Dienas notikumu apskats

Veido jaunu politisko kustību startam Saeimas vēlēšanās

Dienas notikumu apskats

«Oligarhu sarunu» Saeimas izmeklēšanas komisiju vadīs Sudraba

EK sāk tiesisko procedūru pret Poliju saistībā ar tās valdības īstenotajām tiesu reformām

Eiropas Komisija: Tiesu reformas dēļ var pat apturēt Polijas balsstiesības ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas Komisija sākusi tiesisko procedūru pret Poliju saistībā ar tās valdības īstenotajām tiesu sistēmas reformām. Brisele arī nosūtījusi rekomendācijas un īpaši brīdina par draudiem likuma varai, ko var radīt plānotās reformas attiecībā uz Augstāko tiesu. Eiropas Komisija norādīja, ka ir gatava rosināt apturēt Polijas balsstiesības Eiropas Savienībā. Varšavas konservatīvo valdība pārmetumus noraida un Briseles draudus nosoda kā „šantāžu”.  

Eiropas Komisija paziņojusi par tiesiskās procedūras sākšanu saistībā ar konkrētu likumu Polijas valdības tiesu sistēmas reformās. Likums paredz atšķirīgus tiesnešu pensionēšanas vecumus vīriešiem un sievietēm. Briseles ieskatā tas pārkāpj Eiropas Savienības pretdiskriminācijas noteikumus. Likums paredz, ka tiesneses sievietes pensionēsies 60 gadu vecumā, bet vīrieši – 65 gadu vecumā.

Šis solis vēl vairāk iezīmē plaisu Briseles un Varšavas atšķirīgajās nostājās par Polijas konservatīvo valdības tiesu sistēmas reformām. Polijas prezidents Andžejs Duda otrdien, 25.jūlijā, parakstīja likumprojektu, kas ļaus tieslietu ministram izvēlēties un atlaist tiesnešus zemākas instances tiesās.

Vienlaikus Duda uzlika veto diviem parlamentā apstiprinātajiem likumprojektiem, kas Briseli satraukuši jo īpaši. Viens no tiem paredzēja, ka visiem Augstākās tiesas tiesnešiem jāatkāpjas un par jaunu iecelšanu būs atbildīgs tieslietu ministrs.

Eiropas Komisija Polijas valdībai arī nosūtījusi rekomendācijas, kurās uzsvērti draudi, kurus citas rosinātās reformas varētu radīt likuma varai valstī, it īpaši attiecībā uz Augstākās tiesas tiesnešu atlaišanu. Ja tas notiks, tad Brisele ir gatava nekavējoties iedarbināt Eiropas Savienība līguma 7.pantu, brīdināja Eiropas Komisijas viceprezidents Franss Timmermanss. Saskaņā ar to varētu tikt apturētas Polijas balsstiesības Eiropas Savienības Ministru padomē, tomēr Ungārija jau paziņojusi, ka šādu soli bloķēs.   

„Polijas valdībai un parlamentam ir tiesības reformēt tiesu sistēmu. Šīs tiesības ir visām dalībvalstīm. Vienīgais, ko mēs prasām, ir, lai reformas tiek īstenotas saskaņā ar Polijas konstitūciju un Eiropas Savienības līgumiem,” pauda Timmermanss.

“Ja Eiropas Komisija ieņem nostāju šajā jautājumā, tas ir tādēļ, ka mēs uzskatām, ka šie priekšlikumi neatbilst vai nu Polijas konstitūcijai, vai, vispirmām kārtām, Eiropas Savienības līgumam, ko Polija ir parakstījusi un ratificējusi,” skaidroja Timmermanss.

Polijas valdība reaģēja, norādot, ka „nepieņems šantāžu no Eiropas Savienības amatpersonu puses, it īpaši tādu šantāžu, kas nav balstīta faktos”. Varšava paziņoja, ka visi Polijas parlamenta likumprojekti sagatavoti saskaņā ar konstitūciju un demokrātiskajiem principiem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti