Eksperti: Pēc Merkeles paziņojumiem Latvijas drošībā nekas fundamentāli nemainās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Kontinentālās Eiropas ietekmīgākā politiķe – Vācijas kanclere Angela Merkele ir mudinājusi eiropiešus apzināties, ka viņu nākotne un liktenis tagad ir tikai pašu rokās. Tomēr Latvijas Ārlietu ministrija aicina ar secinājumiem nesteigties, un eksperti norāda, ka Latvijas drošībā nekas fundamentāli nemainās.

Merkele, uzstājoties priekšvēlēšanu kampaņas pasākumā Bavārijā, paziņojusi, ka laiks, kad pilnībā varēja rēķināties ar citiem, ir pagājis. Šis paziņojums attiecas uz Amerikas Savienotajām Valstīm un Lielbritāniju.   

No ASV prezidenta Donalda Trampa pirmās starptautiskās turnejas gaidīja ļoti daudz. Taču rezultātā neatskanēja pat ierastais pārapliecinājums NATO paragrāfa 5. pantam, ka uzbrukums vienai valstij ir uztverams kā uzbrukums visai aliansei. Šī panta piesaukšana bija kļuvusi par stabilu tradīciju kopš Krievijas agresijas Ukrainā.

Pēc NATO tikšanās Briselē vilšanās sekojusi arī G7 galotņu sanāksmē Sicīlijā. Galu galā Eiropas ietekmīgākā politiķe Angela Merkele pavilka svītru, uzstājoties Bavārijā — Eiropai jāņem savs liktenis pašas rokās.

“Tie laiki, kad pilnībā varējām rēķināties ar citiem, kā esmu pieredzējusi aizvadītajās dienās, šķiet, beigušies. Un tādēļ es varu vien teikt - mums, eiropiešiem, patiešām jāņem savs liktenis pašu rokās,” paziņoja Merkele.  

“Protams, draudzībā ar Amerikas Savienotajām Valstīm un Lielbritāniju un, cik vien iespējams, labām attiecībām ar Krieviju un citām valstīm. Bet jāapzinās, ka mums pašiem kā eiropiešiem būs jācīnās par savu likteni. Un tas ir tas, ko es vēlos darīt kopā ar jums,” sacīja Merkele.

Savienoto Valstu demokrātu tribīnes mediji pārtvēra šo ziņu par kārtējo pierādījumu radikālajām un bieži nepārdomātajām pārmaiņām, ko rada prezidenta Trampa pieredzes un konsekventas rīcības trūkums. Kā signālu plašākām pārmaiņām transatlantiskajām saitēm to uztvēruši arī Eiropā.

Tomēr Latvijas Ārlietu ministrija aicina ar secinājumiem nesteigties. Šie paziņojumi jānolasa kontekstā gan ar “Brexit” sarunām, gan rudenī gaidāmajām vēlēšanām Vācijā.

Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs norādīja, ka “konteksts tātad ir “Brexit”, Lielbritānijas vēlēšanas”.

“Protams, zināms konteksts ir arī pašas Vācijas politiķu pozicionēšanās pirms rudens vēlēšanām Vācijā. Un, protams, attiecībā uz transatlantiskajām saitēm. Par drošību, es domāju, te mums nekādu šaubu nav. Bet ir atvērti jautājumi, kāda būs ASV administrācijas politika attiecībā uz tirdzniecību, ES – ASV tirdzniecības līguma sarunām, vēl arvien ir lielas bažas par klimatu – Parīzes protokola nākotni. Un es domāju, ka kanclere šeit ir domājusi, ka ir jomas, kur transatlantiskajās attiecībās ir diezgan daudz neskaidrību,” pauda Pildegovičs.

Pieredzes bagātā Vācijas kanclere Angela Merkele šobrīd ir nepārprotama kontinentālās Eiropas līdere un nosaka toni uz Eiropas skatuves. Jo īpaši, kamēr iesildās Francijas jaunais prezidents Emanuels Makrons. Lai gan ASV nozīme mūsu drošībā nemazinās, tomēr situācija kopumā ir mainījusies, atzina Amerikas politikas eksperts, politologs Mārtiņš Hiršs.

“Tramps nenosaka visu ASV ārpolitiku. Piemēram, ASV budžetu nosaka Kongress. Kongress un Tramps grib palielināt aizsardzības budžetu. Tuvākajā laikā Baltijas valstīs un Polijā būs ASV kontingents. Mūsu drošībā nekas fundamentāli nemainās. Pat ja Tramps nepasaka par 5.pantu, tomēr karavīri ir šeit,” sacīja Hiršs.   

Savukārt Merkele to uzsver “tādēļ, ka Tramps ir absolūti neprognozējams”, pauda Hiršs.

“Mēs nevaram zināt, kā viņš reaģēs jebkādas krīzes laikā. Kad ir krīze, prezidents - nevis Kongress, nevis kāda ministrija – nosaka, kāda būs reakcija. Ja ir Krievijas agresija Ukrainā, Tramps lems, kā rīkoties. Nu, un kā Tramps lems, to neviens nezina,” skaidroja Hiršs.

Īstermiņā Latvija akcentē, ka Savienoto Valstu drošības garantijas tiek pildītas. Esot atbildēts arī Rīgas bažām, piemēram, par vērienīgajām “Zapad” mācībām Baltijas valstu tuvumā. Savukārt ilgākā termiņā tiek gaidīti jauni signāli no Vašingtonas, kā arī vēlēšanu iznākums Lielbritānijā un Vācijā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti