pārtikas sūtījumus.

Sākotnēji Persijas līcī paredzētas sarunas ar Saūda Arābijas vadību, pēc tam viesošanās Kuveitā, kas piekritusi būt par Kataras krīzes diplomātisko vidutāju, un, visbeidzot, arī pašā Katarā. Pirms došanās divu dienu garajā ceļojumā, Erdogans paziņojis, ka neviens nav ieinteresēts tajā, lai šī krīze turpinātos. Prezidents arī apsūdzējis ienaidniekus mēģinājumos uzkurināt saspīlējumu brālīgo kaimiņu starpā. Turcijas līderis atzinīgi novērtējis arī Kataras pozīciju, cenšoties panākt risinājumu dialoga ceļā.

Kā norāda ārvalstu preses izdevumi, dodoties šādā vizītē, Turcijas prezidents Erdogans ir nostādījis sevi ļoti delikātā situācijā, jo viņš nevēlas un nedrīkst atļauties attiecību pasliktināšanos ar reģiona ietekmīgāko valsti Saūda Arābiju. Īpaši laikā, kad ir pasliktinājušās attiecības ar ES un ASV. Taču nedrīkst aizmirst, ka gan Turcija, gan Katara ir labos draugos arī ar Irānu, kura, savukārt ir Saūda Arābijas reģionālā sāncense.

Kā intervijā “Deutsche Welle” norādījis Maincas universitātes Tuvo Austrumu pētnieks Ginters Meijers, ļoti iespējams, ka Erdogans vizītes laikā centīsies īstenot aizsardzības stratēģiju, kuras galvenais mērķis ir izvairīties no konfrontācijas, lai novērstu potenciālos ekonomiskos zaudējumus.

Meijers arī uzskata, ka ar šo vizīti Erdogans vēlas parādīt Turciju kā ietekmīgu reģionālo spēlētāju.

Savukārt Abu Dabi bāzētās domnīcas TRENDS pētnieks Ričards Bērčils pieļauj, ka nākotnē Turcija tomēr varētu pārorientēties tieši uz ciešāku saišu meklēšanu ar Saūda Arābiju, kura var sniegt daudz lielākus ilgtermiņa stratēģisko ieguvumus, nekā Katara.

Jau vēstīts, ka  Saūda Arābijas, Apvienoto Arābu Emirātu, Bahreinas un Ēģiptes valdības 5. jūnijā sarāva diplomātiskās attiecības ar Kataru un noteica citas sankcijas. Oficiālā Doha tiek vainota par ekstrēmisma atbalstīšanu un pārāk ciešām attiecībām ar Irānu. Jūlija vidū gan spiediens sāka atslābt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti